Kako je Hamas uspio nadigrati slavne izraelske tajne službe: Mossad se oslonio na čuda tehnike, a teroristi na ljude

Izraelske službe su se praktički raspale u trenutku kad je napad krenuo

FOTO: AFP

Malo prije nego su napadači iz Gaze u subotu u zoru nahrupili u Izrael, izraelska obavještajna služba je otkrila porast aktivnosti na nekim militantnim dijelovima u Gazi koje nadziru. Poslano je upozorenje izraelskim vojnicima uz granicu Gaze, otkrivaju dvojica visokih izraelskih sigurnosnih dužnosnika. No, vojnici nisu shvatili ili nisu ni pročitali upozorenje i nisu postupili prema njemu.

Ubrzo nakon toga, Hamas je poslao dronove kako bi onesposobili dio izraelskih vojnih mobilnih komunikacijskih stanica i nadzornih tornjeva duž granice. Time je spriječen daljinski nadzor tog područja videokamerama. Meta dronova bili su i mitraljezi na daljinsko upravljanje koje je Izrael postavio na svoje granične utvrde čime je uklonjeno ključno sredstvo za borbu protiv kopnenog napada.

Napadači Hamasa nakon toga su imali olakšani pristup dijelovima granične ograde koje su digli u zrak i srušili je buldožerima na nekoliko mjesta. Nakon toga, imali su slobodan prolaz i tisuće Palestinaca mogli su proći kroz rupe na ogradi.

Niz operativnih propusta i slabosti

To su bili samo neki u nepreglednom nizu logističkih i obavještajnih propusta izraelskih tajnih službi koji su otvorili put militantima iz Gaze za upad u južni Izrael, smatraju četvorica visokih sigurnosnih dužnosnika koji su u razgovoru za The New York Times htjeli ostati anonimni. Ulazak napadača u više od 20 naselja i vojnih baza u tom napadu bio je najgori proboj izraelske obrane u posljednjih 50 godina i uništio je osjećaj sigurnosti kod stanovništva.

Najjača vojska na Bliskom istoku satima je bila nemoćna odgovoriti na napad puno slabijeg neprijatelja. Nisu branili sela u kojima je ubijeno više od 900 Izraelaca, uključujući i vojnike koje je napad zatekao na spavanju, u donjem rublju. Oteto je najmanje 150 ljudi, pregažene su četiri vojne baze, a napadači su se raširili na gotovo 50 četvornih kilometara izraelskog teritorija.

Uz vojsku zakazala i obavještajna zajednica

Četvorica dužnosnika navode da je uspjeh napada posljedica niza sigurnosnih propusta izraelske obavještajne zajednice i vojske.

Navode neuspjeh tajnih agenata da prate ključne komunikacijske kanale koje koriste palestinski napadači, pretjerano oslanjanje na opremu za nadzor granice koja je u napadu lako uništena, grupiranje vojnih zapovjednika u jednoj bazi koja je pregažena odmah na početku napada kako bi se spriječila komunikacija s drugima i spremnost obavještajaca da zdravo za gotovo prihvate komunikaciju Palestinaca koji su znali da im razgovore prate pa su u njima neprekidno pričali bilo što što bi sugeriralo da nikakav napad nije u planu.

“Trošimo milijarde i milijarde na prikupljanje obavještajnih podataka o Hamasu”, rekao je Yoel Guzansky, bivši visoki dužnosnik izraelskog Vijeća za nacionalnu sigurnost. “Onda, u sekundi, sve se srušilo kao domine”, dodaje. Prvi u nizu neuspjeha izraelske tajne službe datira otprije par mjeseci kada su njezini šefovi iznijeli pogrešne pretpostavke o opsegu prijetnje koju Hamas iz Gaze predstavlja Izraelu.

Ostavili dojam kako ne žele eskalaciju

Hamasovi militanti su prvo lukavo prepustili Islamskom džihadu, odvojenoj i puno manjoj grupi, da sama u proteklih nekoliko mjeseci pokuša napasti Izrael, a prošli mjesec su, nakon posredovanja Katara, okončali često nasilne prosvjede koje su organizirali duž granice, čime su odali dojam da uistinu ne žele eskalaciju.

