Hedl donosi triler iz svijeta biznisa. Hrvati nevjerojatnim manevrima izgurali Turke iz tvrtke pa izvukli milijune. Sve stopirao sud

Kako je Dragan Jurilj iz milijunskog posla s prvom hrvatskom geoelektranom uklonio partnere. Cijela stvar je na sudu

FOTO: Pixsell/Telegram

Prije dva tjedna, 2. srpnja, sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu, Beatrix Crnogorac, donijela je presudu kojom je u cijelosti utvrđena ništetnost niza odluka čiji je cilj bio preuzimanje upravljanja tvrtkom Geoen u tursko-hrvatskom vlasništvu, na način da se Turke posve istisne iz vlasništva.

O tom slučaju Telegram je prvi pisao prije nešto više od mjesec dana, no nakon toga stvari su se počele raspetljavati. Turska tvrtka ‘BLT enerji elektrikt enerjisi toptan satiş sanayi ve ticaret anonim şirketi’, koja je u Geoenu imala 80 posto vlasništva, sada je dobila zadovoljštinu i nadu da prijevarom neće ostati bez vlasništva i ogromnih prihoda, većih od milijardu kuna u sljedećih desetak godina.

To se, naime, moglo dogoditi kada je, kao kruna u pokušaju prijevare, Sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu 19. listopada prošle godine brisao BLT kao člana društva Geoen.

Kako su postali formalni vlasnici

Prije nego što se vratimo na sudsku presudu kojom je, za sada, spriječena nevjerojatna prijevara, valja ukratko podsjetiti na koji je način manjinski vlasnik Geoena, tvrtka Geothermal Solutions, pokušala iz vlasništva geotermalne elektrane Velika Ciglena kraj Bjelovara izbaciti većinskog turskog partnera BLT. Vlasnici Geothermal Solutions su Dragan Jurilj i tvrtka Eco Consult u vlasništvu Gorana Pavlovića.

Obojica, i Jurilj i Pavlović, sada su formalno vlasnici Geoena s obzirom na to da se trenutno u Sudskom registru kao vlasnik nekoć zajedničke tursko-hrvatske tvrtke sada vodi njihova tvrtka Geothermal Solutions, mada su kako, smo rekli, bili tek manjinski, 20-postotni vlasnici.

Međutim, niz nevjerojatnih manevara sada izvan snage stavio Trgovački sud, a njihov pokušaj da iz igre izbace Turke, koji su u izgradnju geotermalne elektrane – najveće tog tipa u Europi – uložili 325 milijuna kuna, za sada je osujećen.

Sve je počelo nelegalnom sjednicom

Cijela priča, koja sada presudom Trgovačkog suda u Zagrebu od 2. srpnja dobiva posve drugačiji okvir, započela je 12. lipnja prošle godine, kada je manjinski vlasnik Geoena izvlastio većinskog. Tog dana, naime, u tajnosti i iza leđa većinskom turskom vlasniku, Dragan Jurilj (koji je bio i direktor zajedničke tvrtke Geoen) saziva skupštinu za koju turskom partneru – utvrdio je Trgovački sud – uopće nije poslao poziv.

Kako je obrazloženo u presudi, tek 22. lipnja 2020. godine (dakle tjedan dana nakon održane nelegalno sazvane skupštine) BLT je primio preporučenu omotnicu koju je Jurilj poslao 4. lipnja u Tursku, mada ta tvrtka ima svoju podružnicu u Zagrebu. U omotnici, međutim, nije bilo nikakvog poziva, već samo preslika četiri stranice društvenog ugovora Geoena. Potvrda pošte o slanju te omotnice poslužila je, međutim, Jurilju kao dokaz u daljnjim postupcima da je turskog partnera obavijestio o sazivanju skupštine zajedničke tvrtke.

U upravu imenovao samog sebe i partnera

Kako Turci nisu došli, jer nisu ni dobili poziv, Jurilj saziva novu sjednicu skupštine za 15. lipnja. Na toj sjednici, čije je odluke Trgovački sud sada poništio, bez nazočnosti turskog partnera donesena je odluka o smjeni turskih članova uprave Muharrema Balata i Gulustane Aydin. Ovo dvoje, uz Jurilja, činili su upravu Geoena, no u društvenom ugovoru kojeg su sklopili turski vlasnici s hrvatskim, stoji kako Jurilj može zastupati Geoen isključivo skupno, zajedno s predsjednikom uprave Balatom ili članicom Aydin.

Na istoj skupštini, kao novi članovi uprave Geoena imenovani su Jurilj i Pavlović, a Turci su posve izbačeni iz igre. Jurilj je na taj način u upravu imenovao samog sebe i dodao svog kompanjona Pavlovića, s kojim zajedno upravlja tvrtkom Geothermal Solutions. Mala riba tako je pojela veliku. Ali ne zadugo, Trgovački sud u Zagrebu sada je poništio takve odluke nezakonite skupštine.

