Nadrealno. Ministri naprasno otišli s presice kad su krenula pitanja o detaljima ugovora za obnovu Banovine

Jedan od autora plana tvrdi da su tražili da ne govori o detaljima plana što je odbio

FOTO: Screenshot N1

Ministri branitelja, gospodarstva i rada, Tomo Medved, Tomislav Ćorić i Josip Aladrović danas su u Petrinji predstavili mjeru aktivne politike zapošljavanja “Javni rad – otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke županije” u sklopu koje će se zaposliti 520 osoba i za koju će Vlada izdvojiti 19,4 milijuna kuna.

Povodom toga održali su konferenciju za medije na kojoj su istaknuli zadovoljstvo tom mjerom, kao i naglasili da je sada prioritet početak školske godine i osiguravanje sigurnog dolaska i odlaska učenika u škole. Međutim, pressica je prekinuta nakon što je novinarka N1 počela postavljati pitanja oko navodnog zahtjeva Vlade da autori plana revitalizacije Banije, kojeg Vlada na kraju nije prihvatila, ne smiju javno govoriti o tome.

Naime, Vladimir Čavrak s Ekonomskog fakulteta, jedan od autora plana, za N1 je danas rekao kako je Vlada njemu i njegovom timu ponudila ugovor, kojeg su odbili potpisati, u kojem stoji da ne smiju javno govoriti o predmetu ugovora, programu niti o aktivnostima naručiteljima. “Da smo ga potpisali, mi kao sveučilišni profesori, znanstvenici, a na kraju i građani, ne bismo smjeli javno govoriti o revitalizaciji Banije”, rekao je Čavrak.

Glasnogovornik prekinuo pressicu

Na pitanje je li Vlada tražila od autora da potpišu da će sadržaj plana držati u tajnosti i čemu tajnost, ministar branitelja Medved je rekao kako “ne bi ulazio u aspekt odnosa s autorima i suautorima određenih akata”. “Smatram da je jedino važno da je Vlada pripremila, i tu su ministar Ćorić i ministrica Tramišak dali veliki doprinos, taj dokument dugoročne revitalizacije cijelog područja Sisačko-moslavačke županije sa svim aspektima i taj će dokument ubrzo biti prezentiran javnosti”, dodao je Medved.

Naglasio je kako se sadržaj takvog dokumenta ne može u kratkom vremenu urediti i prezentirati, jer se oko njega moraju usuglasiti svi resori. Na pitanje jesu li sudionici koji su radili ili rade na tom dokumentu potpisali na tajnost, Medved je opet rekao da “ne ulazi u detalje vezane uz samu tehniku doprinosa autora u samom prijedlogu dokumenta”.

Nakon što je novinarka inzistirala na odgovoru je li dokument tajan ili ne glasnogovornik Sisačko-moslavačke županije se ubacio tvrdeći da “mu je žao, ali da se moraju posvetiti radnom dijelu sastanka” i da sastanak počinje. Ministri su se pokupili i napustili pressicu ignorirajući zahtjeve novinare da imaju još pitanja za ministre Ćorića i Aladrovića, a pritom je Medved više puta rekao “idemo”.

‘Razlika je između revitalizacije i obnove’

Čavrak je za N1 rekao kako je, s obzirom na to da je i sam stanovnik potresom pogođenog područja i da se time bavi 30 godina, premijeru Andreju Plenkoviću ponudio svoje usluge koje su prihvaćene. Rekao je kako su on i njegov tim napravili program revitalizacije, istaknuvši da je velika razlika između revitalizacije i obnove.

“Kako sam razumio, proces obnove odnosi se na ono što je 29. prosinca bilo zatečeno, a proces revitalizacije komplementaran je procesu obnove i bez njega nema obnavljanja na tom području. Taj prostor je depopuliran i nerazvijen zbog toga što nakon rata nije napravljen proces revitalizacije”, pojasnio je Čavrak.

Istaknuo je kako njegov tim i Ministarstvo regionalnog razvoja različito ocjenjuju stanje u regiji. “Sisak i Banija regija su koja se nalazi na 42 posto prosjeka BDP-a stanovnika EU-a. Spadaju u jednu od najnerazvijenijih regija. Regija koja je doživjela ogromna stradanja u ratu koja nisu kompenzirana u razdoblju prethodnih 25 godina i na to je došao potres. Štete su procijenjene na 37 milijardi samo na području Sisačko-moslavačke županije, što je 300 posto BDP-a te županije”, napomenuo je.

‘Nije dubinski shvaćen problem na Baniji’

Tvrdi kako Vlada ne vidi koliko je tamošnje stanje duboko i dramatično. “To vam je isto kao da rak liječite kamilicom. Tamo je potreban dubinski zahvat. Područje zatečeno potresom je demografski ispražnjeno. Ako se ne učine iznimno veliki koraci, stanovništvo nema motivacije ni interesa ostati na tom prostoru”, poručio je.

Prijepor Vlade i Čavrakovog tima postao je javan. Iz Banskih dvora su priopćili kako se on ponudio da radi analizu, ali ne i program, a Čavrak je rekao kako su 1. ožujka na temelju odluke ministrice regionalnog razvoja Nataše Tramišak potpisali su ugovor o autorskom djelu s ministrom gospodarstva Tomislavom Ćorićem. Naglasio je kako su prema odluci od 14. siječnja zadužena dva ministarstva i da su cijelo vrijeme komunicirali s dva ministarstva.

Istaknuo je kako su napravili sveobuhvatan program, a smatra da Ministarstvo regionalnog razvoja nema kapacitete za ozbiljnu raspravu. “Nije dovoljno dubinski shvaćen problem s kojim smo mi na Baniji suočeni”, zaključio je Čavrak.