Kakve su sankcije u našem pravosuđu: ni sudac koji je uhvaćen da pipa suradnice nije dobio otkaz

Slučaj krčkog suca otvorio je ponovno probleme u domaćem sudskom sustavu

Svojim rješenjem kojim je za studeni odgodio raspravu zbog zlovolje koja ga je spopala nakon što je vidio platnu listu za prošli mjesec, krčki sudac Anton Hlača izazvao je poprilično zgražanje. Nakon što su mediji objavili njegovo rješenje, pravdao se da je želio samo skrenuti pozornost na problem materijalnog statusa sudaca i njihovih suradnika, no svi pravni stručnjaci s kojima samo razgovarali tvrde da to nije smio učiniti na taj način.

Unatoč tome što je sudac naknadno povukao sporno rješenje, predsjednik Vrhovnog suda RH Radovan Dobronić traži da ga se procesuira pred Državnim sudbenim vijećem. Mogao bi odgovarati za nanošenje štete ugledu sudstva.

Ovdje se prije svega postavlja pitanje bi li itko reagirao na potez suca Hlače da slučaj nije završio u medijima. Samo neki recentni primjeri o kojima smo izvještavali govore da se puno toga u sudačkoj branši gura pod tepih zbog čega se onda cijeli sustav ozbiljno trese.

Maja Šupe mirno otišla u penziju

Možda najupečatljiviji slučaj je donedavne šibenske sutkinje Maje Šupe. Ona je najpoznatija po skandaloznim presudama Tomislavu Horvatinčiću i svojim izjavama koje su zgrozili javnost. Nakon svega, 6. rujna prošle godine po nalogu USKOK-a bila je i uhićena. Već 30. rujna DSV ju je razriješio sudačke dužnosti.

U odluci je pisalo da se razrješava na osobni zahtjev. Dakle, nije izbačena jer je završila pod istragom za ozbiljnu korupciju, već zato što je mjesec dana ranije podnijela zahtjev za razrješenjem zbog odlaska u mirovinu.

Bizaran je to slučaj koji je još jednom potvrdio praksu Državnog sudbenog vijeća da ne pokreće stegovne postupke, ako je protiv nekog suca već pokrenut kazneni postupak.

Tražio razrješenje uoči uhićenja

Sličan scenarij viđen je i u slučaju Mihaela Kovačića, koji je na poziciji suca Trgovačkog suda u Zagrebu uhićen početkom veljače 2021. godine. Ubrzo se doznalo da je 20 dana prije uhićenja podnio zahtjev za razrješenjem od sudačke dužnosti s 30. travnjem 2021. godine.

Zbog toga je neko vrijeme ipak proveo u istražnom zatvoru jer je postojala opasnost da prije konačnog razrješenja ne ponovi kazneno djelo. Kada je krivnju priznao pušten je na slobodu. U odluci o njegovom razrješenju također stoji da je donijeta na njegov vlastiti zahtjev.

U zastaru joj palo preko 150 slučajeva

Jedno od bizarnijih razrješenja koje je donijelo Državno sudbeno vijeće jest ono sutkinje Visokog prekršajnog suda Antonije Kovačić. Ona je razriješena u srpnju 2019. jer je, kako je stajalo u odluci DSV-a, “izazvala poremećaje u radu suda koji znatno utječu na djelovanje sudbene vlasti, nanijela štetu ugledu suda i neuredno obnašala sudačku dužnost”.

Mediji su otkrili da je zbog njezinog nerada u zastaru palo preko 150 prekršajnih slučajeva, među kojima su brojni slučajevi obiteljskog nasilja. Prvi je put stegovno prijavljena DSV-u još početkom 2016. godine Nije rješavala predmete i nije sudjelovala u radu sudskog vijeća. U iduće tri i pol godine prijavljena je još najmanje tri puta. Tek nakon toga je razriješena.

Godinama suspendirana, a prima plaću

Teško shvatljivim može se nazvati i slučaj sutkinje Trgovačkog suda u Zagrebu Vesne Malenice koja je zbog sumnji u stečajni kriminal težak 45 milijuna kuna uhićena u studenom 2017., a još uvijek nije osuđena. Kako, eto, DSV ne vodi stegovni postupak, ako je u tijeku kazneni, sve je ove godine pod suspenzijom i prima 70-ak posto plaće.

Telegram je u ožujku 2021. otkrio da nije ispunila imovinsku karticu pa ju je predsjednik Trgovačkog suda u Zagrebu Nino Radić ipak prijavio DSV-u. Iako je tvrdila da nije mogla prijaviti imovinu budući da joj je nakon uhićenja oduzeto računalo, lani je kažnjena novčanom kaznom u iznosu jedne trećine plaće kroz vrijeme od tri mjeseca. Vjerojatno je tu kaznu već i platila dok rasplet sudskog postupka još čeka.

Sudac zbog alergije nije koristio računalo

DSV je svojevremeno kaznio i suca Mladena Grantvergera s Općinskog građanskog suda u Zagrebu jer nije ispunio propisane norme, niti je koristio računalo i računalni sustav. Zato je i njemu na tri mjeseca umanjena plaća.

Za svoj nerad ovaj je sudac ponudio senzacionalno objašnjenje: “Ne mogu koristiti računalo u svojem radu, jer svaki put kad radim na računalu, dobijem alergiju u vidu plikova na rukama”. Inače, sudac je na bolovanju bio 71 od 220 radnih dana.

Gospodin sudac svim se silama i pravnim mogućnostima borio protiv odluke da mu DSV na tri mjeseca umanji plaću za 3666 kuna. Tvrdio je da za ništa nije kriv te da za sve ima objašnjenje i opravdanje. Državno sudbeno vijeće, predsjednik Županijskog suda u Zagrebu niti Ustavni sud nisu povjerovali u njegovu priču.

Pipao žene po sudu, nije dobio otkaz

Jedan sudac uvjetno je kažnjen otkazom jer je, kako doznaje Telegram, pipao suradnice na sudu na kojem je radio. One su tijekom postupka otkrile kako su nadređeni njihove prijave neko vrijeme čak pokušali ignorirati, odnosno pokušali su sve zataškati.

Tijekom svjedočenja na DSV-u neke od njih su se doslovno slomile. U suzama su opisivale kakvom su seksualnom maltretiranju bile izložene. Na kraju je sudac ipak proglašen krivim, no otkaz ni on nije dobio.

Koliko je sudaca uopće razriješeno?

U zadnje dvije godine razriješeno je četvero sudaca. Iz Državnog sudbenog vijeća potvrdili su nam da su lani pokrenuta 22 stegovna postupka, a izrečeno je devet ukora, dvije novčane kazne, jedno uvjetno razrješenje i četiri razrješenja. U četiri slučaja stegovni postupci su obustavljeni, a u pet stegovnih postupaka suci su oslobođeni stegovne odgovornosti.

“Radilo se o stegovnim djelima neurednog obnašanja sudačke dužnosti, neistinitog prikazivanja podataka u imovinskoj kartici, nepostupanja po odluci donesenoj u postupku za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, izazivanja poremećaja u radu suda koji znatno utječu na djelovanje sudbene vlasti i nanošenje štete ugledu suda ili sudačke dužnosti”, navode iz Državnog sudbenog vijeća.

Godinu ranije, 2021. bila su pokrenuta 23 stegovna postupka a izrečeno je jedno uvjetno razrješenje, šest novčanih kazni i šest ukora. Jedan postupak je obustavljen. Milijunima što ih Hrvatska plaća zbog sporosti sudstva bavit ćemo se idući puta.