Jedno je američko sveučilište upravo najavilo da će se pokušati iskupiti za svoju robovlasničku prošlost

Sveučilište Georgetown 1838. godine prodalo je 272 robova

Healy Hall, the flagship building of Georgetown University's main campus in Washington, DC, is seen on September 30, 2011. Healy Hall building is listed as a national historic landmark . AFP PHOTO/Mladen ANTONOV / AFP PHOTO / MLADEN ANTONOV
FOTO: AFP/AFP

Gotovo dva stoljeća nakon što je Sveučilište Georgetown profitiralo od prodaje 272 roba, poduzet će niz koraka kako bi se iskupili za prošlost, uključujući i dodjelu povlaštenog statusa potomcima porobljenih pri upisu na fakultet.

Čelnik Sveučilišta Georgetowna u Washingtonu John J. DeGioia planira ponuditi formalnu ispriku, a oformit će se i institut koji će proučavati robstvo te memorijal robovima čiji je rad koristio instituciji, uključujući i one koji su prodani 1838. godine. Uz to, dvije zgrade u kampusu bit će preimenovane – jedna po porobljenom Afroamerikancu, a druga po učiteljici Afroamerikanki koja je pripadala katoličkom redu.

Do sada, plan gospodina DeGioiae ne uključuje stipendije za potomke, no oni će imati prednost pri upisu sličnu onoj kakvu imaju djeca i unuci bivših studenata.

Više sveučilišta s robovlasničkom prošlošču

Više od desetak sveučilišta, uključujući Brown, Harvard i Sveučilište u Virginiji, javno su prepoznali svoje veze sa robstvom i trgovinom robova. Povjesničar na Massachusetts institutu tehnologije Steven Wilder kaže kako ne zna za slučaj da je neko sveučilište ponudilo povlašteni status pri upisu potomcima robova.

Plan gospodina DeGioiae temelji se na preporukama odbore koji je sazvan prošle godine, a predstavlja prvi sistematski pokušaj sveučilišta da suočavanje sa svojim korijenima u robovlasništvu. Georgetown koji je osnovan i vođen od strane Isusovaca 1789. godine, oslanjao se na isusovačke plantaže u Marylandu i prodaju robova za financiranje svog poslovanja.

Prodaju iz 1838. godine, vrijednu oko 3.3 milijuna današnjih dolara, organizirala su dva ranija čelnika Georgetowna, oboje Isusovci. Dio dobiti od oko 500.000 dolara iskorišten je za plaćanje dugova Georgetowna u vrijeme kada se sveučilište financijski mučilo. Robovi su iz Marylanda otpremljeni na imanja u Louisiani.

Greške iz prošlosti

Degioia je kazao kako se planira ispričati za greške iz prošlosti “u skladu s katoličkom tradicijom” nudeći ono što je opisao kao čin pomirenja, u suradnji s isusovačkim vodstvom u SAD-u i Nadbiskupijom u Washingtonu. “Znamo da imamo posla, i poduzeti ćemo one korake kako bi to i napravili”, kazao je DeGioia.

Preimenovat će dvije zgrade kampusa, jedna će se zvati po Isaacu Hallu u spomen na život Isaaca, jednog od robova koji je prodan u Louisianu 1838., a druga zgrada nazvat će se po Anne Marie Bercraft Hall u spomen na učiteljicu iz 19. stoljeća koja je osnovala školu za afroameričke djevojke u Washingtonu. “To mora biti dio naše životne povijesti”, kazao je DeGioia.

On je ranije okupio radnu skupinu znanstvenika, administratora, studenata i bivših studenata u rujnu prošle godine, tražeći od njih da razmisle kako bi sveučište moglo obilježiti svoju povijest.