Zašto Vlada ne želi objaviti cjeloviti dokument Plana oporavka teškog 50 milijardi kuna

Poduzetnici za Telegram: 'Dokument ne ide u javnu raspravu. Mi ne možemo dati svoje komentare'

Vlada je danas predstavila Plan oporavka i otpornosti. Radi se o 6,3 milijarde eura koje Hrvatska u sljedećih pet godina ima priliku iskoristiti kako bi gospodarstvo oporavila od krize nastale zbog pandemije koronavirusa i postavila čvršće temelje daljnjeg rasta.

Poslovni sektor izrazito je nezadovoljan raspodjelom novca. To se znalo još prije mjesec dana, kad su dijelovi Plana dospjeli u javnost. Naime, glavnina novca ići će za projekt javnog sektora ili javnih poduzeća, što poduzetnici smatraju promašenim.

Oreščanin: Mi nećemo moći dati komentare

Dražen Oreščanin, direktor udruge Glas poduzetnika, koja okuplja uglavnom manje tvrtke, kaže da je danas nakon predstavljanja Plana jasno da većina sredstava namijenjena gospodarstvu biti uložena u komunalnu i prometnu infrastrukturu.

“U dokumentu od 80 stranica koji je danas publiciran nema pojedinačnih iznosa stavki za pojedine programe. Problem je i činjenica da dokument ne ide u javnu raspravu. Dakle, mi kao udruga poduzetnika nećemo biti u mogućnosti dati svoje komentare”, kaže Oreščanin.

Smatra da nije u redu da se dokumenti praktički skrivaju, ali da je to ono na što su kao poduzetnici navikli i od ove kao i prošlih vlada.

‘Je li koronakriza naštetila Hrvatskim vodama?’

Smatra da je iznos koji će poslovni sektor na kraju dobiti zapravo mizeran.

“Iz Vlade je rečeno da u gospodarstvo ide 26 milijardi kuna. Ako od tog iznosa 20 milijardi završi u državnim projektima, željeznicama, gradnji cestovnih obilaznica, znači da za privatni sektor ostaje 6 milijardi, odnosno milijardu godišnje – što je ništa. Također, Vlada namjerava 1,5 milijardi dati Rimcu, i što će nakon toga ostati za malo i srednje poduzetništvo?”, pita se Oreščanin.

Podsjeća i da je ideja Nacionalnog plana oporavka bila da se pomogne onima kojima je naštetila kriza zbog koronavirusa. “Je li naštetila Hrvatskim vodama? Nije. Je li naštetila željeznicama? Od svega toga hrvatsko gospodarstvo neće imati nikakve koristi”, zaključuje Oreščanin.

Furjan: Očekivali smo više brojki, ovo nije cjelovit dokument

Nezadovoljni su i u Hrvatskoj udruzi poslodavaca čiji predsjednik Mihael Furjan kaže da su očekivali više financijskih pokazatelja i da ovo što je danas objavljeno nije cjeloviti dokument.

“Prema dostupnim informacijama čini se da su državne kompanije značajnije zastupljene u odnosu na privatni sektor u dijelu koji se odnosi na gospodarstvo. HUP ima gotove prijedloge projekata, koji su trebali biti predstavljeni na sastancima koje je Vlada u nekoliko navrata odgađala”, kaže Furjan koji se nada da sve još nije gotovo i da će se s Vladom moći razgovarati o izmjenama Plana.

“Želimo biti konstruktivni stoga i dalje očekujemo da nas Vlada aktivno uključi u razradu dokumenta, u partnerskom socijalnom dijalogu sa sindikatima, a s ciljem stvaranja što kvalitetnijeg Plana oporavka koji će omogućiti brži izlazak iz krize i učiniti društvo otpornijim i jačim za buduće izazove”, zaključuje Furjan.