Kako je mega globalnom prevarom u Hrvatskoj završio novac kojim je francuski gradić trebao platiti grijanje

Sumnja se da je riječ o hakerskoj prevari u koju je uključen i misteriozni Nijemac, vlasnik računa u Hrvatskoj

FOTO: AFP/Telegram

Milijunski iznos izvučen na prevaru iz gradića nedaleko od Pariza završio je na računu u Hrvatskoj. Međunarodna istraga koju koordinira francusko tužiteljstvo dopratila je trag novca iz Francuske preko Portugala do Hrvatske.

Još se jednom tako potvrđuje teza da međunarodni kriminalni lanci često odlučuju upravo u Hrvatskoj pokušati sakriti ilegalno zarađeni novac. Prema informacijama do kojih smo došli, riječ je o cyber prijevari koju istražuje francusko javno tužiteljstvo.

Sumnjivi novčani transfer

Sve je krenulo 16. rujna ove godine kada je voditelj Glavne uprave za javne financije iz gradića Vincennesa, koji se nalazi kraj Pariza, prijavio policiji sumnjivi novčani transfer. Radilo se o čak 960 tisuća eura koji su trebali biti uplaćeni Upravi za grijanje, koja je ta sredstva trebala proslijediti tvrtki Sefe energy, jednom od dobavljača plina u Francuskoj.

Voditelju je, najvjerojatnije, sumnjiva bila činjenica da im je dan prije roka za plaćanje stigao mail u kojem je zatraženo da se modificira identifikacija bankovnog računa tvrtke Safe energy. Ubrzo je postalo jasno da novac nije završio na računu te plinske kompanije, već na računu portugalske banke ‘Banco novo’.

Zamjena maila

Francuski istražitelji tada kreću u rekonstrukciju tijeka novca. Utvrđuju da se tvrtka Sefe energy našla pod hakerskim napadom, te su hakeri adresu elektroničke pošte njihovog čovjeka za korisnike Karima Bounara, koja je glasila ‘karim.bounar@sefe-energy.com’ zamijenili mailom ‘karim.bounar@gazprom-energy.com”. Preko nje je u Upravu za grijanje, a zatim i u Glavnu upravu za javne financije poslana lažna identifikacija bankovnog računa tvrtke Safe energy na koji je trebalo uplatiti iznos za grijanje.

Tužiteljstvo već 6. listopada izdaje nalog za zamrzavanje novca na računu banke iz Portugala. No, u tom trenutku tamo se više nije nalazio sav novac. Po scenariju koji je u ovakvim prevarama viđan više puta, ukradena sredstva krenula su se prebacivati na druge račune kako bi se čim brže novac oprao, odnosno prikazao kao legalna zarada.

Izvjesni gospodin Müller

I dok je u Portugalu zamrznut iznos od 841.264 eura, utvrđeno je da je 14. rujna dio novca završio na računu u Hrvatskoj. Konkretno, radilo se o računu tvrtke Comparti trade koja ima sjedište u Zagrebu. Na adresi u centru grada, na Trgu Ante Starčevića 7 gdje se inače nalazi jedan od trgovačkih centara, registrirana je krajem ožujka ove godine.

Osnivač joj je izvjesni Nijemac Martin Müller, čija je adresa u gradu Hochheimu. Firma mu je registrirana za prodaju, audiovizualne djelatnosti, informacijske usluge i posredovanje. Zanimljivo je da gotovo identičnu tvrtku gospodin Müller 22. rujna ove godine registrirao i u Bratislavi.

Francusko tužiteljstvo zatražilo je od hrvatskih vlasti da se novac na računu njegove zagrebačke tvrtke blokira. U pitanju su 123.844 eura koji su u prvim satima krađe transferirani iz banke u Portugalu na Müllerov račun u Hrvatskoj.

Odluku o tome, kako doznajemo, donio je Županijski sud u Zagrebu zaključivši kako u ovom trenutku postoji dovoljno sumnje da se radi o ilegalnom novcu ukradenom gradiću kraj Pariza. Kakva je u tome bila uloga gospodina Müllera tek treba biti utvrđeno.