Martina Dalić predstavila je reformu javne uprave i iznimno je zanimljiva

Državnim službenicima bi ukinula dodatak na staž i uvela školske ocjene od 1 do 5

Martina Dalić
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Bivša ministrica financija i bivša HDZ-ovka Martina Dalić predložila je reforme državne uprave i razradila sustav upravljanja plaćama i vrednovanja državnih službenika, koji bi se temeljio na ocjeni radnog učinka. Dalić, naime, u predloženim reformama predviđa da se plaće u državnim službama smanjuju ili povećavaju u skladu s ocjenama rada službenika.

Dalić je razradila unaprijed definirane i mjerljive ciljeve i rezultate rada, kako bi se spriječilo da zaposlene ocjenjuju potencijalno subjektivni rukovoditelji. Na primjer, radni učinak na administrativnim poslovima mjerio bi se na temelju broja konačno riješenih administrativnih predmeta, broja izdanih dozvola, vremena potrebnog za rješavanje zahtjeva, broja prijedloga za poboljšanje i pojednostavljenje procedura i postupaka. Kod nastavnika bi se učinak mjerio prema uspješnosti učenika u standardiziranim testovima, brojem natjecanja i uspješnosti na natjecanjima i slično, piše tportal.

Ako dobiješ jedan, letiš s posla

Ova reforma predviđa da ocjene budu jedini kriterij za povećanje plaće i najvažniji kriterij za napredovanje, ali i razlog za otkaz. Podrazumijeva ukidanje postojećih dodataka, kao što je dodatak na staž. Službenici bi se ocjenjivali ocjenama od jedan do pet, baš kao u školi. Ukoliko bi dobili dva (zadovoljava) smanjila bi im se plaća, a dobivanje jedinice uzrokovalo bi otkaz. Ako bi, pak, dobili dvije uzastopne petice, ili tri uzastopne četvorke, ili pet uzastopnih trojki, mogli bi prijeći u viši platni razred.

Mislilo se i na izbjegavanje prevelikog broja službenika s odličnim ocjenama pa sustav predviđa ograničenje broja službenika koji mogu dobiti pet ili četiri. Dalić ovime, kaže, želi potaknuti na konkurenciju. Sindikati joj poručuju da “prodaje podgrijanu juhu koju nije sama skuhala” jer prijedlog počiva na ideji konzultanta Davida Richardsa iz tvrtke Bannock Consulting Ltd. te da je jednom već prošao prvo čitanje u Saboru, a onda je zaboravljen, piše tportal.