Odmah si izdali zadužnice, izvučeno 80 milijuna

Ipak, posljedice su nastupile: Jurilj i Pavlović kao novi članovi uprave Geoena (u kojoj više nema predstavnika investitora iz Turske) izdaju zadužnice svojoj tvrtki Geothermal Solutions, te od Geoena naplaćuju prvih 13,7 milijuna kuna, a do danas je iz te tvrtke izvučeno 80 milijuna kuna!

U ljeto prošle godine spor završava na Trgovačkom sudu, a ubrzo i na Državnom odvjetništvu. Trgovački sud u Zagrebu sredinom srpnja prošle godine donosi privremenu mjeru koju će 3. rujna, potvrditi i Visoki trgovački sud: zabranjuju se primjene odluka donesenih na skupštini Geoena, 15. lipnja.

Jurilj novim manevrom traži brisanje turskih vlasnika

Ali Jurilj i Pavlović na to se ne obaziru: u listopadu prošle godine ponovno sazivaju skupštinu Geoena, ponovno to čine preporučenom poštom, mada su još tri mjeseca prije službeno obaviješteni da poštu šalju isključivo na adresu zagrebačku podružnice BLT-a, u Gajevoj 59 ili na posebno otvorenu e-adresu.

Kako preporučene pošiljke u Tursku putuju i nekoliko tjedana, BLT ponovno ne zna za sazivanje skupštine, pa 12. listopada Jurilj i Pavlović ponovno opozivaju turske članove uprave Balata i Aydin. Jurilj tako postaje jedini član uprave. Ponovno mijenja društveni ugovor kako bi se osigurao da ga turski članovi uprave ne mogu smijeniti. Jurilj potom Trgovačkom sudu u Zagrebu podnosi prijavu tražeći da, zbog navodnog neispunjenja društvenog ugovora, provede upis brisanja turske tvrtke BLT iz vlasništva u Geoenu.

Usprkos svemu, Trgovački sud zbilja briše BLT

BLT reagira tako što Trgovačkom sudu dostavlja pravomoćnu i ovršnu regulacijsku mjeru da isključenje BLT-a ne može biti provedeno. I tada dolazi do famozne odluke Trgovačkog suda u Zagrebu: bez obzira na privremenu mjeru izdanu od drugog odjela istog suda, Sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu 19. listopada prošle godine briše BLT kao člana društva Geoen.

Visoki trgovački sud će 21. veljače ove godine prihvatiti prijedlog Geoena (kojeg sada isključivo zastupa Jurilj) za ukidanje privremene mjere o suspenziji skupštine od 15. lipnja 2020. s obzirom na to da, smatraju, više nije potrebna jer je većinski turski vlasnik izbrisan iz Sudskog registra, pa će temeljem takve odluke Visokog trgovačkog suda Geothermal Solutions, tvrtka u vlasništvu Jurilja i Pavlovića, pokrenuti postupak pripajanja Geoena.

Sve se dodatno zakompliciralo

Sada je i to osporeno sudskom presudom od 2. srpnja. No, tu nipošto nije kraj priče, niti njen happy end za Turke. Ta priča, međutim, zorno oslikava s kakvim se problemima u Hrvatskoj susreću strani investitori i što im se događa na hrvatskim sudovima.

S obzirom na to da je nakon nezakonitih odluka nelegalno sazvane skupštine od 15. lipnja prošle godine, koje je sada poništio Trgovački sud u Zagrebu, u Sudskom registru Jurilj započeo niz radnji koje su kulminirale prijenosom geotermalne elektrane u vlasništvu zajedničke tursko-hrvatske tvrtke Geoen, na Geo Power Energy Development (čiji su vlasnici također on i Pavlović), sve se dodatno zakompliciralo.

Time je turskim investitorima otežana zaštita njihovih prava jer su postupci poglavito pokrenuti protiv Geothermal Solutionsa i društva Geoen u kojima više neće biti imovine zbog prijenosa geotermalne elektrane na Juriljovo treće društvo, Geo Power Energy Development. On je pred Hrvatskom energetskom regulatornom agencijom (HERA) pokrenuo postupak prijenosa svih energetskih dozvola s Geoena na Geo Power Energy Development na temelju ugovora o prijenosu vlasništva nad spomenutom geotermalnom elektranom kraj Bjelovara.

Sada je na potezu Hrvatska regulatorna agencija

Taj ugovor kojim se, između ostalog, prenose i energetske dozvole, u ime Geoena potpisao je upravo Jurilj, koji svoje pravo na potpis temelji na osnovu odluka skupštine od 15. lipnja koju je sada ništetnom proglasilo Trgovački sud u Zagrebu.

Sada je na potezu Hrvatska regulatorna agencija (HERA) koja treba odlučiti hoće li zaustaviti prijenos dozvola na Geo Power Energy Development dok se sudskim postupcima ne riješe sva sporna pitanja.

Tvrtka Geoen još je 2012. s Hrvatskim operatorom tržišta energije (HROTE) potpisala ugovor o otkupu proizvedene struje u mjesečnom iznosu od oko 12 milijuna kuna. Taj velik novac, veći od 140 milijuna kuna godišnje, temeljni je prihod Geoena, a Jurilj sada pokušava ta prava prenijeti na tvrtku Geo Power Energy Development, čiji su vlasnici on i Pavlović.