Europski sud traži očitovanje Vlade RH o sporu oko geotermalne elektrane u Velikoj Cigleni

Turska tvrtka tužila je Hrvatsku zbog sudskih odluka

STRASBOURG, FRANCE -  JANUARY 26: General view of European Court of Human Rights  building is pictured during a press conference day in Strasbourg, France on January 26, 2023. Mustafa Yalcin / Anadolu Agency (Photo by MUSTAFA YALCIN / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Europski sud za ljudska prava (ESLJP) zatražio je očitovanje Vlade RH o navodima turske tvrtke BLT koja je Hrvatsku tužila zbog sudskih odluka kojima im je, kako tvrde, povrijeđeno pravo na uživanje vlasništva i pravično suđenje u sporu oko geotermalne elektrane u Velikoj Cigleni.

Riječ je o slučaju povodom kojega je u studenom 2021. turski investitor i 80-postotni partner u projektu prve hrvatske geotermalne elektrane kraj Bjelovara, tvrtka BLT, podnijela zahtjev ESLJP-u, navodeći da su mu postupanjem hrvatskih sudova povrijeđena prava zajamčena Europskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Uputivši predmet u daljnju fazu postupka, ESLJP od Vlade RH traži da odgovori jesu li sudovi osigurali odgovarajuća pravna sredstva kojima bi BLT kao podnositelj zahtjeva mogao učinkovito zaštititi svoj poslovni udio u Geoenu te je li brisanje BLT-a s popisa članova Geoena u sudskom registru bilo protivno privremenoj mjeri od 7. rujna 2020.

Prva takva elektrana u zemlji

U izjavi medijima tvrtka BTL navela je da postupanje ESLJP-a potvrđuje da im je 80-postotni udio u društvu Geoen oduzet protivno svim propisima Republike Hrvatske i EU.

“Budući da hrvatsko pravosuđe u jednom svom dijelu nije postupalo sukladno ranijoj praksi, zakonodavnom okviru te odlukama Vrhovnog suda RH, bili smo prisiljeni zaštitu potražiti na međunarodnoj instanci i ustrajati na ostvarenju prava. Istovremeno, žalosti činjenica da je zbog trenutačne situacije i neodgovornog ponašanja druge strane, cijeli projekt i energetski potencijal područja oko Velike Ciglene ugrožen i šalje krivu sliku o učinkovitosti geotermalne energije u Hrvatskoj”, poručuju iz BLT-a. Ističu da je šteta na projektu premašila 250 milijuna eura.

BLT u Hrvatskoj predstavlja turski MB Holding, investitora koji je u Velikoj Cigleni kraj Bjelovara razvio i pokrenuo prvu geotermalnu elektranu u Hrvatskoj.

‘Svi su procesi legitimni’

Turskog investitora, koji je držao 80 posto vlasništva u tvrtki nositelju projekta – Geoen d.o.o. – manjinski partner Dragan Jurilj, odnosno tvrtka Geothermal Solutions, uspio je u sudskom registru zagrebačkog Trgovačkog suda “izbaciti” iz vlasništva kompanije te preuzeti njezino vodstvo.

I vlasništvo nad zemljištem na kojem je elektrana u zemljišnim knjigama također je prebačeno na nekada manjinskog partnera. Suprotstavljene strane, prema pisanju medija, u tišini su “ratovale” posljednjih nekoliko godina, no problemi su eskalirali otkad su jedni protiv drugih pokrenuli više od 30-ak sudskih postupaka i podnijeli više kaznenih prijava.

Suprotno tvrdnjama BLT-a Jurilj je u medijima odbacio tvrdnje bivših turskih partnera da u Hrvatskoj nisu imali pravično suđenje. “Svi su procesi legitimni i svaki investitor u RH je dužan poštivati pravomoćne sudske odluke, bio zadovoljan ili ne. Nisam ni je zadovoljan sa svim presudama”, kazao je ranije Jurilj.