HRT je nekim medijima ponudio krasnu nagodbu. Povući će tužbe, ako priznaju da su bili neetični kad su ih napadali

Glas Istre je zagrizao i, kako bi izbjegao sud s HRT-om, objavio da je njihov novinar bio neprofesionalan

Novinar Ladislav Tomičić, međutim, sprema tužbu protiv Glasa Istre zbog teksta ove nagodbe čime je "duboko uznemiren", jer se radi o diskreditaciji njegovog novinarskog rada koja mu je jedini izvor prihoda. Pritom, tvrdi da ima svjedoke koji su spremni na sudu govoriti o slučajevima cenzure koju su doživjeli na javnom radio-televizijskom servisu.

Kazimir Bačić uvjeren je da je na pravom putu. Okej, praksa HRT-a, kuće kojoj je glavni ravnatelj, da tuži medije i novinare je toliko bizarna da je i HDZ-ova većina u saborskom Odboru za informiranje, informatizaciju i medije nedavno preporučila da se sporovi riješe izvan suda. Pa je Bačić krenuo u procese mirenja s tuženima – uz svoj uvjet – da se, kako je rekao u razgovoru za današnji Večernji list “objave demantiji koji prije nisu bili objavljeni”.

Kako to izgleda u praksi, mogli smo vidjeti isti dan, u novinama i na portalu Glasa Istre. Naime, HRT-ovo shvaćanje nagodbe je takvo da tuženi mediji moraju objaviti kako su njihovi novinari pisali (a oni objavljivali) “netočne informacije” i ”neutemeljene navode o cenzuri i neprofesionalnosti”. Kako to očito nije dovoljno, u tekstu nagodbe se navodi da će ugovorne strane “uložiti sve napore kako bi se novinari i jedne i druge strane ubuduće pridržavali osnovnih etičkih i profesionalnih načela struke”.

Samoponiženje Glasa Istre

Je li moguće, dakle, da ijedan medij pristane na ove dubinski sramotne Bačićeve uvjete i tako praktički svoje novinare i urednike optuži za objavljivanje netočnih informacija i nepridržavanje osnovnih etičkih i profesionalnih načela, doznali smo već danas. Bačić, odnosno HRT, našli su medij koji se bio u stanju ovako samoponiziti i time dati legitimitet bizarnoj argumentaciji kojom su s Prisavlja opravdavali seriju tužbi kojom su od prošle jeseni krenuli zasipati druge medije.

No, pitanje je hoće li se ovom nagodbom izbjeći da se o slučaju konkretnog teksta koji je za Novi list i Glas Istre napisao novinar Ladislav Tomičić, te problemu moguće cenzure na HRT-u ipak progovori na sudu.

Tomičić ima svjedoke za cenzuru na HRT-u

Naime, Tomičić je cijelu priču predao u ruke odvjetnika, željan tužbe protiv Glasa Istre zbog objave ove nagodbe, čime je, kako je napisao na Facebooku, duboko uznemiren, jer se radi o diskreditaciji njegovog novinarskog rada koja mu je jedini izvor prihoda. Uz tvrdnje koje je napisao u tekstu – da je HRT dvoličan jer je predsjedniku Hrvatskog novinarskog društva Hrvoju Zovku dao otkaz zbog svađe s urednicom, a osoba koja ima pravomoćnu presudu za zlostavljanje na poslu i dalje je zaposlena na Prisavlju, te o cenzuri na HRT-u – Tomičić stoji i dalje. Štoviše, tvrdi da ima svjedoke koji su spremni na sudu govoriti o slučajevima cenzure koju su doživjeli na javnom radio-televizijskom servisu.

Ukratko, čini se ipak da je serijom tužbi protiv medija koji su pisali o stanju na HRT-u uglavnom nakon čudesnog otkaza Hrvoju Zovku (radni spor je u toku) Bačić pustio duha iz boce kojeg u nju neće više moći vratiti. I da ušutkavanje vlastitih i tuđih novinara u Hrvatskoj danas ipak još uvijek nije tako lagan posao.