Epidemiolog Kaić malo se ljuti na doktore: 'Pa zar baš svakog s temperaturom morate slati na covid test?'

Gospodin Kaić kaže da se pacijente prvo treba pregledati

20.09.2017., Zagreb - Okrugli stol Cijepljenje, cinjenicama protiv mitova u Hrvatskom novinarskom drustvu. Bernard Kaic, voditelj za epidemiologiju zaraznih bolesti.     rPhoto: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Voditelj epidemiološke službe Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Bernard Kaić komentirao je za N1 novi val infekcija streptokokom među dječjom populacijom. Kaže da ove godine ima više težih oblika nego što je bilo prethodnih godina.

“Postoje asimptomatski kliconoše koje nose streptokok u grlu, a da nemaju simptome. Može se manifestirati kao gnojna angina, šarlah ili još teži oblici, sepsa”, kaže Kaić.

“Situacija s gnojnom anginom se ne razlikuje puno u odnosu na prethodne godine. Šarlaha je nešto malo više. Ovih invazivnih oblika sepsi imamo više nego prijašnjih godina. Inače bismo imali jednu do dvije streptokokne sepse, a ove godine smo ih imali osam”, govori Kaić koji smatra da ovakav razvoj situacije nema veze s covid karantenom, što je u suprotnosti s tezama dijela njegovih kolega iz inozemstva koji tumače da su upravo protuepidemijske mjere, od nošenja maski do online nastave, doveli do razbuktavanja težih oblika inače benignih bolesti zbog premale izloženosti virusima i bakterijama tijekom sustavnog izbjegavanja druženja.

Ne treba testirati djecu bez simptoma

“Ne bih rekao da to ima veze s lockdownom. Djeca najčešće obolijevaju, nisu djeca bila u lockdownu dvije godine da bi bila pošteđena mogućnosti infekcije. Ne bih rekao da je lockdown uskratio neko prirodno dolaženje u kontakt s virusima i bakterijama. Kod nas je i kratko trajao”, tvrdi epidemiolog.

Na pitanje ima li potrebe testirati djecu kaže kako nema jer je besmisleno testirati djecu koja nemaju simptome. “Ako imaju simptome i sumnja se na bolest, ima smisla. Ako postoje grupe djece koja su bolesna, onda se u principu daju antibiotici cijeloj grupi, nema smisla tražiti tko je nositelj. Dio stanovništva uvijek nosi streptokok u ždrijelu. Ako imamo grupiranje, onda je najispravnije dati antibiotik cijeloj grupi”, objašnjava Kaić.

Što roditelji trebaju poduzeti?

Kaić kaže da roditelji ne bi trebali ništa poduzimati ako se pojavi streptokok u kolektivu u kojemu borave njihova djeca, ako djeca nemaju simptome.

“Ako imaju simptome, treba ih odvesti liječniku. To se tako lako razlikuje od gripe, covida, brojnih drugih bolesti, da jednim pogledom u grlo liječnik može pretpostaviti da je to čak i bez brisa. Postoji prilično loša praksa nekih liječnika da se svakoga s temperaturom i grloboljom šalje na bris za covid. Time se gubi vrijeme za brzo dijagnosticiranje. Treba prvo pogledati pacijente i onda prosuditi treba li raditi neki test ili ne”, zaključuje epidemiolog.