Nakon masovnog povećanja vojnog budžeta, Njemačka razmišlja i o ponovnom uvođenju obveznog vojnog roka

Prijedlog o uvođenju obveznog vojnog roka dolazi iz redova Kršćansko-demokratske unije

German Chancellor Olaf Scholz gives a press statement on Russia's military operation in Ukraine at the Chancellery in Berlin on February 24, 2022. - German Chancellor Scholz said on February 24 that Russian President Vladimir Putin had put the security of Europe at risk by invading Ukraine and called an urgent parliamentary meeting to discuss the crisis. (Photo by Michael Kappeler / POOL / AFP)
FOTO: AFP

U Njemačkoj se u sklopu reakcije na rat u Ukrajini razvila rasprava o mogućem ponovnom uvođenju opće vojne obveze. “Opća vojna obveza ne bi samo bila ograničena na služenje u sklopu Bundeswehra, nego i u specijalnom sektoru i tehničkoj zaštiti”, rekao je potpredsjednik oporbene Kršćansko-demokratske unije (CDU) Carsten Linnemann za dnevnik Hamburger Morgenpost od četvrtka. On smatra da bi ponovno uvođenje vojnog roka “pojačalo izdrživost društva u izuzetno teškim trenucima”.

Njegov stranački kolega i donedavni član predsjedništva CDU Johann Wadephul smatra da bi vojnu obvezu trebalo povezati s “financijskim povlasticama” poput određenog uračunavanja vremena provedenog na služenju vojne obveze u godine staža po ugledu na nekadašnju praksu da se vrijeme provedenom na vojnom roku računalo u staž, ali ne u punom obujmu. “Bundeswehr mora opet biti pojačano uključen u društvo”, smatra Wadephul.

SPD protiv

Ponovnom uvođenju vojne obveze, koja je ukinuta 2011., protivi se ministrica obrane i političarka vladajuće Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) Christine Lambrecht, koja smatra kako ovog trenutka takva rasprava nikome ne koristi i da postoje pravne prepreke poput, primjerice, mijenjanja ustava. I povjerenica Bundestaga za Bundeswehr Eva Hoegl je ocijenila kako rasprava o vojnoj obvezi u ovom trenutku “ne vodi ničemu”.

General Eberhard Zorn, glavni inspektor Bundestaga, što odgovara položaju zapovjednika oružanih snaga, smatra da vojna obveza ne može odgovoriti na moderne obrambene izazove. “Za borbu u kibernetičkom prostoru su vojni obveznici u potpunosti neprikladni. Nama su potrebni dobro obučeni, visoko specijalizirani pojedinci kako bi odgovorili na što širi spektar novih izazova”, rekao je Zorn. On je, osim toga, ukazao na to da odluku o ponovnom uvođenju vojne obveze nije moguće donijeti “na brzinu”.

Najavljeno povećanje vojnog proračuna

Protiv vojne obveze je i vladajuća Liberalno-demokratska stranka (FDP), koja smatra kako ovaj prijedlog nije u duhu vremena. “Potpuno je nerazumljivo da demokršćani sada iz ladice izvlače ideju o vojnoj obvezi. Nakon dvije godine pandemijskih ograničenja posljednje što mladima treba je još jedno miješanje države u njihov život”, rekla je ministrica obrazovanja Bettina Stark-Watzinger (FDP).

Ona je također ocijenila da postoji dovoljan broj dobrovoljnih ročnika Bundeswehra. Njemačka je nedavno najavila znatno povećanje vojnog proračuna i dodatna ulaganja u Bundeswehr. A njemački proizvođač oružja Reinmetall ranije danas je objavio kako očekuje da će zahvaljujući najavljenom povećanju državne potrošnje na obranu otvoriti između 1000 i 3000 novih radnih mjesta.