ISIS-u prijeti skroz nova opasnost, ali ovu neće moći otkloniti bombom

Islamska država je nekad upravljala naftnim poljima diljem Iraka i Sirije

FOTO: Wikipedia

Ovog vikenda je objavljena snimka napada pripadnika Islamske države na jednu od najvećih rafinerija u Iraku. Snimka pokazuje naoružane pripadnike Islamske države kako napadaju rafineriju u gradu Baiji, koji se nalazi 300 kilometera sjeverno od Bagdada. Snimku su objavili aktivisti grupe Aamaq News koji podržavaju Islamsku državu.

Video pokazuje borce Islamske države kako probijaju zid rafinerije i zauzimaju dio kompleksa. Aamaq News tvrdi da je IS zauzela polovicu kompleksa rafinerije. Iračka vojska tvrdi da kontroliraju čitavu rafineriju.

Prihodi od nafte pali na 5 posto

Ovaj napad se dogodio nedugo nakon što je objavljeno da je Islamska država napustila tri iznimno bogata naftna polja u Iraku. Rafinerija oko koje se vode borbe je nekad ispunjavala oko polovice iračkih potreba za proizvodima koji se dobivaju od nafte.

Prema izjavama neimenovanog iračkog generala, oko 20 militanata je ubijeno, a u napadu su sudjelovali i bombaši samoubojice. Trojica bombaša samoubojica su uspjeli se probiti do ulaza u rafineriju, dvojica su ubijena a jedan je uspio aktivirati eksplozivnu napravu koju je nosio, prenosi Al-Arabiya.

https://www.youtube.com/watch?v=_VCEjCDbPO8

Islamska država je nekad upravljala mnogim rafinerijama i naftnim poljima, ali napadi koje su izveli pripadnici iračke vojske, kurdske Pešmerge i drugih oružanih skupina u Iraku, su smanjili njihove prihode od nafte na samo 5% od onoga kakvi su bili na vrhuncu moći.

ISIS je upravljao bivšim Ininim poljima

Islamska država je u Siriji bila zauzela naftna polja koja su nekad bila u vlasništvu Ine i koja su poslije uništena u američkim zračnim udarima.

Dok su kontrolirali velika naftna polja, IS je bila najbogatija i najbolje opremljena teroristička organizacija. Iako službeno nisu mogli prodavati izvađenu naftu, IS je krijumčario sirovu naftu u Jordan. Tamo su korumpirani državni službenici izdavali dokumentaciju da je neka pošiljka nafte izvađena u Jordanu i tako je prodavana na svjetskom tržištu. Od takvih aktivnosti je živio čitav lanac osoba, od radnika na naftnim poljima do vozača cisterni i korumpiranih jordanskih policajaca.