Najnovije procjene Amerikanaca: 'Ukrajina neće tako skoro vratiti Krim, a rat mora završiti ovog ljeta'

U Kijevu su ovakvu tezu dočekali s dozom bijesa

KYIV REGION, UKRAINE - JANUARY 24: A wrecked car is seen in front of the damaged residential building in the village of Gorenka, which was heavily damaged by the clashes between the Russian and Ukrainian armies in Kyiv Region, Ukraine on January 24, 2023. Oleksii Chumachenko / Anadolu Agency (Photo by Oleksii Chumachenko / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Ukrajinske snage vjerojatno neće moći osloboditi Krim u bliskoj budućnosti, rekla su četiri visoka dužnosnika američkog Ministarstva obrane članovima kongresnog Odbora za oružane snage u povjerljivom brifingu u četvrtak. Njihova procjena, piše Politico, zasigurno će frustrirati vlasti u Kijevu koje smatraju povrat poluotoka, pod ruskom okupacijom od 2014. godine, jednim od svojih glavnih ciljeva.

Trenutno nije jasno koji su faktori doveli do ovakvog zaključka u vrhu Pentagona. No, jasan pokazatelj, kako su prenijele tri osobe koje su izravno upoznate sa sadržajem brifinga, bio je da Pentagon ne vjeruje da Ukrajina ima (ili da će uskoro imati) sposobnost istjerati ruske trupe s poluotoka. Četvrta osoba s kojom je razgovarao Politico bila je nešto dvosmislenija u tumačenju brifinga, ali da općeniti zaključak ostaje isti: pobjeda Ukrajine u ofenzivi kojom bi ponovno pokušala osvojiti svoj oteti teritorij nije zajamčena. Sve četiri osobe zamolile su za anonimnost kako bi otkrili detalje s tajnog brifinga.

Vrlo teško do oslobađanja Krima

Među sudionicima brifinga bila je Laura Cooper, zamjenica pomoćnika ministra obrane za Rusiju, Ukrajinu i Euroaziju, te general-pukovnik Douglas Sims, direktor operacija u Združenom stožeru.

“Nećemo komentirati povjerljive brifinge iza zatvorenih vrata, niti ćemo govoriti o hipotetskim situacijama ili nagađati o potencijalnim budućim operacijama. Što se tiče sposobnosti Ukrajine da se bori i vrati teritorij, njihova izvanredna izvedba u odbijanju ruske agresije, kao i stalna prilagodljivost na bojnom polju, govore sami za sebe”, rekla je glasnogovornica Pentagona Sabrina Singh. Glasnogovornik Odbora za oružane snage odbio je komentirati izvještaj za Politico.

Procjena Pentagona u skladu je s procjenama generala Marka Milleya, načelnika američkog Združenog stožera. “Još uvijek tvrdim da bi ove godine bilo vrlo, vrlo teško vojno izbaciti ruske snage iz cijele Ukrajine. Sa svakog pedlja Ukrajine i njezinih okupiranih dijelova. To ne znači da se to ne može dogoditi. Ne znači da se to neće dogoditi, ali bilo bi jako, jako teško”, rekao je Milley 20. siječnja na press konferenciji nakon summita predstavnika država koje podupiru Ukrajinu u vojnoj bazi Ramstein.

Kijev bijesan zbog komentara

Ruske snage Krim drže pod okupacijom od 2014. godine, a poluotok je prepun protuzračne obrane i na njemu su raspoređeni deseci tisuća ruskih vojnika. Mnoge od tih pješačkih snaga ukopane su u utvrđene položaje koji se protežu stotinama kilometara, gdje se sučeljavaju s ukrajinskim trupama duž rijeke Dnjepar.

Pitanje ponovnog preuzimanja Krima predmet je spora i burnih diskusija već mjesecima, budući da američki i europski dužnosnici inzistiraju na tome da je poluotok pravno dio Ukrajine, ali istovremeno često oklijevaju u potpunom vojnom opremanju Kijeva za prodor u to područje.

Jedna osoba dobro upućena u zbivanja u vrhu ukrajinskih vlasti rekla je da je administracija predsjednika Volodimira Zelenskog bila “bijesna” zbog Milleyjevih opaski u Ramsteinu, koje su izrečene u trenutku dok se Ukrajina priprema za velike ofenzive ovog proljeća. Ukrajinci također tvrde da su se američki obavještajni podaci o njihovim vojnim sposobnostima u niz navrata od početka rata koji traje već gotovo godinu dana pokazali pogrešnima.

SAD oklijeva sa slanjem raketa

Govoreći na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu prošlog mjeseca, savjetnik Zelenskog Andrij Jermak odbacio je ideju o ukrajinskoj pobjedi bez zauzimanja Krima. “To je apsolutno neprihvatljivo”, rekao je Jermak, dodajući da pobjeda znači vraćanje međunarodno priznatih granica Ukrajine, “uključujući Donbas i Krim”.

Ukrajina je opetovano tražila oružje većeg dometa, uključujući raketnu artiljeriju i navođeno streljivo koje ispaljuju borbeni zrakoplovi i bespilotne letjelice, kako bi gađali ruske zapovjedno-kontrolne centre i skladišta streljiva daleko iza linija bojišnice na Krimu.

Nakon što je SAD u ljeto dao Ukrajini topnički raketni sustav visoke mobilnosti HIMARS, Rusija je mnoge od svojih najosjetljivijih sredstava pomaknula izvan njihova dometa. Bidenova administracija i dalje odbija poslati projektile za lansere koji mogu dosegnuti 500 kilometara, što bi dovelo u opasnost cijeli Krim.

Rogers: ‘Treba pritisnuti Zelenskog’

Predsjednik Odbora za oružane snage američkog Kongresa, republikanac Mike Rogers, rekao je u intervjuu u srijedu da rat “treba završiti ovog ljeta”, naglašavajući hitnost da SAD brzo opskrbi Ukrajinu za nadolazeću ofenzivu, ali i da Kijev stvori jasniji plan za okončanje sukoba. “Postoje mišljenja da Krim mora biti dio toga plana. Ali, Rusija nikada neće odustati od Krima i predati ga”, rekao je Rogers, koji se nije osvrnuo na sadržaj povjerljivog brifinga. “Vladimir Putin mora sam odlučiti što će mu biti dovoljno za proglašavanje pobjede”, rekao je.

S druge strane, postavio je pitanje što je izvedivo po pitanju puta do okončanja sukoba. “Mislim da to još nije dogovoreno. Smatram da će naša vlada i čelnici NATO-a morati izvršiti određeni pritisak na ukrajinskog predsjednika Zelenskog oko toga kako za njega izgleda pobjeda. Mislim da će nam to pomoći više nego išta, kako bismo mogli natjerati Putina i Zelenskog za pregovarački stol i kako bismo okončali ovu stvar ovog ljeta”.