Ekskluziv: Što se događa s državnim kreditima za spas tvrtki? Nekima je odobreno 80.000, a isplaćeno 750.000 kn

Pronašli smo nelogičnosti u službenim tablicama koje je objavio HAMAG-BICRO. Oni kažu da je riječ o greškama

Kao jednu od mjera za spas poduzetništva ugroženog pandemijom, Vlada je preko Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), u ožujku i travnju pokrenula prijave za krizne zajmove. “To je jedna od naših najvažnijih mjera koja omogućava zadržavanje radnih mjesta”, komentirao je premijer Andrej Plenković Vladinu inicijativu na koju je u ovih nekoliko mjeseci utrošeno gotovo milijardu i devetsto milijuna kuna.

Riječ je o iznimno povoljnim zajmovima s kamatom od 0.1 do maksimalno 0.5 posto, rokom otplate od tri do pet godina i uz poček koji može biti i do godinu dana. Zbog očekivano ogromnog interesa poduzetnika za ovakvu vrstu pomoći, oba natječaja zatvorena su već u svibnju. Sredinom srpnja HAMAG-BICRO konačno je na svojim stranicama počeo objavljivati imena tvrtki kojima su zajmovi odobreni kao i iznose koje su dobile.

Telegram je međutim otkrio vrlo čudnu situaciju: prema podacima iz službenih tablica koje objavio HAMAG BICRO, nekim tvrtkama na kraju su isplaćeni bitno veći iznosi nego što su im odobreni.

Tvrtka u kojoj radi suprug bivše glavne tajnice

Primjerice, prema prvotno objavljenoj tablici odobrenih zajmova, stanovitoj tvrtki Carmen ugostiteljstvo 6. svibnja odobren je iznos od 195.000 kuna. No na popisu isplaćenih iznosa stoji kako je ta tvrtka 14. svibnja na kraju dobila 700.000 kn. Dakle gotovo 500 tisuća kuna više. U toj je tvrtki pritom, kako otkriva njezina imovinska kartica, zaposlen suprug Tine Markuš, bivše glavne tajnice Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, s kojim HAMAG BICRO usko surađuje na brojnim projektima koji se financiraju iz EU.

Markuš je nedavno, nakon što je spomenuti iznos isplaćen, na osobni zahtjev razriješena s pozicije glavne tajnice ministarstva. Prije dolaska na tu funkciju, radila je kao načelnica sektora u Ministarstvu gospodarstva koje je pak nadređeno HAMAG-BICRO-u od listopada 2016.

Gospođa Markuš za Telegram kaže kako je Agencija, dok je ona bila načelnica u Ministarstvu gospodarstva, tada još bila pod Ministarstvom poduzetništva i obrta te da ne zna kakav je status poslovanja Carmen ugostiteljstva niti za bilo kakav vid potpore toj tvrtki. “Suprug je tamo konobar, a ja sigurno nemam nikakve veze s Carmen ugostiteljstvom d.o.o. ni s potporama” napisala nam je Markuš i za sve daljnje informacije nas uputila na direktora tvrtke Ivana Kršića.

Na popisu odobrenih zajmova stajao je drugačiji iznos od onoga s popisa isplaćenih

Na popisu su i tvrtke s kojima je Hamag-Bicro surađivao

Kršićeva tvrtka stoji iza restorana i noćnog kluba Maredo Grill, a pregled izvršenja državnog proračuna po dobavljačima otkriva kako je HAMAG-BICRO tri puta koristio njihove usluge u sklopu reprezentacije. Platili su im sveukupno 58.100 kuna.

Među tvrtke za koje postoji diskrepancija u službenim podacima spada i Romos-commerce d.o.o iz Osijeka koja upravlja hotelom Waldinger. Na službenim stranicama stajalo je kako im je odobreno 100.000 kuna zajma, no na kraju im je isplaćeno znatno više, 750.000 kuna.

Inače, kako su nam potvrdili iz HAMAG-a, ta je tvrtka bila dobavljač catering usluga za njihovu Informativnu radionicu u sklopu Operativnog programa konkurentnost i kohezija u Antunovcu, 25. studenoga 2019. Vrijednost posla bila je 16.249 kuna.

Tvrtki Romos-commerce d.o.o. odobreno je 100.000 kuna, ali prema popisu isplata ispada da im je dodijeljeno 750.000 kuna

Valja spomenuti da je na popisima i tvrtka Balkan lov d.o.o., koja je dobila Covid-19 zajam u iznosu od 750.000 kuna te ESIF zajam u iznosu od 188.383 kune. Kako su nam potvrdili iz HAMAG-a, od te su tvrtke lani nabavili božićne poklone za poslovne partnere u vrijednosti od 24.531 kuna s PDV-om.

Kada smo ih pitali što je državna agencija HAMAG-BICRO točno kupila od tvrtke koja upravlja lovačkim klubom u Podgorju Bračevačkom kraj Đakova, kazali su nam da se radilo o suhomesnatim delikatesama. Naručili su 157 komada.

Piše da im je odobreno 80.000, isplaćeno je 750.000

No nejasnoća ima još. Tako je tvrtki Crno-bijeli krug d.o.o. iz Zagreba prema prvom popisu 23. travnja odobren zajam u iznosu od 80.000 kuna. No, 5. svibnja isplaćen im je maksimalan iznos, odnosno 750.000 kuna.

Prihodi te tvrtke 2019. iznosili su 280.000 kuna, a godinu su završili s gubitkom od 662.000 kuna, što pokazuje da im je i prije korona krize išlo prilično loše. Takvi poslovni rezultati, tvrde stručnjaci s kojima smo neslužbeno razgovarali, ne idu u prilog njihovoj kreditnoj sposobnosti.

Kod tvrtke Crno – bijeli krug odobreni iznos od 80.000 kuna u isplatama se odjednom pretvorio u 750.000 kuna

Iduća tvrtka s neusklađenim iznosima je Aggero d.o.o. iz Čakovca kojoj je prema službenim tablicama 27. srpnja odobren zajam u iznosu od 365.000 kuna, a isplaćeno joj je 750.000 kuna. Nadalje, tvrtka CarTher d.o.o. iz Koprivnice dobila je odobrenje HAMAG-a za zajam u iznosu od 500.000 kuna, no isplaćeno im je 700.000 kuna

Hamag-Bicro: ‘Došlo je do pogreške kod unosa podataka’

Nakon uočenih nelogičnosti, Telegram je kontaktirao HAMAG-BICRO iz kojeg su nam odgovorili kako je kod tvrtki kod kojih smo uočili neusklađenosti došlo do “pogreške prilikom unosa podataka” te da će u “najžurnijem mogućem roku” ispraviti pogrešne podatke objavljene na web stranicama Agencije. To su i učinili. Tako sada, nakon Telegramovog upita, i u tablicama s odobrenim zajmovima stoje isti iznosi koji su na kraju isplaćeni.

HAMAG-BICRO-u slabo ide i s obradom zahtjeva. Iako imaju 263 zaposlenika, u toj Agenciji i nakon gotovo tri mjeseca od zatvaranja natječaja nisu obradili sve zahtjeve poduzetnika za zajmom. Na taj problem nedavno je upozorila i Hrvatska udruga poslodavaca, a prije njih i Telegram.

U odgovoru na naš posljednji upit priznali su kako su uspjeli obraditi tek 45 posto zahtjeva, a nije im pomoglo ni to što su dio posla prebacili privatnoj tvrtki, koju za pomoć u obradi zahtjeva plaćaju milijun i pol kuna.