Marić odgovorio na Milanovićeve kritike, kaže da smo među rijetkim zemljama koje su predstavile Plan oporavka

Ranije danas Milanović je napao Vladu zbog Plana obnove i veleposlanika

FOTO: Screenshot N1

U Vladi od traje jutra sastanak oko Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Predsjednik Zoran Milanović prozvao je Vladu ranije danas baš zbog tog plana, požalivši se kako ga nije imao priliku detaljnije proučiti. “Nitko ga nije vidio”, konstatirao je predsjednik, dodavši da se izostankom transparentnosti u takvim slučajevima narušava povjerenje građana u Europsku uniju. Nakon završetka sastanka u Vladi novinarima se obratio ministar financija Zdravko Marić.

Marić je rekao kako se dokument šalje na evaluaciju u Europsku komisiju i kako će ta procjena trajati nekoliko mjeseci. “Ja ću samo reći, vezano za cijeli proces kako, otkako je objavljeno da je postignut dogovor, smatramo da je to jedna generacijska šansa za Hrvatsku. Govorimo o 10,3 milijardi eura od čega se najveći dio odnosi na bespovratnu pomoć i na to smo fokusirani”, kaže.

Rekao je kako se cijeli projekt završava krajem 2026. godine te kako je fokus na reformi poduprtoj javnim i privatnim investicijama. “Mi smo otvorili još jednu instancu, jedna smo od rijetkih zemalja koja je dokument predstavila javnosti i Saboru”, kaže. Dodaje kako je sada glavno završiti dokument i poslati ga u EK a kako nakon toga kreće druga faza, implementacija. “Ove godine očekujemo oko 800 milijuna eura predujma, a nakon toga će se sredstva povlačiti oko dva puta godišnje”, kaže.

‘Jedna smo od rijetkih zemalja koja je predstavila dokument javnosti’

Marić je rekao kako oko trećina sredstava otpada na privatni sektor. “Gledamo da je ovo zaista generacijska prilika za Hrvatsku, jer ako govorimo o reformama, primjerice zdravstvo, svi znamo da ako ga kvalitetni posložimo, dalje možemo rasteretiti doprinose i vjerujem da bi to HUP i svi drugi poslodavci podržali. Ključna poruka dokumenta su reforme”, dodaje.

Upitan za kritike Damira Zorića, glavnog direktora Udruge hrvatskih poslodavaca, kaže kako je ključni izazov napraviti program koji će ispuniti kriterije i izazove i dati priliku da se implementacija provede u zadanim rokovima. Ja ću opet proširiti temu pa ću reći kako se kad je izbila koronakriza nismo dijelili na privatni i javni sektor. “Deset milijardi kuna je isplaćeno upravo zato da se očuvaju ravna mjesta. Izazov postoji, ali treba biti realan. Ni tada kao ni sada nije bilo dijeljenja na privatni i javni”; kaže.

Na kritike predsjednika države kaže kako je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja EU koja je dokument, koji još nije gotov, predstavila javnosti i socijalnim partnerima. “Podsjetit ću vas, proteklih godina, kad god je Vlada donosila slične dokumente, onda bi nakon donošenja na sjednici Vlade, dva saborska odbora zajednički debatirali i pozvali nas da raspravljamo. Ovaj puta smo prije sjednice Vlade donijeli dokument na plenarnu raspravu. Premijer je odgovorio na 50-60 replika, ministri su prezentirali dijelove, ja sam počeo u pet do 12 završio sam malo iza ponoći”, kaže.

Kaže kako su se konzultirali s onima s kojima su trebali

Dodaje kako se konzultiralo s kim se trebalo konzultirati. “Brojke i fakti najbolje potvrđuju. Od prvog trenutka smo rekli da ćemo voditi maksimalno transparentan proces. Prema našim saznanjima, za koja ne mogu 100% tvrditi da su utemeljena, kada gledamo da smo u udjelu zemalja s najvišim udjelom prema privatnom sektoru”, kaže pa dodaje kako neke idu samo prema javnom.

Potom je netko pitao Marića može li se njegovo (ili njezino) dijete upoznati s njim, na što je Marić odgovorio da može, kada završi presicu. Rekao je kako će javnost dobiti uvid u dokument. “Zaista nastojimo biti što transparentniji”, kaže Marić.