Je li May uspjela uvjeriti zastupnike da danas podrže njezin dogovor o Brexitu?

Danas je glasanje. Razgovarali smo s hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu o prognozama

Britain's Prime Minister Theresa May leaves 10 Downing Street in central London on May 25, 2017.
Britain's Prime Minister Theresa May said Thursday she would raise the issue of leaks from a probe into the Manchester terror attack that have infuriated British authorities with their US counterparts. Speaking ahead of her departure for a NATO summit in Brussels, May said she would "make clear to President (Donald) Trump that intelligence which is shared between our law enforcement agencies must remain secure".
 / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS
FOTO: AFP

Britanska premijerka Theresa May učinit će zadnji napor u utorak da uvjeri zastupnike da podrže dogovor koji je sklopila o povlačenju zemlje iz Europske unije, dok se suočava s neslaganjem članova vlastite Konzervativne stranke i oporbenih stranaka. May je parlamentu obećala “važno glasanje” o dogovoru, no odgodila ga je u zadnji čas sredinom prosinca nakon što je priznala da se suočila s teškim porazom. Pojavljuju se nagađanja o tome što će se dogoditi s dogovorom, samim postupkom Brexita i njezinom političkom karijerom, izgubi li May u glasanju.

Obraćajući se zastupnicima u ponedjeljak, odbila je pozive da se odgodi datum britanskog odlaska iz EU, dogovorenog za 29. ožujka, kako bi se omogućilo više vremena da se izgradi konsenzus ili dopusti drugi referendum. “Vjerujem da je važno, za dobrobit naše demokracije, da provedemo rezultat referenduma 2016”, rekla je May.

Najave o glasanju protiv dogovora

Nekoliko desetaka konzervativaca i članova sjevernoirske Demokratske unionističke stranke, čijih je 10 zastupnika podržalo Mayinu manjinsku vladu, najavilo je da će glasati protiv dogovora. DUP i konzervativni euroskeptici bili su razljućeni pristankom May na privremene “zaštitne mehanizme” kao jamstvo za otvorenu irsku granicu nakon Brexita.

Zaštitni mehanizmi mogli bi za Sjevernu Irsku imati malo drukčije, nedefinirane dogovore od ostatka Ujedinjenog Kraljevstva. May je rekla da jamstva u pismu čelnika EU-a, upućenom Britaniji u ponedjeljak, imaju “pravnu snagu” u postavljanju granica zaštitnim mehanizmima. DUP je rekao da su jamstva “beznačajna”, a odbili su ih i konzervativni i oporbeni kritičari.

Zastupnici EP-a pozvali na ostanak

Zastupnici Europskog parlamenta, među kojima su i trojica iz Hrvatske, pozvali su otvorenim pismom Britance da se predomisle i ostanu u Europskoj uniji. “Pozivamo vas da razmotrite odluku o napuštanju Unije u interesu sljedeće generacije mladih ljudi, Britanaca i Europljana koji će izgubiti mogućnost da zajedno žive, vole i rade. Brexit će nas sve oslabiti. Želimo da ostanete. Zajedno smo jači i zajedno možemo izgraditi jaču Europu”, navodi se u pismu koje su dosad potpisala 132 eurozastupnika. Među njima su i Tonino Picula, Davor Škrlec i Jozo Radoš. Pismo britanskim građanima inicijativa je zastupnika iz Austrije Josefa Weidenholzera.

Eurozastupnici tvrde da se ne žele miješati u unutarnju politiku Velike Britanije, ali da ne mogu ne primijetiti da ankete pokazuju da sve više birača želi mogućnost da ponovno razmotre odluku o Brexitu, “sada kada je jasno da se Brexit znatno razlikuje” od obećanja koja su Britancima, uoči referenduma 2016. godine, davali zagovornici izlaska iz EU-a. Napuštanje EU-a bez dogovora bila bi “katastrofa za sve”, i britanske i građane EU-a, tvrdi se u pismu. Takav scenarij postat će izgledniji ako britanski parlament u utorak odbije sporazum koji je s Unijom dogovorila britanska premijerka Theresa May.

‘Postoji mala šansa da se Brexit ne dogodi’

Eurozastupnici su, dodaju, spremni podržati Britaniju ako ona odluči jednostrano povući odluku o napuštanju EU-a. Dapače, tu bi odluku “toplo pozdravili” i bili spremni raditi skupa s Britanijom “da reformiramo i poboljšamo Europsku uniju, tako da funkcionira bolje u interesu svih građana”.

Jedan od potpisnika pisma Davor Škrlec tvrdi da od samog početka vjeruje da “postoji šansa, iako mala, da se izlazak Britanije iz EU-a ne dogodi”. Ipak, procjenjuje da su šanse za to sa svakim danom sve manje, mada bi se to, smatra, moglo promijeniti ako britanski parlament u utorak odbije sporazum s EU-om. “Vjerujem da će tada biti veliki pritisak da Britanija izbjegne Brexit bez dogovora”, kaže Škrlec te dodaje da su slanjem otvorenog pisma Britancima htjeli javno dati do znanja “da ćemo podržati Britaniju ako odluči ostati u EU”.

Britanci im, vele, pišu i zahvaljuju

Otkako je objavljena informacija o pismu, o čemu je izvijestio britanski Independent, Škrlecu su se, veli, mailom već javili britanski građani koji su na referendumu glasovali za ostanak i koji mu pokušavaju objasniti “u kakvom se kaosu nalaze”. I Tonino Picula kaže da mu “Britanci pišu i zahvaljuju” na podršci, pa smatra da pismo “ima smisla”. No, hoće li imati i kakvog utjecaja – hoće li se, dakle, Britanci doista predomisliti – “teško je reći”, priznaje Picula. Nada se ipak da će biti ohrabrenje onima koji žele ostati u EU da budu još aktivniji.

Ni Radoš se ne želi upuštati u prognoze hoće li Britanci na kraju odustati od Brexita. Pismo je, kaže, potpisao jer je htio pokazati da EU nije neraspoložen prema Britaniji i “možda malo pomoći raspoloženju za ostanak” u Uniji.