Gradonačelnik nas napada da muljamo o gradnji goleme zgrade u Vukovaru; nezgodno je što nam je on to potvrdio

Gospodin Penava nije sretan jer smo objavili da su ga neki investitori uvjerili da će u Vukovaru graditi najviši toranj u zemlji

Ivan Penava, HDZ-ov gradonačelnik Vukovara, u petak se drvljem i kamenjem osuo na ”neke novinare”, optužujući ih, među ostalim, za paranoju, žutilo, blaćenje i objavljivanje neprovjerenih informacija. Svoj nekontrolirani i zbrkani istup, u kojem je, obrušivši se na ”neke novinare” Penava započeo mnogo rečenica, a ni jednu nije suvislo završio, zbio se neposredno nakon sjednice vukovarskog Gradskog vijeća. Ono je, pola godine nakon što je u veljači donijelo odluku o kupnji posve devastiranog Hotela Dunav, sada raspisalo natječaj za njegovu prodaju.

Kako je Telegram prvi i jedini pisao o mega(lomanskom) projektu izgradnje vukovarskog poslovno-stambenog tornja od 37 katova (!), daleko najviše zgrade u Hrvatskoj, u kojoj bi uz poslovne prostore i elitne, luksuzne stanove, trebao, na nekih pet katova, biti i Hotel Hilton, jasno je na koga je spominjući ”neke novinare”, Penava mislio.

Sam Penava bio je jedan od naših izvora za priču

Naravno, Penava ima pravo o ”nekim novinarima” misliti i govoriti što mu drago, može ih optužiti za paranoju, žutilo, blaćenje i što mu god padne na pamet, no prigovarajući ovom novinaru za objavu ”neprovjerenih informacija”, kada je riječ o vukovarskom poslovno-stambenom prostoru, Penava je zaboravio kako je jedan od izvora koji su novinaru o tome dali te podatke bio upravo on.

U petak, 3. kolovoza, u 17.25, iz Sinja, gdje se sutradan održavala Sinjska alka, nazvao me gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, nakon što sam ga tog dana zvao i poslao mu dvije sms poruke, objasnivši kako želim čuti njegovu izjavu i provjeriti informacije koje sam imao o Hotelu Dunav.

Šokiralo ga je što imamo strogo čuvanu informaciju o projektu

Penava je bio potpuno šokiran kad je saznao da imam strogo čuvanu informaciju upitavši hoće li se uistinu na lokaciji sadašnjeg Hotela Dunav, na ušću Vuke, graditi poslovni toranj od 37 katova u kojem će biti i Hotel Hilton. Prvo što me pitao bilo je odakle mi ta informacija, jer je Penava, objašnjavajući nedavno kako će netom kupljeni Hotel Dunav Grad Vukovar uskoro prodati, s obzirom da su se pojavili zainteresirani kupci, kao zmija noge skrivao podatak tko su ti tajanstveni kupci.

Kad se Telegram, 2. kolovoza u 7.55, tada još ne znajući za megalomansku građevinu od 37 katova, obratio službama Grada Vukovara pitajući tko su i odakle (iz koje države) investitori zainteresirani za kupnju, dobili smo odgovor istoga dana u 14.55, no ne i informaciju koja nas je zanimala. Konkretan odgovor je izbjegnut i samo nam je rečeno kako je ”raspisivanje natječaja planirano za rujan” te da će nakon ”završetka natječaja biti poznati zainteresirani investitori”.

Sve informacije potvrdio nam je u telefonskom razgovoru

Vratimo se na razgovor ovoga novinara s Penavom, u petak, 3. kolovoza. Nakon što se oporavio od prvotnog šoka izazvanog činjenicom da Telegram zna tko su tajanstveni investitori i što namjeravaju graditi u Vukovaru, na mjestu sadašnjeg hotela, Penava je potvrdio da su naše informacije točne. ”Imate dobre izvore”, rekao je Penava i dodao kako je poslovno-stambeni toranj ipak za etažu niži, odnosno da neće imati 37 već 36 katova.

