Mega akcija: uhićeni prevaranti koji su, glumeći ugledne direktore, firmama pokrali milijune. Dio novca završio u Hrvatskoj

Za sada je na računima u Hrvatskoj zamrznuto oko 600 tisuća eura ukradenih u ovom lancu cyber prijevara

FOTO: AFP/Ilustracija

Hrvatska policija zajedno s Europolom sudjelovala je u raskinkavanju skupine prevaranata koji su izvukli desetke milijuna eura s računa tvrtki diljem Europe. Dio novca, kako je utvrđeno, završio je i na računima u Hrvatskoj. Akcijom policije i Ureda za sprječavanje pranja novca oko 600 tisuća eura je blokirano na hrvatskim računima, te sada, nakon uhićenja osmero osumnjičenih u Francuskoj i Izraelu kreće istraga ove tzv. prijevare izvršnih direktora.

Naime, prevaranti su se predstavljali kao izvršni direktori i nalagali raznim tvrtkama goleme financijske transakcije. Osim hrvatske policije u akciji su sudjelovali i istražitelji iz Francuske, Mađarske, Izraela, Portugala i Španjolske.

Kako su varali izvršni direktori?

Prema za sada dostupnim podacima, sve je krenulo početkom prosinca 2021. kada se jedan od osumnjičenih tvrtkama u Francuskoj predstavio kao izvršni direktor firme specijalizirane za metalurgiju čije je sjedište departmanu Haute-Marne u sjeveroistočnoj Francuskoj. Prevarant je od računovođe tvrtke zatražio hitan i povjerljiv prijenos 300.000 eura u banku u Mađarskoj. Prijevara je otkrivena nekoliko dana kasnije kada je računovođa, misleći da obavlja nalog izvršnog direktora, pokušao obaviti transfer od 500.000 eura. Tvrtka je podnijela prijavu, a istražitelji su naknadno utvrdili da je poziv od navodnog izvršnog direktora došao iz Izraela.

U razmaku od par dana žrtva je postao i developer nekretnina iz Pariza. On je izgubio puno veći novac, nakon što su ga izigrali prevaranti koji su mu se predstavljali kao odvjetnici. Uvjerili su ga da rade za poznatu francusku računovodstvenu tvrtku, pa developer nije posumnjao kada su ga zatražili veliki, hitan i povjerljiv transfer. Pretvarajući se da su konzultanti, nagovorili su glavnog financijskog direktora ove pariške firme da milijune eura prebaci u inozemstvo. Ukupno su tvrtku u nekoliko dana prevarili za gotovo 38 milijuna eura. Koristeći već postojeću shemu pranja novca sredstva su brzo prebačena u različite europske zemlje, potom u Kinu i konačno u Izrael.

Istražitelji su vezu između ove dvije prijevare utvrdili u siječnju 2022. kada je pariška tvrtka za nekretnine podnijela prijavu. Uslijedila je međunarodna istraga, te razmjena informacija putem Europola.

Novac na računu firme iz Zagreba

Hrvatski istražitelji pomogli su u otkrivanju pravog identiteta financijske mule koju je koristila kriminalna mreža.

“Nadležna tijela u Hrvatskoj blokirala su i zamrznula više od 600.000 eura na nekoliko bankovnih računa. Vezano uz kaznena djela počinjena na području Hrvatske provode se izvidi od strane policije i nadležnih državnih odvjetništava”, potvrđeno je.

O tome kako je novac iz jednog od krakova ove prijevare završio na računu firme sa sjedištem u centru Zagreba Telegram je pisao krajem pošle godine. Tada je već bilo rekonstruirano da su na račune u bankama u Hrvatskoj prebacivana sredstva koja su najprije izvučena u banku u Portugalu. Detalji se još uvijek istražuju.

Milijuni oprani diljem svijeta

Tamo su financijski istražitelji zaplijenili oko tri milijuna eura na više bankovnih računa. Mađarske vlasti otkrile su pak da je više od sedam milijuna eura primljeno na mađarske bankovne račune prije nego što je podignuto u gotovini ili prebačeno na bankovne račune u drugim zemljama. Istražitelji u Mađarskoj ispitali su do sada 16 osoba, od kojih su dvije već ranije uhićene i trenutno su nadzorom. Na više bankovnih računa uspjeli su blokirati više od milijun eura.

Do sada je u sklopu ove operacije uhićeno osam prevaranata – šest u Francuskoj i dva u Izraelu gdje je lociran i glavni organizator. Provedeno je osam pretraga kuća u Francuskoj i Izraelu, a do sada je zaplijenjena elektronička oprema i vozila, oko tri milijuna eura s portugalskih bankovnih računa, 1,1 milijun eura s mađarskih bankovnih računa, 600.000 eura s hrvatskih bankovnih računa, 400.000 eura sa španjolskih bankovnih računa, te 350.000 eura u virtualnim valutama. Ukupna vrijednost zapljena procjenjuje se na oko 5,5 milijuna eura.

Potraga za ukradenim novcem

Inače, od siječnja 2022. Europol olakšava razmjenu informacija i pruža specijaliziranu analitičku podršku, uključujući financijsku analizu i analizu kriptovaluta te ekspertizu. Upravo je njihova analiza dovela do identifikacije veza između zemalja kako bi se omogućila hitna zapljena imovine stečene kriminalom, prije nego što je osumnjičenici mogu oprati, objašnjavaju iz Ravnateljstva policije.

U finišu akcije Europol je poslao i svoje stručnjake u Francusku, Mađarsku i Izrael kako bi u stvarnom vremenu provjerili operativne informacije u Europolovim bazama podataka i pružili forenzičku podršku na terenu.