Jezivo. Svećenici na Novom Zelandu silovali stotine dječaka s posebnim potrebama

Prijavljeno je 1680 zlostavljanja u 71 godini, sumnja se da je to samo vrh goleme sante leda

Nakon užasavajućih otkrića o zlostavljanjima djece u katoličkim školama i crkvama diljem svijeta, od Njemačke i Francuske do SAD-a i Perua, ovih dana javnost je saznala za strahote koje su počinili katolički svećenici na Novom Zelandu i Australiji.

U Novom Zelandu živi oko 5 milijuna stanovnika, a oko 40 posto se izjašnjava kršćanima, dok ostali ne pripadaju niti jednoj crkvi. Poseban šok izazvala su otkrića da su se ti svećenici seksualno iživljavali na djeci s posebnim potrebama.

U srijedu 9. veljače u novozelandskoj regiji Tāmakiju Makaurau, u kojoj se nalazi i grad Auckland, počinje suđenje katoličkim svećenicima zbog seksualnog zlostavljanja djece. Riječ je o redovničkoj braći iz Hospitalskog reda Svetog Ivana od Boga, Rimokatoličkog reda osnovanog 1572. Poznati su i kao Milosrdna braća.

Prijavljeno 1680 zlostavljanja u 71 godina

Red provodi širok spektar zdravstvenih i socijalnih usluga u 389 centara i službi u 46 zemalja. No, 2017. Kraljevska komisija za institucionalne odgovore na seksualno zlostavljanje djece u Australiji otkrila je da je preko 40 posto braće australskog Reda sv. Ivana od Boga zlostavljalo djecu.

Na Novom Zelandu ih se pak optužuje da su djecu, koja su im dana na skrb, a od kojih su mnoga bila s invaliditetom i rizični mladi ljudi, seksualno terorizirali. Dio te djece svjedočit će na sudu, a podaci o sramotnim zločinima prikupljena su tijekom istrage Kraljevske komisije o zlostavljanju djece u Katoličkoj crkvi. Na sudu će se pojaviti kao svjedok katolički nadbiskup Christchurcha.

Kraljevska komisija nastoji utvrditi razmjere sustavnog seksualnog zlostavljanja, ali i kakav je bio odgovor Katoličke crkve na sve te užase. Za sada su podnesene prijave protiv stotina pripadnika klera i drugih službenika u Rimokatoličkoj crkvi na Novom Zelandu. Između 1950. i 2021. bilo je prijavljeno 1680 zlostavljanja koje je počinilo dijecezansko svećenstvo i članovi katoličkih vjerskih redova ili udruga, što je ukupno 14 posto cjelokupnog dijecezanskog svećenstva na Novom Zelandu.

‘Ti podaci su vrh goleme sante leda’

Katherine Anderson, odvjetnica koja pomaže komisiji u radu, kazala je kako su rezultati istraživanja zapanjujući, jer iza tih brojki stoje bezbrojna nesretna djeca. Više od polovice svih prijavljenih zlostavljanja uključivalo je seksualno ozljeđivanje ili druga fizička, emocionalna ili psihička zlostavljanja.

Ipak, Mreža podrške žrtvama nazvala je te podatke “vrhom goleme sante leda”, jer većina zlostavljanih nikada nije prijavila počinitelje. Prema Christopheru Longhurstu, vođi Mreže, na svaku zaprimljenu pritužbu dolazi između šest do deset ljudi koji su imali slično iskustvo, ali nikada se nisu žalili.

John Dew, predsjednik Novozelandske katoličke biskupske konferencije, rekao je da je statistika o zlostavljanju “užasna i nešto čega se duboko sramimo”. Dodao je kako se “čvrsto nada da će nam ovakve činjenice pomoći da se suočimo s tužnom stvarnošću. Crkva će iz toga učiti i potvrditi svoju predanost djelu zaštite.”

Katolička crkva se ispričala žrtvama

U ime Katoličke crkve Novog Zelanda Dew se službeno ispričao preživjelim žrtvama zlostavljanja unutar Crkve, ustvrdivši kako je potrebno mijenjati njezine mehanizme i kulturu koji su ta zlostavljanja i omogućili.

