Iza kulisa supertajnog sastanka u jednom od najtežih trenutaka. Kompletna kineska vrhuška zatvorila se u ovaj luksuzni resort

Ovdje je i Mao dovodio svoje najbliže suradnike

--FILE--Fishing boats are berthed on a beach at the Laohushi Ocean Park in Beidaihe, Qinhuangdao city, north Chinas Hebei province, 3 January 2012.

The hustle and bustle of the summer summit is back in the seaside town of Beidaihe. Punters had questioned whether this years meeting would be suspended as part of the austerity drive ushered in by President Xi Jinping. But all the usual signs of the secretive meeting, from tightened security to watchful eyes guarding exclusive beaches and estates, suggest that it will be business as usual. The Beidaihe summit is a series of informal behind-closed-door discussions involving the top echelon of the Communist Party and elders from earlier generations of leaders at which key strategies are rolled out. It has taken place almost every year since the late 1950s, though there have been suspensions. This year, sniffer dog teams have been patrolling facilities, including public toilets and shops inside the railway station. Identification must be shown along the only two roads leading into the resort area. Once inside Beidaihe, there is a noticeable police presence everywhere. Officers stand at 50-metre intervals guarding the length of Dongjing Road, the main road through the town. (Photo by Feng jun bj / Imaginechina / Imaginechina via AFP)
FOTO: Imaginechina via AFP

Još od 1950-ih i vremena vladavine Mao Zedonga, kineski čelnici i njihovi najbliži suradnici povlačili bi se u priobalni resort Beidaihe kako bi pobjegli od ljetnih vrućina glavnog grada i kontemplirali o budućnosti i izgledima zemlje. Tako je i ove godine Xi Jinping, po prvi puta u svom trećem mandatu, otišao ondje. No, kako piše Financial Times, sastanak bi mogla zasjeniti gospodarska kriza i pojačano neprijateljstvo sa Zapadom.

Kinesko gospodarstvo ovog je tjedna upalo u deflaciju, nakon što su potrošačke cijene pale prvi put od početka 2020. godine. Financial Times to smatra jasnim pokazateljem izazova s ​​kojima se suočavaju kreatori politike, željni ponovnog pokretanja rasta nakon pandemije. Istovremeno, zapadni saveznici važu hoće li slijediti odluku Joea Bidena od srijede, kojom je Amerikancima zabranjeno ulaganje u dijelove kineskog sektora umjetne inteligencije, čipova i kvantnog računarstva.

Status quo u Beidaiheu

Potez američkog predsjednika, kojem je kao cilj navedena nacionalna sigurnost, mogao bi poništiti nedavne napore za poboljšanje američko-kineskih odnosa koji su pali na povijesno niske razine. Peking je odmah upozorio na moguće protumjere.

“Dok je Xijeva administracija očajnički pokušavala oživjeti gospodarstvo, čelnici okupljeni u Beidaiheu bili su ograničeni statusom quo, koji je u prvi plan stavio pitanja nacionalne sigurnosti i partijske kontrole nad gospodarskim rastom. Nitko od njih stoge ne smije predložiti politiku smanjenja potrošnje na vojsku, nacionalnu obranu, unutarnju sigurnost ili masovni elektronički nadzor kineskog stanovništva”, rekao je Victor Shih, profesor kineske političke ekonomije na Sveučilištu Kalifornija, San Diego.

Sigurnosna paranoja na ulicama grada

Ovog tjedna u Beidaiheu je sve doslovno ukazivalo da je dana prednost sigurnosti, piše FT. Ulice su bile pune kontrolnih punktova, a vozačima je naređeno da spuste prozore kako bi četiri velike kamere mogle proviriti u vozilo dok policija provjerava osobne iskaznice. Automobilima marke Tesla bilo je zabranjeno prometovanje jer su se vlasti bojale da će kamere postavljene u ta vozila prenositi slike u SAD. Zabranjeni su bili i zmajevi i dronovi, a blokiran je bio i pomorski pojas u blizini resorta.

