Potpuno nevjerojatan način na koji se Grčka uvalila u katastrofu objašnjava zašto EU više ne želi pomagati

Pregovori o pomoći i reformama traju od 2010. kad je otkriveno da Grčka lažira bilance

Police clash with protesters at the annual rally to protest the mass killings of Armenians in Ottoman Turkey nearly a century ago in Thessaloniki, Greece on Wednesday April 24, 2013. About 250 protesters, mostly from Greek-Armenian groups, gathered outside the Turkish consulate. About 20 countries worldwide, including Greece, as well as the European parliament recognize the mass killings as an act of genocide, despite strong objections from Turkey. (AP Photo/Nikolas Giakoumidis)
FOTO: Nikolas Giakoumidis

U travnju kad je postalo jasno da pregovori europske Trojke i nove grčke vlade premijera Aleksisa Tsiprasa neće ići glatko, objavili smo detalje o događajima koji su doveli do prve grčke financijske krize 2010. kada je otrkiveno masovno lažiranje bilanci, kriminalno trošenje proračunskog novca, kredita MMF-a i financijske pomoći iz EU i politički odnosi Grčke i eurozone postali su vrlo napeti. Nevjerojatnu priču i Grčkoj kao zemlji financijske anarhije možete pročitati OVDJE

Kulminacija krize koja je počela prije 5 godina

grcka-vatopaidi-656x436
sve je počelo 2008. i skandalom zbog malverzacijama sa zemljištem manastira vatopaidi

Pet godina kasnije, kriza je kulminirala raspisivanjem referenduma na kojemu će se Grci izjasniti prihvaćaju li uvjete koje im kreditori postavljaju za nastavak financijske pomoći. Nakon što su predstavnici MMF-a, a zatim i ministri financija eurozone odustali od pregovora s Grčkom, izvori iz Europske središnje banke BBC-ju su potvrdili da ni njezin predsjednik Mario Draghi nije spreman ublažavati kriterije da bi nastavio program Hitne pomoći likvidnosti o kojemu grčke banke svakodnevno ovise.

Kako je Grčka odlučila trošiti dok ne propadne

Protests against planned austerity measures, Syntagma square, Athens, Greece - 19 Jun 2011

Grčka sada ima opciju zamrzavanja depozita ili još jednog pokušaja dogovora s EU što se nikome ne čini vjerojatno. Neke grčke banke već su najavile da se sutra neće otvoriti a građani pokušavaju izvući što više ušteđevine jer strahuju da će država u utorak bankortirati. Oslanjajući se uvelike na bestseller Michaela Lewisa “Boomberang” koji se smatra jednom od najboljih knjiga noapisanih o ovom problemu, rekonstruirali smo kako je jedna zemlja koja nikad nije bila bogata odlučila živjeti kao da sutra ne postoji i varati kreditore, rušeći svaku Vladu koja je pokušala započeti reforme koje bi Grčku učinile stabilnom ekonomijom. Grčka opozicija traži prijevremen izbore i optužuje Tisprasa da je zemlju otjerao u bankrot. Izjašnjavanje Grka za ili protiv reformi 5. srpnja imat će veliki utjecaj i na to.