May je Trumpa pozvala da zajednički vode novi svijet, a evo što dvoje lidera misle o ključnim problemima

Predsjednik SAD-a i britanska premijerka sastaju se danas u Bijeloj kući

FOTO: AFP

Odnos američkog predsjednika Donalda Trumpa i britanske premijerke Therese May značajno će utjecati na međunarodne odnose. Nekad je to bio odnos Reagana i Thatcher, Busha i Blaira, Obame i Camerona, a sada je ovo dvoje na svjetskoj pozornosti.

Premijerka May u četvrtak je pozvala predsjednika Trumpa da obnove “posebne odnose” SAD-a i Velike Britanije i da zajednički vode novi svijet. “Suprotnosi se privlače”, kazala je. “Pred nama – našim dvjema zemljama zajedno – odgovornost je da vodimo. Jer ako drugi napreduju dok se mi povlačimo, to je loše za Ameriku, za Britaniju i za svijet”, rekla je May obraćajući se na skupu Republikanse stranke u Philadelphiji.

May će biti prva strana liderica koja će se susresti s Trumpom u petak, a CNN je analizirao stavove ovo dvoje svjetskih lidera o ključnim pitanjima.

1.Trgovina

Trump: “Kupujte američko i zapošljavajte Amerikance.”

Trump je u kampanji promovirao protekcionističku trgovinsku politiku, a prvih par dana predsjedništva proveo je potpisivajući naloge koji će pokušati ostvariti njegovu agendu “Amerika na prvom mjestu”. U svom prvom danu u uredu, potpisao je izvršni nalog povlačenja iz pregovaračkog procesa trans-pacifičkog partnerstva koji je nazvao “katastrofom”. Također, želi ponovno pregovarati o sporazumu slobodne trgovine u Sjevernoj Americi NAFTA uz mogućnost napuštanja tog sporazuma. Trump je izrazio otvorenost za sklapanje novog sporazuma s Ujedinjenim Kraljevstvom, no kazao je kako će prioritet biti američka radna mjesta.

May: “Želim da Ujedinjeno Kraljevstvo izađe iz ovog perioda promjene kao istinski globalna Britanija.”

May je zagovornik slobodne trgovine i globalizacije koji su temelj njene vizije “globalne Britanije” koja je “otvorena za poslovanje” u planovima nakon Brexita. No njena globalna vizija ne ide toliko daleko koliko se nada. Kada Velika Britanija napusti jedinstveno tržište 28 članica koje jamči slobodno kretanje robe, usluga i ljudi, morat će pregovarati o novom trgovinskim sporazumu sa svim zemljama članicama. EU će prednost dati državama članicama, pa Ujedinjeno Kraljevstvo možda neće dobiti sporazum kakvom se nada. To je jedan od razloga zašto bi May mogla tražiti novi trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Državama.

Ona je kazala kako će tražiti ugovore o slobodnoj trgovini s pojedinim zemljama i izvan Europe te kako će iskoristiti svoj sastanak s Trumpom kako bi počela preliminarne razgovore. No, čak i ako je Trump otvoren za novo partnerstvo s Ujedinjenim Kraljevstvom, oni neće moći potpisati ugovore dok službeno ne napuste EU, što je proces koji još uvijek nije službeno niti počeo i vjerojatno je kako će trajati najmanje 2 godine.

2. NATO

Trump: “Prvo, on je zastario zato što je, kao što znate, osmišljen prije puno godina. Drugo, zemlje ne plaćaju ono što bi trebale platiti.”

“NATO mi je vrlo važan.”

Kao što je vidljivo iz ova dva citata, Trump je o NATO savezu slao dvojake poruke. Opetovano je organizaciju nazivao zastarjelom i u kampanji naglašavao da se mnoge zemlje ne drže preporučenog izdvajanja za obranu od oko 2 posto. No, sada kada je James Mattis potvrđen kao ministar obrane, nova bi administracija mogla nastaviti svoju višedesetljetnu predanost vojnom savezu. Mattis, snažan podržavatelj NATO saveza, ovog je tjedna razgovarao je s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom i tri partnera saveza uključujući i Ujedinjeno Kraljevstvo, i zaključio kako SAD ima “nepokolebljivo opredjeljenje za NATO”.

May: “NATO je vrlo važan. NATO je bio bedem naše sigurnosti ovdje u Europi i u NATO-u radimo zajedno.”

