Kompanjona Gabrijele Žalac kojeg istražuju europski tužitelji angažirao HDZ-ov župan. Savjetuje ga kako izmusti EU novac za krave

Mladen Šimunac je konzultantski angažman dobio bez natječaja

FOTO: PIXSELL/Ličko-senjska županija

Poduzetnik Mladen Šimunac pod istragom je europskog tužiteljstva, no unatoč tome dobio je unosan posao s Ličko-senjskom županijom. Angažiran je kao njihov konzultant za nekoliko projekata u koje bi trebali biti uloženi milijuni. Savjetuje ih i o povlačenju EU sredstava.

Europsko tužiteljstvo istražuje Šimunca zajedno s bivšom ministricom Gabrijelom Žalac upravo zbog sumnje u nezakonito trošenje europskog novca. Pri tome im je, tvrde istražitelji, pomagao i Tomislav Petric, nekadašnji ravnatelj agencije nadležne upravo za kontrolu trošenja novca iz EU fondova. Svi troje bili su uhićeni u studenom prošle godine, a u ovom trenutku još nema podataka je li istraga dovršena. Prema službenom priopćenju, EPPO sumnja da je Šimunac sa svojim poslovnim partnerom prodao ministarstvu koje je vodila Žalac softver za prenapuhanu cijenu. Vrijednost je, prema prvim informacijama, bila oko devet milijuna kuna veća od realne. Telegram je pisao i o studiji koju nije isporučio Agenciji za razvoj Vukovarsko-srijemske županije, pa je završio na sudu.

Suradnja s HDZ-ovim županom

Šimunac, koji se godinama bavi konzultantskim poslom, nakon izlaska iz istražnog zatvora nastavlja sa svojim biznisom. Sklapa nove ugovore s Ličko-senjskom županijom za rad na projektu budućeg Centra za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva, te za izradu strategije ‘Pametnih sela’. Oba ugovora vrijedna su 77.000 kuna plus PDV, no Ličko-senjska županija nije još u cijelosti isplatila Šimunca, potvrdili su za Telegram. Odabrali su ga bez natječaja, jer se radilo o tzv. jednostavnoj nabavi, manjim iznosima za koje se pojedine firme mogu izravno angažirati. Oni su odabrali baš Sagosde i Mladena Šimunca.

Ovu županiju, inače, vodi HDZ-ov Ernest Petry koji je, prije nego što je osvojio vlast u Ličko-senjskoj županiji promijenio nekoliko stranaka – od mladeži HDZ-a, pa preko Hrvatskog bloka do HNS-a. Neko vrijeme bio je i neovisan. Sada najavljuje vraćanje dostojanstva Lici.

Na unutarstranačkim izborima u lipnju ove godine izabran je i u novo Predsjedništvo HDZ-a. Suradnja s osumnjičenikom europskog tužiteljstva očito mu ne predstavlja problem na projektu za koji se očekuju i sredstva iz EU fondova.

Što je Centar za brda i planine?

Centar za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva u Ličko-senjskoj županiji planira se još od 2016. godine. Spominjan je kao jedan od EU projekata u tadašnjim razvojnim dokumentima, a savjetovanje je trebala voditi LIRA, razvojna agencija Ličko-senjske županije. Ta je agencija i za troškove savjetovanja na EU projektima dobivala milijunska bespovratna sredstva.

Sada pak savjetovanje odrađuje Šimunac. Upravo je on, nekoliko dana prije uhićenja, u Ličko-senjskoj županiji održao i prezentaciju o Centru. Osnivanje Centra pokrenuto je na inicijativu Udruge uzgajivača buša, hrvatske pasmine krava, a u službenom dokumentu stoji: “Ovaj Centar ima za cilj kreirati specifičnu infrastrukturu kojom se pruža podrška za industrijsku tranziciju poljoprivrede, stočarstva i srodnih sektora, a u konačnici i cjelokupnu tranziciju brdsko-planinskog područja”.