“Hamas je vrlo suzdržan i razumije posljedice koje bi izazvale daljnje provokacije”, rekao je Tzachi Hanegbi, izraelski savjetnik za nacionalnu sigurnost šest dana prije napada. Izraelski obavještajni dužnosnici prošli tjedan su izvijestili svoje nadređene o neposrednim prijetnjama obrani zemlje, usredotočivši se na opasnosti koje predstavljaju libanonski militanti duž sjeverne granice Izraela. Prijetnju koju predstavlja Hamas jedva da su spomenuli.

U razgovorima operativaca Hamasa koje su prisluškivali izraelski obavještajci moglo se pretpostaviti da žele izbjeći novi rat s Izraelom nakon dvotjednog sukoba u svibnju 2021., navode dvojica dužnosnika. Izraelska obavještajna služba sada istražuje jesu li ti prisluškivani razgovori bili stvarni ili namješteni.

Jedan od propusta bio je operativan

Izraelski sustav nadzora granice gotovo u potpunosti se oslanja na kamere, senzore i mitraljeze na daljinsko upravljanje. Zapovjednici su bili pretjerano uvjereni u neosvojivost granice. Smatrali su da kombinacija daljinskog nadzora i oružja, barijera iznad zemlje i podzemnog zida koji Hamas sprečava u kopanju tunela, čine masovni prodor malo vjerojatnim. Uspostavljanjem sustava, vojska je počela smanjivati broj vojnika duž granice i premještati ih na druga problematična područja.

“Prorjeđivanje snaga činilo se razumnim zbog konstrukcije ograde i zaštitnog područja koje su oko nje stvarali. Djelovala je neprobojno, kao da ništa kroz nju neće moći proći”, rekao je umirovljeni general bojnik koji je godinama zapovijedao kopnenim snagama na jugu.

Sustav daljinskog upravljanja bio je ranjiv

Sustav daljinskog upravljanja bio je ranjiv – mogao se daljinski uništiti. Hamas je to iskoristio slanjem dronova na mobilne tornjeve koji su odašiljali signale do nadzornog sustava. Bez signala mobilne telefonije sustav je bio beskoristan. Vojnici stacionirani u kontrolnim sobama iza linija bojišnice nisu primili upozorenje da je probijena ograda koja razdvaja Gazu i Izrael i nisu mogli vidjeti snimku kamere koji pokazuje da Hamasovi napadači buldožerima ruše barikade.

Osim toga, pokazalo se da je barijeru lakše probiti nego što su Izraelci očekivali. Više od 1500 napadača iz Gaze prošlo je kroz gotovo 30 točaka duž granice. Stigli su do najmanje četiri izraelske vojne baze bez da ih je putem itko presreo. Deseci izraelskih vojnika ubijeni su dok su spavali, neki od njih bili su u donjem rublju.

Loše grupiranje vojnih zapovjednika

Veliki propust izraelske vojske bilo je i grupiranje zapovjednika u jednoj bazi na granici s Gazom. Nakon što je baza pregažena, većina viših časnika je ubijena, ozlijeđena ili zatočena pa nije bilo koordiniranog odgovora na napad. “Bilo je vrlo teško shvatiti što se događa”, rekao je Dan Goldfuss, izraelski zapovjednik koji je pomogao u vođenju protunapada. U jednom trenutku na terenu, general je slučajno susreo zapovjednika iz druge brigade. Tamo su dvojica muškaraca odlučili koja će sela njihove jedinice pokušati vratiti.

“Odlučili smo između sebe. I tako smo išli, iz jednog sela u drugo”, dodao je. U prvim fazama napada bilo je nemoguće dojaviti ozbiljnost situacije vrhovnom vojnom zapovjedništvu u Tel Avivu pa je izostao odgovor zračnih snaga sve dok mediji nisu počeli izvještavati o napadima. Zračnim snagama su bili potrebni sati da stignu iznad većeg dijela područja, iako ima baze udaljene samo nekoliko minuta leta.

Posljedice su bile katastrofalne za sigurnost Izraela, kao i potencijalno štetne za njegov ugled u regiji kao pouzdanog vojnog partnera. “Prije subote, imati Izrael za partnera bila je prednost za mnoge zemlje u regiji kada je riječ o sigurnosti”, rekao je Guzansky i zaključio da to sada više nije slučaj.

Izraelske sigurnosne službe ne osporavaju razmjere svojeg neuspjeha i najavljuju istragu, ali tek nakon što rat koji se tek zahuktava bude okončan.