Hrvatsko pravosuđe: Jugobanka je izgubila spor protiv PBZ-a na svim sudovima, ali dobit će naknadu od države jer je sve predugo trajalo

Da Jugobanka neće uspjeti svojim tužbama ishoditi naknadu bilo je jasno od trenutka kad su one podnesene

FOTO: Telegram/Pixsell

Hrvatski sudovi odbili su sve zahtjeve Jugobanke u stečaju koja je od Privredne banke Zagreb tražila ukupno nešto više od 33 milijuna eura i povrat nekretnine u Rijeci, ali Ustavni sud dosudio je toj beogradskoj banci naknadu od 2805 eura zbog dugotrajnosti postupka.

Tako se Jugobanka našla u društvu tisuća hrvatskih građana kojima je Ustavni sud dosad odredio naknadu jer nisu ostvarili pravo na suđenje u razumnom roku. Jugobanka je u Hrvatskoj podigla 23 tužbe, a prije koju godinu beogradski mediji koji su pratili stečaj te banke izračunali su da su one vrjednije oko 200 milijuna eura. S druge strane, Hrvatska od Jugobanke potražuje 700 milijuna eura, i to na ime isplaćene stare devizne štednje od 235 milijuna eura te kamate na taj iznos.

Svi sudovi odbili tužbene zahtjeve Jugobanke

Među ostalima, Jugobanka tuži hrvatske banke koje su bile likvidatori njezinih filijala u Hrvatskoj, pri tome potražuje nekretnine, a tvrde i da se oni koji su preuzeli i filijale nisu trudili naplatiti kredite koje je Jugobanka davala hrvatskim tvrtkama. Privredna banka “zaradila” je tužbe jer je preuzela Riadria banku koja je je provela gašenje filijale u Rijeci.

Trgovački sud u Zagrebu odbio je tužbeni zahtjev Jugobanke, tu je presudu potvrdio Visoki trgovački sud, a Vrhovni sud odbio je kao nedopušten zahtjev za reviziju.

Što se tiče ustavne tužbe, ona je odbačena u dijelu u kojem se tiče presuda trgovačkih sudova i Vrhovnog suda, ali je Ustavni sud zaključio da je zbog dugotrajnosti parničnog postupka Jugobanci povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku i odredio je “primjerenu naknadu u iznosu od 2805 eura”.

Parničenje trajalo 11 godina, devet mjeseci i 30 dana

Zaključili su da je u trenutku podnošenja ustavne tužbe parnični postupak “a priori nerazumno dugo trajao”. Izračunali su da je od podnošenja tužbe do zaprimanja rješenja Vrhovnog suda postupak trajao 11 godina, devet mjeseci i 30 dana. Iako je riječ o složenom predmetu, ustavni suci naglašavaju i da je prvostupanjski sud u šest godina održao samo pet ročišta. Zato je utvrdio i naknadu, uz, kako kažu, uvažavanje ukupnih gospodarskih i socijalnih prilika u Hrvatskoj.

Da Jugobanka neće uspjeti svojim tužbama ishoditi naknadu bilo je jasno od trenutka kad su one podnesene, a čak su i iz PBZ-a optužili Jugobanku za obijesno parničenje jer su kao tužitelji sigurno svjesni da im propisi Republike Hrvatske ne omogućuju uspješno vođenje postupaka.

Inače, Jugobanku je u ustavnoj tužbi, ali i ostalim tužbama protiv PBZ-a zastupao ured odvjetnika Mladena Dragičevića, koji je bio i kandidat za glavnog državnog odvjetnika. Pokušavala je Jugobanka blokirati i isplatu dividende dioničarima PBZ-a, uz objašnjenje da nisu izdvojili novac za slučaj da izgube spor. Zanimljivo je da su se na jednom ročištu, o čemu svjedoči i članak na Večernjem, sukobili tadašnji predsjednik Uprave PBZ-a Božo Prka i Dragičević. Prema izvješću s ročišta Prka se čudio Dragičeviću kako može zastupati Jugobanku – opljačkali su RH – na što mu je Dragičević odgovorio da PBZ nije hrvatska banka nego je prodana Talijanima dok je Prka bio ministar financija.