“Uviđajući važnost ovoga trenutka, ja vam se ispričavam, u ime biskupa i duhovnih vođa Katoličke crkve Novog Zelanda”, rekao je kardinal Dew, koji je ujedno i predsjednik Biskupske konferencije Novog Zelanda te je zaključio: “Ispričavam vam se u ime svih onih biskupa i duhovnih vođa koji su nam prethodili. Nema opravdanja za njihove postupke – kao ni za naše – koji su vam nanijeli zlo.”

U 1296 slučajeva, optuženi su imenovali osobu koja ih je zlostavljala. Čak 74 optužbe podnesene su protiv iste osobe. Oko 14 posto svih prijava bilo je povezano s Marylands Special School i Hebron Trustom, dvije ustanove u Christchurchu za invalidne ili rizične mlade ljude. Bile su to škole za dječake s poteškoćama u razvoju, a pohađalo ih je 530 dječaka, od kojih mnogi nisu bili katolici. Najmanje četvrtinu učenika tu je smjestila država.

Povjerenstvo ispituje i ulogu države

Zbog toga Kraljevsko povjerenstvo ispituje i ulogu države u tim događanjima, ponajprije Ministarstva obrazovanja i Odjel za socijalnu skrb. Ministarstvo jer je imalo nadzor nad obrazovanjem, a Odjel za socijalnu skrb jer je bio odgovoran za smještaj i praćenje djece tijekom školovanja.

Dva katolička svećenika Rodger Moloney i Bernard McGrath, već su osuđeni za zlostavljanje djece u Marylands Special School i Hebron Trustu. Bernard McGrath bio je ravnatelj škole i najprije je osuđen u Australiji na maksimalnu 33-godišnju zatvorsku kaznu za kaznena djela protiv desetak dječaka u Kendall Grangeu između 1978. i 1985. No, sutkinja Okružnog suda u NSW-u Gina O’Rourke u studenom 2019. osudila ga je na dodatnih 27 godina za zločine protiv još 15 dječaka iz Kendall Grange.

McGrathu je to bila četvrta presuda za seksualne zločine nad djecom. Prvo je 1993. bio zatvoren na Novom Zelandu, a zatim 1995. u Australiji, što sugerira, kako su žrtve uvijek iznova isticale, da je Katolička crkva znala za njegova bolesna iživljavanja, ali ipak nije poduzela ništa da zaštiti djecu. Na zatvorsku kaznu od sedam godina osuđen je brat Roger Mount, a brat Rodger Moloney kažnjen je zatvorom u Novom Zelandu zbog više seksualnih delikata nad djecom.

Optužbe protiv više od 30 braće iz Reda

Daniela Slatterya, poznatog kao “Brat Daniel”, u studenom 2021., sutkinja Helen Syme iz Okružnog suda u centru Downing u Australiji osudila je, zbog višestrukih zlodjela protiv djece, na ukupno 40 godina i 6 mjeseci zatvora. Utvrđeno je da je zlostavljao tri dječaka od 9 i 13 godina od siječnja do prosinca 1980. godine.

Žrtve su na sudu svjedočile o teroru i boli zbog silovanja. Ispričale su kako ih je brat Daniel prisilio da piju vino i tablete za spavanje dok su govorili o Bogu i Bibliji. Dječacima je rečeno da će, ako nekome kažu što se događa, gorjeti u paklu, da će ih posjetiti anđeo smrti i da više nikada neće vidjeti svoje roditelje. Svjedoci su potvrdili da je škola gajila kulturu zlostavljanja, ne samo seksualnog nego i fizičkog.

Kraljevska komisija za seksualno zlostavljanje djece pribavila je optužbe protiv još tridesetero braće iz posebne škole za dječake Kendall Grange u regiji Hunter Valley u Novom Južnom Walesu u Australiji. Povjerenstvu je podnesena ukupno 41 službena prijava zbog zlostavljanja. Naravno Kraljevska komisija morat će odgovoriti na pitanje tko je kriv da su zlostavljanja koja su se događala godinama, prolazila nekažnjeno.