Penava je potvrdio i da su investitori braća Đorđić (Frenk, Džek i Svetislav) iz Švicarske, a na upit jesu li oni rodbinski povezani s Petrom Đorđićem, zaposlenikom vukovarsko-srijemske županije, Penava je odgovorio potvrdno, da im je ta osoba stric. Potvrdio je i kako se s investitorima intenzivno pregovara i kako se s jednim od njih našao dan ranije u Splitu.

Zamolio je da u tekstu ne spominjemo da smo pričali s njim

A onda je uslijedila Penavina molba da razgovor s njim ne spominjemo, jer je investitorima obećao kako o projektu ništa neće javno govoriti. S obzirom da nam je bila važna potvrda informacije koju smo imali, navođenje izvora nismo spominjali. U tekst smo samo rekli da informaciju o gradnji najviše zgrade u Hrvatskoj, poslovno-stambenog tornja u Vukovaru, imamo iz dva neovisna izvora.

Pa iako nas sada Penava optužuje da smo pisanjem naškodili projektu, jer se, kako je rekao, i investitori čude takvom pisanju, činjenica je da je ovaj novinar udovoljio molbi gradonačelnika Vukovara i nije ga u tekst spominjao kao jednog od izvora. Učinili smo to upravo zato da mu ne bismo, kako je to objašnjavao, otežali pregovaračku poziciju.

Nejasno je zašto je gradonačelnik bio tako tajnovit oko projekta

No, Penava sada, ”neke novinare”, jasno je kojeg, optužuje za ”neprovjerene informacije” koje je u razgovoru s novinarom Telegrama i sam potvrdio! Penava, dakle, nije zanijekao projekt, nije zanijekao investitore, nije zanijekao izgradnju najviše zgrade u Hrvatskoj u kojoj će biti i Hotel Hilton. Samo je tražio da ga se ne spominje kao izvor potvrde te informacije.

U cijeloj je priči posve nejasno zašto je Penava (koji se inače hvali transparentnošću rada Grada Vukovara) bio tako tajnovit oko tog projekta. I zašto mu je tako teško palo kada je otkriven. Bilo bi dobro da javnosti podrobnije objasni tko su stvarno švicarski investitori, braća Đorđić, naturalizirani Švicarci iz Brčkog u BiH, koji su već najavili gradnju Hiltona u Hrvatskoj (ove veljače u Varaždinu) i čija je tvrtka Immo Invest namjeravala u Baškom Polju, kraj Makarske, na mjestu Cluba Adriatic, graditi veliki turistički kompleks, ali je odustala u trenutku kada je nakon potpisanog ugovora trebalo uplatiti 54 milijuna kuna.

Što se dogodilo s pompozno najavljenom gradnjom elektrane?

Bilo bi također dobro da Ivan Penava objasni u kojoj je fazi jedan drugi projekt kojeg je pompozno, početkom studenoga 2014., najavio na posebno sazivanoj tiskovnoj konferenciju u Vukovaru. Tvrtka Rosh Innovative Balkans, u sastavu holdinga Save the Planet A.G., koja također, kao i Immo Invest, ima sjedište u Švicarskoj, trebala je u Gospodarskoj zoni u Vukovaru izgraditi prvu kinetičku elektranu u ovom dijelu svijeta.

Elektrana je trebala biti snage pet megavata i godišnje – kako je objašnjavao predstavnik te švicarske tvrtke, Dejan Stojsavljević – trebala proizvoditi 43,2 milijuna kilovatsati struje i to po cijeni od tri centa (oko 22 lipe) po kilovatsatu. Kako je tada u društvu gradonačelnika Penave, objašnjavao Stojsavljević, radilo se o posve novoj tehnologiji proizvodnje struje, na principu potiska vode u spremnicima. Investicija, procijenjena na 16 milijuna eura, rečeno je tada, isplatila bi se za četiri i pol godine, no iako je od pompozne najave njene gradnje prošlo već četiri godine, o tome više nema ni traga ni glasa.