HDZ-ov Filipović, koji je držao Bandića na vlasti u Zagrebu, danas je na presici ispalio apsolutnu senzaciju

Nije ovo politička borba, uvjerava Filipović, dok priča o sjajnoj Vladi i užasnoj zagrebačkoj vlasti

“Govori se o sređivanju gradskih financija, a vidimo svaki dan neki novi udar od strane gradske uprave. Vlada čini sve da očuva standard svojih građana”, ponavljao je Filipović mantru koja, dakako, nema nikakve veze s političkom borbom. Na tiskovnoj konferenciji na kojoj su on i njegov državni tajnik predstavili odluku nezavisnog tijela, Vijeća za vodne usluge

“Krajnje je vrijeme da se počne odgovorno upravljati u Gradu Zagrebu”, kazao je strogo ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović na tiskovnoj konferenciji na kojoj je priopćio javnosti da je odluka o poskupljenju vode od 15 posto u Zagrebu – nezakonita. Radilo se o poskupljenju koje je na snagu stupilo prije dva dana i kojim se trebalo prije svega financirati obnova zapuštene, a zatim i potresom uzdrmane vodovodne mreže glavnog grada.

No, kako je rekao Filipović, ništa od toga, jer treba misliti na građane. Isti Filipović koji je u vrijeme mandatu prošle vlasti bio dio vladajuće većine koja je podupirala gradonačelnika Milana Bandića. Problem s upravljanjem i vodom u Zagrebu je, međutim, da iz vodne infrastrukture u tom gradu iz zemlje iscuri polovica vode koja ide u sustav – što je među najgorim postotcima u EU (koja kao prihvatljivo curenje iz sustava smatra gubitak od 15-18 posto).

Nije politička borba?

Dok je Filipović bio dio gradske vlasti, na rješavanju tog problema nije se napravilo ništa. Nije ni godinama prije, dok još Filipovića nije bilo u Gradskoj skupštini, no na vlasti je Bandića svejedno održavao njegov HDZ. Ni još ranije – dok je Milan Bandić bio ugledan član SDP-a i kad se davne 2007. godine grad zadužio za 2,3 milijarde kuna kako bi sanirao modernizirao vodoopskrbu. U tu svrhu potrošeno je manje od dva posto tog novca.

“Nije ovo nikakva politička borba”, pričao je dalje danas Filipović, u pauzi napadanja zagrebačke gradske vlasti koja, za razliku od njegove Vlade, ne misli na građane. Onaj isti Filipović, koji je baš od sadašnjeg zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića prije dvadesetak mjeseci doživio težak poraz na lokalnim izborima.

“Govori se o sređivanju gradskih financija, a vidimo svaki dan neki novi udar od strane gradske uprave. Vlada čini sve da očuva standard svojih građana”, ponavljao je Filipović mantru koja, dakako, nema nikakve veze s političkom borbom. Na tiskovnoj konferenciji na kojoj su on i njegov državni tajnik predstavili odluku nezavisnog tijela, Vijeća za vodne usluge.

Pitanje odgovornosti

To Vijeće je, kako je nešto kasnije objasnio sam Tomašević ukinulo dio poskupljenja zbog toga što im zagrebačka Vodoopskrba i odvodnja nije dostavila traženu dokumentaciju. Da se radi o ozbiljnom propustu lokalne vlasti nije dvojio ni sam Tomašević, koji je odmah obavijestio javnost i da je zbog toga smijenjen direktor tog komunalnog poduzeća Davor Poljak, koji o traženjima Vijeća nije obavijestio ni upravu grada, ni Zagrebačkog holdinga.

U zemlji u kojoj odgovornost kao pojam uglavnom varira između čiste apstrakcije i nečeg što treba izbjeći pod svaku cijenu, Tomaševićev promptni potez je svakako pozitivan. Međutim, opet se ponavlja stara praksa nove zagrebačke vlasti – da im se u situacijama za koje znaju da će predstavljati politički problem, događaju teško objašnjivi propusti. Uostalom, Poljaka je na funkciju dovela sadašnja gradska vlast i za njegov promašaj će zbrajati zasluženu političku štetu na ime zapovjedne odgovornosti.

Krajnje vrijeme koje je prošlo

“Krajnje je vrijeme da se počne odgovorno upravljati u Gradu Zagrebu”, uostalom, kazao je, Davor Filipović. Ali, ova priča, osim podsjećanja na to koga je u prošlom mandatu Filipović držao na vlasti u Gradu Zagrebu, postavlja pitanje i što je s odgovornim upravljanjem na razini države.

Evo, recimo, baš Vijeće za vodne usluge. Sadašnji članovi tog tijela odabrani su davne 2015. godine. Mandat im je trebao isteći pet godina kasnije. Taman negdje u roku koji je predvidio i Zakon o vodnim uslugama, čije je aktualna verzija izglasana 2019. godine.

Vlada je trebala nakon toga donijeti Uredbu o vijeću za vodne usluge kojim bi se odredio novi unutarnji ustroj tog tijela, a u roku od godinu dana nakon njenog donošenja izabrati njegove nove članove. Uredba još nije donesena. Danas je 2023. godina. Reklo bi se da je “krajnje vrijeme da se počne odgovorno upravljati” već odavno – isteklo.