Hrvatska se na ljestvici ekonomskih sloboda našla na 84. mjestu, iza Tanzanije i Zambije

Ugledni kanadski Fraser Institut rangirao je 157 zemalja

FOTO: PIXSELL

Hrvatska je po ekonomskoj slobodi tek 84. u svijetu, pokazuje novo izvješće kanadskog Fraser Instituta.

Fraser Institut mjeri pet područja ekonomske slobode: veličine države i poreza, pravnog sustava i vlasničkih prava, stabilnosti novca, slobode međunarodne trgovine te regulacije poslovanja.

Hrvatska je zaradila ukupno 6,91 bod, od ukupno 10, što bi značilo da je tek 69% ekonomski slobodna zemlja.

Državna potrošnja- rak rana

Najveći hrvatski napredak ostvaren je u području djelomične fleksibilizacije tržišta rada. Manji napredak ostvaren je u području kolektivnog ugovaranja. Također, manji napredak je zabilježen i u području regulacije poslovnog sektora, pogotovo glede dozvola. Također, zabilježeno je povećanje pravosudne neovisnosti i borbe protiv mita. Mali napredak ostvaren je obzirom na nisku inflaciju, pa čak i deflaciju.

“Nema pomaka po pitanju fiskalne slobode poreznih obveznika. Potrošnja države ostaje zacementirana, što onemogućuje sniženje poreza. Teret regulacije poslovnog sektora ostaje gotovo isti, uz tek manja poboljšanja. Država se treba fokusirati na reformske prioritete – manje poreza, manje regulacije, manje birokracije. Samo tako će se povećati ekonomska sloboda bitna za održivi rast,” poručuju iz hrvatskog Centra za javne politike i ekonomske analize (CEA).

BiH za šest mjesta bolja od Hrvatske

Prvih 10 najslobodnijih zemalja su: Hong Kong, Singapur, Novi Zeland, Švicarska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Mauricijus, Jordan, Irska, Kanada i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Začelje drže Venezuela, Kongo,Libija, Čad i Sirija, za što su zasigurno odgovorni režimi unutar tih zemalja.

Prije Hrvatske na ljestvici se našla i Tanzanija, Nikaragva i Zambija, ali i susjedna Bosna i Hercegovina koja je zauzela 78. mjesto s ocjenom 6.98. Od ostalih susjednih zemalja Srbija je na 101. poziciji s ocjenom 6,65, a Slovenija tek 111. s ocjenom 6,45. Mađarska je na visokom 55. mjestu, a Italija na 68.

screen

ljestvica

Rumunjska najveće iznenađenje

Zemlja koja je ostvarila najveći napredak u odnosu na prošle godine je nedvojbeno Rumunjska koja je ovaj put sustigla i SAD te je jedna od najbrže rastućih država članica EU).”Ne radi se niti približno o sustizanju u kvaliteti i standardu života. Ipak, Rumunjska si je liberalizacijom ostvarila put rasta.” poručuju iz CEA.

S druge strane, SAD je po ocjeni ekonomske slobode ovaj put pao. “Više je razloga američkog pada koji se mogu vidjeti u Fraserovom istraživanju. Rastuće granične porezne stope, pogoršanje u pravnom sustavu provedbe ugovora, povećane kontrole tržišta kapitala i ulaska stranaca u zemlju i dr,” pojašnjavaju iz CEA.

Fraser Institute ističe kako kao ovaj indeks mjeri odnos institucija i javnih politika prema idealu ograničene uloge države (limited government).Za Fraser Institute koncept ekonomske slobode znači osobni izbor, dobrovoljnu razmjenu na tržištu, slobodu pristupa tržišnom natjecanju i zaštitu vlasničkih prava.