Ministarstvo, doznajemo, naziva obitelji koje su ranije posvojile djecu iz Konga i najavljuje posjet socijalnih radnika

Doznajemo o čemu se radi

FOTO: AFP/Ilustrativna fotografija

Posvojitelji djece iz DR Kongo u ponedjeljak su počeli dobivati pozive iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kojima su im najavljeni posjeti djelatnika Centara za socijalnu skrb u idućim danima. Ti bi se socijalni radnici trebali uvjeriti u kakvim uvjetima žive djeca koja su posvojena iz Konga, odnosno kako su se snašla nakon dolaska u Hrvatsku.

Novi je to potez Ministarstva nakon što je izbila afera s posvajanjem djece iz Afrike.

Veći interes za brojna posvajanja

U fokus javnosti ova je tema došla prije četiri mjeseca kada su u Zambiji uhićena četiri hrvatska para zbog sumnje u pokušaj trgovine djecom. Zambijske vlasti optužuju Hrvate da su planirali odvesti djecu u Hrvatsku ne bi li ih iskorištavali. Iako se redom radi o parovima koji su imali status posvojitelja budući da nisu prirodnim putem mogli postati roditelji, postupak u Zambiji još nije okončan.

U međuvremenu je bivši saborski zastupnik Ivan Pernar najavio da će svjedočiti u ovom procesu.

Djeca koja su trebala s optuženim posvojiteljima doći u Hrvatsku već su imala hrvatske dokumente, odnosno njihovo posvojenje hrvatski sudovi su priznali. Sve je odrađeno, uvjeravaju obitelji optuženih, prema proceduri kakva je viđana i ranije, odnosno na osnovu koje je više od stotinu djece iz DR Kongo dovedeno u Hrvatsku k novim obiteljima.

Je li bilo propusta u proceduri?

Ta je procedura išla mimo Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Naime, DR Kongo nije potpisnik Haške konvencije o posvajanju djece, pa je cijela procedura bila brža i jednostavnija.

Nakon što je sve došlo u fokus javnosti posumnjalo se da je bilo kršenja prava djece, odnosno da se nije postupalo s dužnom pažnjom koja je nužna u svim slučajevima koji se tiču djece.

Sada je Ministarstvo odlučilo provjeriti kako su djeca koja su ranije usvojena iz DR Kongo.

Evo što na sve to kažu posvojitelji

“Nazvala nas je jedna jako ljubazna gospođa i pitala nas može li poslati djelatnike nadležnog Centra za socijalnu skrb da vide kako naša djeca žive u našim obiteljima. Objasnila nam je da ne moramo pristati na to, no čujem da su svi posvojitelji koji su kontaktirani dali suglasnost. Želimo da se svi uvjere da je s našom djecom sve OK, i da su one sumnje o nesuglasnosti među brojkama posvajanja i posvojene djece, jednostavno stvar interpretacije podataka. Dokazat će se tako da nadležna tijela u Hrvatskoj imaju sve podatke o našoj djeci i nama jer su, očito, uspjeli doći do nas”, kratko su nam rekli posvojitelji s kojima smo jučer razgovarali.

Ipak, pitali smo Ministarstvo zašto su se odlučili na ovaj nadzor.

Ministarstvo: ‘Nudimo im pomoć’

“Svjedoci smo posljednjih mjeseci iznimno velikog interesa javnosti za problematiku posvajanja djece iz tzv. trećih država, ponajviše afričkih. Takav interes može neželjeno prouzročiti stigmatizaciju posvojene djece, zbog čega su njihove obitelji putem Udruge u osnivanju International adoption-Hrvatska, koja okuplja najveći broj posvojitelja tzv. trećih zemalja tijekom posljednjih 10 godina, zatražile pomoć Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike”, objasnili su iz Ministarstva na upit Telegrama.

“U suradnji s ostalim tijelima i ovom Udrugom djelatnici Ministarstva su kontaktirali te obitelji kako bismo im pružili savjetodavnu i stručnu podršku u prevenciji i zaštiti stigmatizacije djece posvojene iz trećih država”, dodaju i naglašavaju kako se nadzor ne provodi, niti će se provoditi jer za njega i ne postoji zakonsko uporište.