Državni mediji izvijestili su 3. kolovoza da se Cai Qi, Xijev šef kabineta i član moćnog Stalnog komiteta Politbiroa, sastao u Beidaiheu s 57 stručnjaka za znanost i tehnologiju. “Cai je potaknuo stručnjake da daju nove i veće doprinose postizanju većeg samopouzdanja i snage u znanosti i tehnologiji, izgradnji moderne socijalističke zemlje u svim pogledima i unapređenju nacionalnog pomlađivanja na svim frontama”, izvijestila je službena novinska agencija Xinhua.

Li priprema značajnu promjenu politike?

Xijeva centralizacija moći učinila je rasprave o strukturnim ekonomskim reformama “iznimno teškim”, “jer su se dužnosnici bojali da bi njihovi savjeti mogli izazvati gnjev najvišeg vodstva”, rekao je profesor Shih sa sveučilišta u San Diegu. Sastanak u Beidaiheu zasjenile su i intrige oko neobjašnjive odsutnosti i naprasne smjene Xijevog miljenika Qin Ganga s mjesta ministra vanjskih poslova prošlog mjeseca, kao i istraga o korupciji u kineskoj vojsci i partijskoj disciplinskoj komisiji.

FT ističe kako neki analitičari očekuju da se Xijev broj dva, premijer Li Qiang, priprema predstaviti svoj prvi skup značajnih promjena politike nakon što je proveo šest mjeseci od svog imenovanja prikupljajući informacije o kolapsu kineskog sektora nekretnina, (pre)zaduženosti nekih kineskih provincija i slaboj potrošnji građana. Li je poslao timove dužnosnika u više od deset financijski najslabijih provincija kako bi pomno pregledali njihove knjige i pronašli načine za smanjenje njihovih dugova.

Peking je odustao od poticaja poput onog uvedenog u zapadnim gospodarstvima za potporu kućanstvima tijekom pandemije, ali u pozadini slabog domaćeg povjerenja i dugotrajnog usporavanja tržišta nekretnina, tržišta vape za snažnijim mjerama. Country Garden, najveća kineska tvrtka za gradnju privatnih nekretnina, propustila je isplate kupona svojih međunarodnih obveznica ovaj tjedan, čime je samo dodatno produbljena zabrinutost za zdravlje sektora nekretnina koji obično pokreće više od četvrtine gospodarske aktivnosti u Kini.

Javnost je u mraku

Michael Pettis, viši suradnik think-tanka Carnegie Endowment for International Peace, rekao je za Financial Times da se među kineskim ekonomistima i vladinim savjetnicima sve više širi ideja da bi Peking trebao potaknuti domaću potrošnju transferom gotovine i imovine kućanstvima. No, dodao je kako ne vjeruje da je napravljen bilo kakav plan za to. “Raspravljalo se o potrebi prijenosa resursa na sektor kućanstava, ali još uvijek nema prave rasprave o drugoj strani tog transfera: koji bi drugi sektor gospodarstva to platio?”, kaže Pettis.

“Sve dok kineski ciljani rast BDP-a, koji je za ovu godinu na samo pet posto i najniži je u posljednjih nekoliko desetljeća, premašuje ono što privatni sektor može postići, bit će potrebna veća potrošnja javnog sektora kao i zaduživanje države da bi se željene razine gospodarske aktivnosti dosegnule. Rast se dovoljno brzo usporava da ćemo vjerojatno vidjeti okretanje prema većoj potrošnji na infrastrukturu od strane lokalnih vlasti”, rekao je Pettis.

Budući da je sastanak u Beidaiheu obavijen velom tajne, obični Kinezi, zajedno s međunarodnim investitorima i poduzećima koja ovise o kineskom gospodarstvu, također će morati pričekati da saznaju što je odlučeno, poentira FT koji članak zaključuje citatom jednog neimenovanog kineskog dužnosnika: “Narodne mase o liderima u Beidaiheu ne misle baš ništa.”