May je nedavno potvrdila svoju predanost savezu rekavši kako je NATO pomogao “obraniti Europu i njene saveznike”. Nakon razgovora sa Stoltenbergom prošlog tjedna, rekla je kako će i Trumpu ponoviti važnost saveza. Prema britanskom ministarstvu obrane, Ujedinjeno Kraljevstvo troši 2.1 posto godišnjeg BDP-a na NATO.

3. Imigracija

Trump: “Imamo neke loše ljude i potjerat ćemo ih.”

U kampanji je zagovarao izgradnju zida na granici s Meksikom, registar muslimana i tvrd stav prema ilegalnoj imigraciji. U srijedu, Trump je potpisao dva izvršna naloga o imigraciji i sigurnosti granica, koji uključuju izgradnju zida i povećanu potrošnju za provedbu deportacije imigranata. Očekuje se i nalog kojim će se zabraniti useljavanje izbjeglica, većinom iz muslimanskih zemalja, piše CNN. Ako bi takav akt bio donesen, on bi trajao četiri mjeseca. Nakon 120 dana, SAD bi odredio prioritetne izbjeglice koje bježe od vjerskih progona iz Iraka, Sirije, Irana, Sudana, Libile, Somalije i Jemena, “pod uvjetom da je religija pojedinca manjinska religija u njegovoj zemlji”, prema nacrtu naloga kojeg je vidio CNN.

May: “Brexit mora značiti kontrolu ljudi koji dolaze u Britaniju iz Europe.”

U svom govoru na konferenciji Konzervativne stranke u svibnju 2015. , a zatim i kao ministrica unutarnjih poslova, May je iznijela svoju poziciju o imigraciji, ponavljajući tvrdolinijaški stav koji je zauzela sada kao premijerka. Tvrdila je kako su značajan broj tražitelja azila bili “strani kriminalci” te da su imigranti društvo napravili manje “kohezivnim”. Kako će izgledati imigracija nakon Brexita još je uvijek nejasno.

4. Rusija

Trump: “Ako se slažemo i ako nam Rusija zaista pomaže, zašto bi bilo tko imao sankcije ako netko radi neke zaista sjajne stvari.”

Trump je često spominjao kako želi veliki pomak u odnosima SAD-a i Rusije tijekom svog predsjedanja. Izražavao je otvorenost za rad s Putinom, a Rusiju je spominjao kao partnera u borbi protiv ISIS-a. Kao izabrani predsjednik sugerirao je da je otvoren za mogućnost ukidanja sankcija Rusiji. No, za sada Trump namjerava zadržati sankcije “barem u određenom vremenskom razdolju”.

May: “Moramo nastaviti pritisak na Rusiju, uključujući mogućnost sankcija onima koji krše međunarodni humanitarni zakon.”

May se čini manje sklona otvoriti se u odnosu prema Rusiji. Pridružila se svjetskim čelnicima u osudi ruske umiješanosti u sirijski sukob i podržava britanski nastavak sankcija kao odgovor na rusku ulogu u “destabilizaciji istočne Ukrajine”.

5. Klimatske promjene

Trump: “Koncept globalnog zatopljenja stvoren je od i za Kineze kako bi američku proizvodnju učinili nekompetentnom.”

Trump je klimatske promjene nazvao “prevarom”, rekavši da je očuvanje okoliša “izvan kontrole”. Iako njegov odabir za Agenciju za zaštitu okoliša Scott Pruitt ne vjeruje da su klimatske promjene prijevara, dugo je vremena skeptičan prema toj agenciji i tužio ih je više puta. Trump je rekao kako će SAD “poništiti” sporazum u Parizu, značajan ugovor o klimatskim promjenama kojim su se zemlje obvezale smanjiti stakleničke plinove s ciljem zadržavanja porasta globalne temperature unutar 1,5 stupnjeva Celzijusa. U utorak je Trump potpisao dvije uredbe kako bi se odobrili plinovodi Dakota Access i Keystone XL, kontroverzni projekti zbog kojih bi moglo doći do onečišćenja vode, porasta emisije stakleničkih plinova i uništavanja zemljišta i groblja Indijanaca.

May: “(Ujedinjeno Kraljevstvo) će odigrati ulogu u međunarodnim naporima protiv klimatskih promjena”

May je u svom prvom govoru u Glavnoj skupštini UN-a obećala ratificirati Pariški sporazum kako bi se usporile klimatske promjene . Jedan od njenih prvih poteza kao premijerke bio je zatvaranje Odjela za energetiku i klimatske promjene. Također je podržala fracking, kontroverznu metodu koja povećava proizvodnju nafte i plina, ali nosi i velike ekološke rizike, od kojih neki uključuju i potrese i zagađivanje izvora vode.