Ključna agencija odlučila da će 2023. fakultete ocijenjivati online zbog pandemije Covida

U odgovoru na Telegramov upit, iz nadležnog Ministarstva kažu kako ne vide razlog zašto ne bi radili uživo te najavljuju kako će tražiti očitovanje

RADOVAN FUCHS-foto cetkovic
FOTO: Saša Ćetković

Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), krovna nacionalna agencija koja periodično provjerava i ocjenjuje kvalitetu domaćih fakulteta i daje im dopuštenje za daljnji rad, odlučila je tijekom ove godine ocijeniti devet visokih učilišta hibridno. To znači da će procjenu kvalitete vršiti djelomično online, a djelomično uživo. To pritom pravdaju odlukom iz rujna 2020. kada su, usred pandemijskih okolnosti, odlučili da i na taj način mogu ocjenjivati domaće fakultete.

Međutim, kako se život u posljednjih godinu dana odvija manje-više bez pandemijskih ograničenja, zanimalo nas je zašto i dalje inzistiraju na takvom načinu rada. Pogotovo s obzirom na činjenicu da bi upravo tako – hibridno – ove godine trebali vrednovati cijela sveučilišta poput onih u Dubrovniku i Puli, ali i izrazito problematičan Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Iz Ministarstva znanosti poručuju kako ne vide baš nikakav razlog da se postupak vrednovanja fakulteta ne provodi uživo. Još su u ožujku prošle godine, podsjećaju, ukinute sve epidemijske mjere na visokim učilištima. Zatražit će, dodaju, očitovanje Agencije o odluci o hibridnom vrednovanju. Iz Agencije, pak, na naš upit odgovaraju kako takav način vrednovanja ima brojne prednosti te da s njime imaju izuzetno dobra iskustva.

Na rasporedu 9 visokih učilišta

Reakreditacija je neobično važan i složen, ključan postupak kojim se u petogodišnjim ciklusima analizira i kontrolira kvaliteta fakulteta. Njime se provjerava zadovoljavaju li visoka učilišta strogo definirane standarde kvalitete. Temeljem tog postupka, fakultetima se a) dopušta daljnji rad, b) izriče im se uvjetno mišljenje na temelju kojeg moraju uvesti određena poboljšanja ili im se c) zabranjuje daljnji upis studenata. Primjerice, kontrola studija na kojem je doktorirao HDZ-ovac Vice Mihanović, utvrdila je njegove brojne manjkavosti, poput malo kvalificiranih mentora.

Ove godine do srpnja, kroz taj bi postupak trebalo proći devet visokih učilišta: Fakultet dentalne medicine u Rijeci, Kineziološki fakultet u Osijeku, Visoka škola ARCA, Medicinski fakultet u Osijeku, Visoka škola za sigurnost, Medicinski fakultet u Splitu, Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli te Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Za sve njih, AZVO – koji vrši procjenu kvalitete – krajem siječnja je donio odluku o hibridnom modelu provođenja postupka reakreditacije. Dio složenog postupka obavit će se online, a dio uživo.

AZVO: Brojne prednosti hibridnog modela

Agencija ovaj potez pravda svojom odlukom iz rujna 2020., kada su i svakodnevni i akademski život uvelike bili obilježeni pandemijom koronavirusa. Kako ona više bitno ne utječe niti na svakodnevni niti na akademski život, zanimalo nas je zašto se u Agenciji i dalje pozivaju na te okolnosti. Na naš upit odgovaraju kako se vode pozitivnim iskustvima europskih kolega iz ENQA-e, krovne europske organizacije za kvalitetu visokog obrazovanja.

Ističu, primjerice, fleksibilnost u održavanju sastanaka, kvalitetniju pripremu izvješća na interaktivan i participativan način, smanjenje troškova prijevoza i smještaja međunarodnih članova povjerenstava te ekološku prihvatljivost. I sami, dodaju, imaju izuzetno dobra iskustva s takvim modelom koji, naglašavaju, ne isključuje obavezni posjet instituciji koju se ocjenjuje.

Ministarstvo: ‘Ne vidimo razlog za ovo’

Zaključuju kako na taj način mogu angažirati vrhunske inozemne eksperte koji nisu u mogućnosti izdvojiti nekoliko dana za dolazak u Hrvatsku, kao i onih koji u postcovid vremenu još uvijek ne žele putovati. Na ovaj način, dodaju, mogu održati nekoliko online sastanaka i bolje pripremiti izvješće o ocjeni kvalitete. S druge strane, Ministarstvo znanosti koje nad Agencijom ima osnivačka prava u ime RH, ovakvim načinom rada u 2023. nije zadovoljno. Na naš upit kažu kako je bilo opravdano da AZVO hibridno vrednuje fakseve za vrijeme trajanja epidemije Covid-19.

No, kako kažu, s obzirom na činjenicu da je još 3. ožujka 2022. Hrvatski zavod za javno zdravstvo donio preporuke prema kojima se za visoka učilišta ukidaju sve mjere i vraća klasična nastava uživo, “ne vidimo razloga da se i postupak reakreditacije visokih učilišta ne provodi uživo, na klasičan način”. Taj se postupak, preciziraju, “treba provoditi na uobičajeni način”. U odgovoru Telegramu, iz Ministarstva Radovana Fuchsa najavili su da će tražiti očitovanje Agencije o odluci da i ove godine primjenjuju model vrednovanja ustanovljen zbog pandemijskih okolnosti.