Novi spektakl iz Slavonije. U Borovu kreće skupo čupanje novih kanalizacijskih cijevi; nisu na vrijeme primijetili da su krive

Grad krivi izvođače, izvođači dobavljače, a sve će koštati oko 300 tisuća eura

FOTO: Pixsell/Telegram

Telegram je nedavno pisao kako je o trošku Grada Đakova moralo biti uklonjeno više od pola kilometra bespravno izgrađene asfaltne ceste u Širokom Polju, što je sve zajedno, s gradnjom i uklanjanjem, koštalo oko milijun nekadašnjih kuna. Sada će se slično dogoditi i u Općini Borovo, u Vukovarsko-srijemskoj županiji, gdje će biti podignut asfalt u desetak ulica.

Ali, ne zbog toga što su ceste ondje, poput one đakovačke, izgrađene bez građevinske dozvole, već zato što će ispod asfalta morati izvaditi prošle godine postavljene kanalizacijske cijevi. I to na čak 800 mjesta!

Mora se iskopati 500 cijevi, košta 200.000 eura

Vodovod grada Vukovara, čiji je vlasnik u najvećem dijelu Grad Vukovar, pa je logično, gradonačelnik Vukovara i saborski zastupnik Domovinskog pokreta Ivan Penava, predsjednik Skupštine Vodovoda, realizira projekt Poboljšanje vodno komunalne infrastrukture grada Vukovara. Dio tog projekta, financiranog novcem Europske unije u iznosu od 70,62 posto je i gradnja kanalizacijske mreže u Općini Borovo.

Samo taj manji dio projekta košta 986.375 eura, ali iznos će biti značajno veći: zbog neodgovarajućih kanalizacijskih cijevi treba ukloniti asfaltni sloj, izvaditi stare i postaviti nove. Vlasnik jednog od dva izvođača tih radova, direktor tvrtke T.A.F. graditeljstvo, Alen Nikolić kaže za Telegram kako procjenjuje da bi posao vađenja neodgovarajućih kanalizacijskih cijevi i postavljanje novih mogao koštati oko 200.000 eura. A njegova tvrtka, veli, morat će iskopati gotovo 500 takvih cijevi.

Treba iskopati 330 kanalizacijskih priključaka

Vlasnik obrta 3D gradnja Dalibor Krajnović, drugog izvođača radova koje je na spomenutom projektu angažirao Vodovod grada Vukovara, potvrđuje da je u sličnim problemima jer će morati iskopati čak 330 kanalizacijskih priključaka zbog neodgovarajućih cijevi koje su ugrađene i zakopane. On nije rekao koliko će to koštati, ali nije teško procijeniti da bi to moglo iznositi i do 100.000 eura.

Na upit Telegrama iz uprave Vodovoda Grada Vukovara rekli su kako će trošak vađenja cijevi i postavljanja novih morati platiti izvođači. Ondje nisu znali odgovor koliko će metara ”neusklađenog cijevnog materijala” morati biti izvađeno i zamijenjeno odgovarajućim ali navode da se ”okvirno radi” o 330 priključaka koje je postavio jedan izvođač i 460 koje je postavio drugi. Dodaju kako će ”biti potrebno ukloniti utvrđene nedostatke sukladno ugovoru previđenom u roku koji istječe u kolovozu 2023.”

Dobili anonimnu prijavu da su nove cijevi loše

No, kako je do cijelog tog skandala uopće došlo i kako je otkriven? ”Na moguće postojanje nesukladnosti ugrađenog cijevnog materijala za kanalizacijske priključke u Borovu u odnosu na dostavljenu dokumentaciju kojom se dokazuju tražena svojstva proizvoda dobili smo anonimnu prijavu”, priznaju iz vukovarskog Vodovoda u odgovoru na Telegramov upit. ”Nakon iste prijave obavljeno je ispitivanje korištenog cijevnog materijala u ovlaštenom laboratoriju kako bi se anonimne tvrdnje provjerile”.

A one su se pokazale točnima. Laboratorij za ispitivanje konstrukcija Zavoda za tehničku mehaniku Građevinskog fakulteta u Zagrebu obavio je u prosincu prošle godine analizu dvaju uzoraka spornih cijeni, onih postavljenih u Ulici Ive Lole Ribara i Gajićeve ulice u Borovu.

Zaključak je isti: ”Prema rezultatima ispitivanja prosječna vrijednost obodne krutosti iznosi 3,84 kN/m² i manja je od nazivne vrijednosti”. A ”nazivna vrijednost” tzv. obodne krutosti trebala je biti minirano 4. Prevedeno na običan jezik to znači da ugrađene kanalizacijske cijevi ne odgovaraju standardima i da bi zbog pritiska vode u njima moglo moći do pucanja. Pa ih valja zamijeniti.

Grad krivi izvođače, izvođači dobavljače

Oba izvođača radova, 3D gradnja i T.A.F. graditeljstvo, imali su istog dobavljača, zagrebačku tvrtku Vodoplast. Oni su, pak, isporučili cijevi proizvođača TABAKplast iz Tomislavgrada u Bosni i Hercegovini. Bit će zanimljivo vidjeti kako će se rasplesti taj spor: Vodovod Grada Vukovara tvrdi da će zamjenu kanalizacijskih cijevi, slobodno procijenjeno na 300.000 eura, platiti izvođači radova.

Ovi pak prstom upiru na dobavljača kojem su platili isporučene cijevi. Alen Nikolić, direktor tvrtke T.A.F. graditeljstvo, spominje mogućnost nagodbe, a vlasnik obrta 3D gradnja Dalibor Krajnović boji se sudskih sporova koji bi mogli trajati godinama. Oba izvođača radova su iz Vukovara, riječ je o malim poduzetnicima s desetak zaposlenih i trošak zamjene cijevi ozbiljno bi mogao naštetiti njihovu poslovanju.

Cijeli skandal mogao je biti izbjegnut

Stanovnici Ulice Augusta Cesarca u Borovu, jedne od onih u kojima će se morati mijenjati kanalizacijske priključke, kažu za Telegram kako im je već dosta kopanja, nemara i neodgovornosti. Već su prilično upućeni u problem, jasno im je da će se u njihovoj ulici ponovno kopati, jer kažu, ondje su položene sive kanalizacijske cijevi, a te se, za razliku od crvenih ugrađene u drugim ulicama Općine Borovo, moraju vaditi i zamijeniti.

Neshvatljivo je međutim što je u cijeloj toj priči radila osoba ili tvrtka koju je investitor, Vodovod Grada Vukovara, zadužio za nadzor. Da su cijevi poslane na analizu prije ugradnje i prije nego što je u tu tvrtku stigla anonimna prijava, cijeli skandal mogao je biti izbjegnut.