Penava ljut zbog novog otkrića Drage Hedla: ‘Telegram je perjanica antihrvatskog novinarstva’

Ingeniozna logika: tko otkrije da je gradonačelnik javnim novcem uredio kafić za 10.000 eura po kvadratu, taj mrzi Hrvatsku

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, saborski zastupnik Domovinskog pokreta i šef te stranke, na aktualnom satu jučerašnje sjednice Gradskog vijeća obrušio se na Telegram i potpisnika ovog teksta te zaprijetio tužbama. Iako Penava nije naveo na koji portal i autora misli, nazvavši ga tek ”perjanicom antihrvatskoga novinarstva”, ”koji stalno piše negativno o Vukovaru i njemu osobno” više je nego jasno na koga je mislio.

Odgovarajući na vijećničko pitanje Majde Jakše (HDZ) koju je zanimalo je li točno da će u Općini Borovo, obuhvaćanoj EU projektom Poboljšanje vodno komunalne infrastrukture Grada Vukovara, morati biti izvađene cijevi u više od 800 kanalizacijskih priključaka, Penava je taj tekst nazvao ”tendencioznim”. O tom skandaloznom promašaju – vađenju neispravnih i postavljanju novih cijevi koji će prema procjenama izvođača radova koštati oko 300.000 eura – Telegram je prvi pisao pa nema nikakve dvojbe na koga se Penava obrecnuo.

Penavi smo ponudili intervju

Da će kanalizacijske cijevi u Općini Borovo morati biti izvađene, jer ne odgovaraju potrebnim standardima, Telegramu su 15. i 16. svibnja u pisanom, ”tendencioznom” odgovoru, potvrdili iz uprave Vodovoda Grada Vukovara, gradske tvrtke u kojoj je gradonačelnik Penava predsjednik Skupštine. Telegram je, poštujući temeljno novinarsko pravilo ”tendenciozno” prenio odgovor vukovarskog Vodovoda, pa je valjda zbog toga Penava zaključio kako je naš tekst ”tendenciozan”.

Što se pak ”perjanice antihrvatskog novinarstva” tiče, ”koji stalno piše negativno o Vukovaru i njemu [Penavi] osobno”, a Penava je nedvojbeno mislio na autora ovog teksta, točno je da se on sustavno bavi gradom na čijem je čelu Penava i to mnogo prije nego što je šef Domovinskog pokreta, ”predani katolik i domoljub” (citirano iz hrvatske Wikipedije), 2014. postao gradonačelnik.

Ponudili smo intervju Ivanu Penavi da kao ”predani domoljub i katolik” u razgovoru s ”perjanicom antihrvatskog novinarstva” porazgovara i o mnogim uspjesima tijekom njegova sad već devetogodišnjeg staža na čelu grada koji je unazad samo jednog desetljeća, između dva popisa stanovništva, od 2011. do 2021., izgubio više od 4.500 stanovnika, pa s 27.683, prema službenim podacima, pao na 23.175. A da ne govorimo kako je taj grad 1991. imao 46.735 žitelja, dvostruko više nego danas.

Pitali bismo ga o Vukovar Toweru

Penava nije odgovorio na našu ponudu pa smo tako, među ostalim, ostali uskraćeni za odgovore na ”tendenciozna” pitanja koja bismo mu postavili vezano uz brojne uspjehe u njegovu mandatu. Zanimalo nas je u kojoj je fazi izgradnja Vukovar Towera, nebodera s 36 katova u kojem će uz druge sadržaje biti i Hotel Hilton, a što je Penava pompozno najavio prije pet godina, hvaleći se najvećom investicijom u Vukovaru koju su trebali realizirati ”švicarski poduzetnici”, braća Frenk, Džek i Svetislav Đorđić. Taj je hotel trebao biti dovršen prošle godine, no prema ”tendencioznim” Telegramovim saznanjima na mjestu Vukovar Towera još se koči gradsko ruglo, devastirani hotel Dunav, koji je Penava kupio pa potom prodao ”švicarskim poduzetnicima”.

Željeli smo Penavu pitati i dokle je odmakao s osvjetljavanjem dizalica u Vukovarskoj luci, o čemu je Telegram ”tendenciozno” pisao početkom 2020. pozivajući se na javnu Penavinu najavu kako iz gradskog proračuna kani potrošiti 5,5 milijuna tadašnjih kuna gradskog novca da bi dekorativno osvijetlio četiri dizalice u vlasništvu državne tvrtke Luka Vukovar d.o.o. Prema našim ”tendencioznim” saznanjima četiri dizalice nisu dekorativno osvjetljene, no zato je zbog manjka u gradskom proračunu i posljedične štednje reducirana gradska rasvjeta.

Među ”tendencioznim” pitanjima koje je ”perjanica antihrvatskog novinarstva” željela postaviti gradonačelniku Vukovara, saborskom zastupniku i predsjedniku Domovinskog pokreta, bilo je i ono o sudbini drvoreda od 500 japanskih trešanja uz dunavsku šetnicu u Vukovaru, a koji se prema našim ”tendencioznim” saznanjima prošle godine osušio jer ga, tik uz Dunav, nije imao tko zalijevati. Penava je bio silno ponosan na taj drvored pa je onamo dovodio novinare kad su propupali prvi cvjetovi, govoreći o ”posebnom osjećaju ponosa i zadovoljstva zbog brige za naš okoliš”.

Kao i o uređenju Čarobne šume Adica

Jednako ”tendenciozno” pisali smo i o projektu kojim se Penava hvalio potkraj 2021., uređenju Čarobne šume Adica, za što je kanio potrošiti više od 4,3 milijuna eura na izradu jata od 45 inoks-lastavica i drugih svjetlećih životinja od inoksa, poput ježeva, lisica, medvjedića, zečeva, sova, labudova… Naše ”tendenciozno” pitanje odnosilo bi se na pojašnjenje zašto te životinje već ne svijetle u Čarobnoj šumi, u društvu dekorativno osvijetljenih dizalica u Vukovarskoj luci.

Također, naravno ”tendenciozno”, Penavu smo željeli upitati što je, kao ”predani katolik i domoljub”, učinio da se u gradskom kafiću veličine 31,50 kvadratnih metara, izgrađenom i opremljenom javnim, proračunskim novcem, u iznosu od 2,4 milijuna kuna, (više od 10 tisuća eura po kvadratnom metru!), ubuduće ne bi orile pjesme poput Jugoslovenke, nekadašnjeg hita Lepe Brene, o čemu smo također ”tendenciozno” pisali.

Tema bi bila i propali projekt škole

Neizostavno ”tendenciozno” pitanje odnosilo bi se i na sudbinu srednje ekonomske škole, vrijedne gotovo 13 milijuna eura, čiju je gradnju s danas posrnulim Presoflexom, Penava svečano najavio prije više od dvije godine, u svibnju 2021. Tada se pohvalio da će biti završena do jeseni ove godine, no gradnja je obustavljena početkom 2023. pa će se odnosi izvođača i investitora, Grada Vukovara, rješavani na sudu, a Ekonomska škola možda će biti završena kad i onaj hotel od 36 katova.

Zbog svih tih tendencioznih testova Telegrama i ”perjanice antihrvatskog novinarstva” Penava je najavio tužbu. A mi se nadamo da nam neće suditi Općinski sud u Vukovaru kojem je Penava – o čemu smo također ”tendenciozno” pisali – u lipnju 2016. godine, u znak pažnje, poklonio, u ime grada na čijem je čelu, četiri mopeda, 12 printera i tri tonera, ukupne vrijednosti tadašnjih 83.520,75 kuna.