FOTO, VIDEO Vozili smo se HŽ-om i snimili crticu koja dokazuje da je to vjerojatno najnesposobnija tvrtka u Europi

Jučer su putnicima na zagrebačkom kolodvoru rekli da će vlak stajati 40 minuta. A zatim se odigrala scena koja savršeno oslikava kako posluje HŽ

Putnici HŽ-a koji su jučer u poslijepodnevnim satima sa zagrebačkog Zapadnog kolodvora do svog odredišta namjeravali doći linijom Zagreb – Harmica, neugodno su se iznenadili. Nakon što su se ukrcali, kondukter im je u 17.38 poručio da će vlak prije polaska na kolodvoru stajati najmanje 40 minuta. Strojovođa je zatim otvorio vrata pa su neki od putnika izašli. No, ni pet minuta kasnije, vrata su se ponovno zatvorila i vlak je krenuo dalje bez ikakvog upozorenja.

Vlak za Harmicu je trebao stajati 40 minuta. Putnici su to saznali tek kada su ušli u njega

Šokirani putnici koji su izašli na zrak ili zapaliti cigaretu, mahali su strojovođi da otvori vrata i pusti ih natrag unutra, ali se to nije dogodilo. Vlak se na kraju pomaknuo nekoliko desetaka metara dalje, na sporedni kolosijek, a putnici su od djelatnika HŽ-a dobili šturu informaciju kako je to morao, da bi propustio drugi, “jer su u tijeku radovi na modernizaciji pruge”.

Međutim, jedna od putnica u vlaku je ostavila stvari pa se zatrčala po pruzi kako bi signalizirala strojovođi da joj otvori vrata. Nije primijetio ni kad je pritiskala signalnu tipku za otvaranje vrata pa je morala natrag na stanicu, da bi pronašla nekog od djelatnika koji može javiti strojovođi da joj otvori. Kada je u tome uspjela, opet je morala usred pruge hodati nazad do vlaka.

Aplikacija nije pokazivala da će biti zastoj

Kako smo rekli, prvo je najavljeno da će vlak na Zapadnom kolodvoru morati stajati 40 minuta. No, ni 15 minuta kasnije, ipak je odjednom krenuo dalje. Putnici koji su nakon prve najave napustili vlak, na kraju su očito bili obmanuti – jer da su ostali koju minutu dulje, ne bi morali tražiti druge načine da dođu do svojih odredišta.

Pritom se ništa od toga nije vidjelo na službenoj aplikaciji HŽ Putničkog prijevoza HŽPP Planer. Tamo je cijelo vrijeme stajalo da navedeni vlak stiže na stanicu s devet minuta kašnjenja, čak i kada je već stigao i maknuo se na sporedni kolosijek. Da su putnici imali najavu da će vlak stajati možda bi se odlučili da im se ne isplati dolaziti na stanicu te bi se drugačije organizirali.

Telegram je nekoliko dana prije ovog incidenta tražio od HŽ Putničkog prijevoza (HŽPP) da nam objasni zašto ta aplikacija tijekom radova na dionici Zagreb – Zaprešić, koji s manjim prekidima traju već najmanje dvije godine, cijelo vrijeme prikazuje da voze vlakovi koji ne voze i ne pokazuje točno vrijeme dolaska i odlaska? Na to smo dobili odgovor kako aplikacija radi normalno.

Do kraja 2025. vlakovi će dobiti GPS

U tom odgovoru HŽPP nam je otkrio kako će u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti do kraja 2025. sve vlakove opremiti GPS opremom čime će, navode, “putnicima biti omogućen prikaz pozicije vlaka u realnom vremenu”. Dodaju i kako će do sredine 2026. biti nabavljen i novi prodajni sustav koji uključuje i novu mobilnu aplikaciju.

Ovdje treba naglasiti da, primjerice, Zagrebački holding odavno ima GPS praćenje buseva i tramvaja koje građani mogu vidjeti na njihovim stranicama, ali i info panelima. Na naše pitanje zašto vlakove ne prate putem GPS-a u službenim telefonima vlakovođa kada su vlaku, čemu uopće nova aplikacija te tko točno održava postojeću nismo dobili odgovor do objave ovog teksta.

Kako bi uzela stvari iz vlaka koji je nenadano krenuo putnica je morala trčati po pruzi

Inače, ovisno o volumenu usluge, HŽPP ostvaruje prihod iz proračuna za izvršavanje usluga i osiguranje besplatnog prijevoza na temelju “Ugovora o javnim uslugama za usluge od općeg gospodarskog interesa u javnom željezničkom prijevozu u RH”. S navedene osnove HŽPP-u je u 2021. doznačeno 65,7 milijuna eura, a u 2022. 70,3 milijuna eura.