Europski tužitelji šire svoju zonu. Njihov rad bit će sve teže opstruirati manevrima. Ili, recimo, nečijom političkom voljom

Ured, pod vodstvom glavne europske tužiteljice Laure Kövesi, uskoro će početi raditi i u Švedskoj i Poljskoj

„EPPO zona“ se uskoro širi. Jurisdikcija Ureda europske javne tužiteljica protegnut će se na još dvije članice EU-a. Što je popis država koje sudjeluju u ovom značajnom pravosudnom projektu duži, to će rad europskih istražitelja biti sve teže - bez ozbiljnih političkih posljedica - opstruirati manevrima. Ili, na primjer, nečijom političkom voljom

Problem s premijerovom izjavom nije bio u činjenicama, nego u konotaciji: Ured europske javne tužiteljice (EPPO), kazao je prije dva mjeseca Andrej Plenković, u Hrvatskoj je zbog političke volje njegove Vlade. Činjenično je ta tvrdnja sasvim točna. Ured je osnovan zahvaljujući političkom dogovoru u kojem nisu sudjelovale sve zemlje članice EU-a. Hrvatska je, još u vrijeme prve Plenkovićeve Vlade, bila u prvoj skupini od 16 država koje su odlučile pokrenuti tu suradnju.

Problem nije bio u činjenicama, nego u konotaciji. Premijer je, istina, preventivno odbacio bilo kakva tumačenja, ali gorak okus je ostao: ako je nešto političkom voljom oformljeno, onda – jedino je logično – političkom voljom može biti i rasformirano. Tom se logikom vodio SDP-ov zastupnik Arsen Bauk kada je, kao vid provokacije HDZ-a, u saborsku proceduru uputio prijedlog zakona kojim bi EPPO bio ukinut.

Pridužuju se Poljska i Švedska

Politička volja, ona o kakvoj govori premijer Plenković – da Europska unija ima neovisne istražitelje koji će progoniti muljaže s EU novcem (a to je, da ne bi bilo zabune, naš novac) – u dijelovima EU-a sve je jača, a popis zemalja koje sudjeluju u radu EPPO-a sve duži. Ured, pod vodstvom glavne europske tužiteljice Laure Kövesi, uskoro će početi raditi u još dvije članice EU-a, Švedskoj i Poljskoj.

„Švedsko članstvo u EPPO-u omogućit će bolju suradnju u borbi protiv kriminala i zaštiti novca švedskih poreznih obveznika“, kaže švedski ministar pravosuđa Gunnar Strömer. U nedavnoj izjavi za Politico, bio je izravan i jezgrovit: „EPPO je uspješan“. U zakonodavnu proceduru poslan je propis koji će regulirati priključivanje Švedske Uredu europske javne tužiteljice, objavljeno je prošlog petka.

Pod vodstvom ultrakonzervativnog PiS-a, i Poljska je sve donedavno ostala izvan ovlasti europskih istražitelja, zbog navodne bojazni od uplitanja u poljski pravosudni sustav. Nova vlada Donalda Tuska to je promijenila; početkom godine ministar pravosuđa Adam Bodnar poslao je službeni zahtjev za uključivanje Poljske u rad EPPO-a.

Izvan sustava samo tri zemlje

Kada ove procedure završe, što bi se trebalo dogoditi do sredine ove godine, europski istražitelji imat će ovlast štititi financijske interese EU-a u 24, umjesto kao dosad, u 22 države članice. A to su interesi svakog europskog poreznog obveznika (jer, da ne bi bilo zabune, radi se ipak o našem novcu). Izvan sustava ostat će tek Mađarska te Danska i Irska (zadnje dvije imaju davno ispregovarano izuzeće od primjene EU prava u području pravosuđa).

To, naravno, ne znači da suradnja europskih tužitelja i nacionalnih vlasti posvuda ide glatko. U Grčkoj je, na primjer, parlamentarna većina odbila prijedlog za pokretanjem istražnog povjerenstva u slučaju dvojice bivših ministara (Grčka ima posebnu proceduru istrage kad su u pitanju dužnosnici koja uključuje parlament).

(Ne)ovisni o političkoj volji

U Slovačkoj je, pak, pod novom vladom Roberta Fica zavladala drugačija „politička volja“. Laura Kövesi je u prosincu upozorila Europsku komisiju da bi predložene izmjene kaznenog zakonodavstva u Slovačkoj mogle ugroziti sposobnost EPPO-a da učinkovito istražuje kriminal iz svoje nadležnosti, na što je iz Bratislave stigla gotovo podrugljiva poruka o šest europskih tužitelja koji su uspjeli podići tek pet optužnica.

Kövesi je i na to uzvratila: „Radimo kao jedinstveni ured u 22 članice, koje čine ‘EPPO zonu’. Zato bi Slovačka, ako postane slaba karika, dovela u pitanje integritet cijele EPPO zone“.

„EPPO zona“ se, dakle, uskoro širi. Jurisdikcija Ureda europske javne tužiteljica protegnut će se na još dvije članice EU-a. A što je popis država koje sudjeluju u ovom značajnom pravosudnom projektu duži, to će rad europskih istražitelja biti sve teže – bez ozbiljnih političkih posljedica – opstruirati manevrima. Ili, na primjer, nečijom političkom voljom.