Zanimljivo je da je samo u rebalansu proračuna Ličko-senjske županije za ovu godinu za ovaj projekt predviđeno nešto više od 3,5 milijuna kuna. U razradi projekta spominju se biljna poljoprivreda, animalna proizvodnja, pametna sela, kulinarstvo i gastronomija, logističko-distributivni centar, sajamski centar i obnovljivi izvori energije.

Što točno radi Mladen Šimunac?

Iako je, dakle, iz medijskih izvještaja vidljivo je da je Šimunac o Centru govorio još lani i to u ime svoje tvrtke Micro projekt, koja je, kasnije završila u aferi softver, iz Ličko-senjske županije to za Telegram nisu potvrdili u službenom odgovoru na pitanje o suradnji s osumnjičenikom europskog tužiteljstva. Nisu nam odgovorili ni koliko su mu 2021. platili angažman oko Centra, već tvrde da su ove godine angažirali njegovu tvrtku Sagosde za savjetovanje na jednom od modula Centra.

U pitanju je modul “Razvojni centar za očuvanje izvornih i ugroženih pasmina domaćih životinja na brdsko-planinskom području” za koji je Šimunac dobio ugovor od 57.500 kuna plus PDV.

“Do danas je tvrtki Sagosde isplaćeno 31.944,44 kune plus PDV budući je ugovorena realizacija usluge još uvijek u tijeku”, poručuju iz Ličko-senjske županije. Sasvim konkretno, Šimunac je angažiran za “savjetovanje glede koordinacije aktivnosti izrade projektne dokumentacije”. Detalje ovog angažmana ne iznose. Šimunac je prezentaciju Centra imao prije nekoliko dana u Gospiću na konferenciji o kršu, no iz prezentacije što ju je Telegram od županije dobio na uvid u pitanju su tek općenite naznake onoga što bi Centar jednog dana mogao biti.

Evo za što je još plaćen Šimunac

Osim kao konzultanta na projektu ovog Centra za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva, Šimunca je Ličko-senjska županija angažirala i za izradu strategije Pametnih sela.

“S istom tvrtkom tijekom 2022. ugovorena je i realizirana usluga Izrade Strategije pametnih sela/naselja/prigradskih područja/ruralnog područja na teritoriju svih jedinica lokalne samouprave Ličko-senjske županije u iznosu od 19.500 kuna plus PDV koja je realizirana u srpnju 2022. i isplaćena u cijelosti”, navode iz Ličko-senjske županije.

Na zahtjev Telegrama poslali su nam strategiju koja sugerira da se Pametnim selima pokušava zaustaviti napuštanje ruralnih sredina, te da se sela moderniziraju kako bi bila konkurentnija. Ponovno 20-ak stranica općenitog sadržaja.

I to nije sve. Ima još…

Inače, ‘Pametna sela’, spominju se i u projektu Centra za razvoj brdsko-planinskih područja pa se postavlja pitanje je li Šimunac doista morao dodatno naplatiti ovu Strategiju.

No, bilo kako bilo, Ličko-senjska županija dobila je dva dokumenta – Strategiju i Smjernice za implementaciju. U pitanju su dokumenti koji još nisu javno dostupni, te nas je Ličko-senjska županija upozorila da ih ne objavljujemo bez njihove suglasnosti. Na dvadesetak stranica ionako nema ničeg inovativnog jer se sadržaj onoga što je Šimunac napisao poklapa s već ranije javno prezentiranim koncepcijama ‘Pametnih sela’. Tim više što je Europski parlament koncept ‘Pametnih sela’ usvojio još u ožujku 2019., a do danas su brojni konzultanti obznanili sve što on predviđa.

Pitali smo i samog gospodina Šimunca po čemu je njegova strategija posebna, te u kojoj su točno fazi projekti na kojima surađuje s Ličko-senjskom županijom, no odgovore nismo dobili.