Nakon Telegramovog razornog otkrića: Geodetski fakultet mora vratiti EU novac koji je posrnuli dekan potrošio na jahtu

'U slučaju korištenja jahte Mirakul 30, nije bilo ni govora o znanstveno istraživačkim aktivnostima na EU projektu', kažu iz nadležne agencije

Telegram je upravo doznao: zagrebački Geodetski fakultet morat će vratiti cjelokupan iznos koji su iz EU projekta utrošili na kupnju luksuzne jahte Mirakul 30. Riječ o gotovo 600.000 nekadašnjih kuna. Potvrđeno nam je tako iz Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU), nadležne za EU projekt HIDROLAB preko kojeg su geodeti kupili jahtu za navodna hidrografska istraživanja podmorja.

Proteklih smo mjeseci otkrivali kako je uprava dekana Almina Đape spomenutu luksuznu jahtu iznajmljivala za privatna krstarenja za 3400 eura tjedno, kao i da su stvarna hidrografska istraživanja vršili posve drugim brodom. Neznanstvenu uporabu jahte utvrdili su i u SAFU; u svojim kontrolama zaključili su kako geodeti nisu koristili jahtu u znanstveno istraživačke svrhe pa su zbog toga naložili da Fakultet vrati EU novac kojim su kupili luksuzno plovilo.

Sve moraju vratiti

“U slučaju korištenja jahte Mirakul 30, nije bilo ni govora o znanstveno istraživačkim aktivnostima koje bi bile povezive s ciljem EU projekta HIDROLAB”, kažu iz SAFU za Telegram. Zbog toga su geodetima odredili “financijsku korekciju u vrijednosti plovila”. Drugim riječima, Geodetski fakultet morat će vratiti 76.304 eura s PDV-om, odnosno 574.917 nekadašnjih kuna, koliko su inicijalno platili tvrtki Grginić koja im je isporučila jahtu.

Telegram je još početkom lipnja otkrio kako je uprava Fakulteta na čelu s dekanom Đapom jahtu dala iznajmljivati za privatna krstarenja. Pronašli smo, naime, oglase kojima su Mirakul 30, nabavljen europskim novcem, davali u najam. Iznajmljivanje jahte u jednom od reagiranja na Telegramova otkrića, potvrdio je i dekan Đapo kazavši kako su najmom “htjeli pokriti troškove održavanja broda”.

Pod istragom EU tužitelja

Iz agencije SAFU, međutim, nedvojbeno su potvrdili da geodeti to nikako nisu smjeli učiniti. Prema europskim pravilima, objasnili su, plovilo nabavljeno za znanstvena istraživanja strogo je zabranjeno koristiti u bilo koju drugu svrhu, odnosno da je iznajmljivanje u ekonomske djelatnosti (turističke svrhe) u suprotnosti s propisanim odredbama. Nakon kontrola koje su proveli, sada su utvrdili nepravilnosti i odredili korekciju. Na njihovu odluku o “financijskoj korekciji u vrijednosti plovila”, Fakultet se može žaliti Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Za ovaj projekt, podsjetimo, na Fakultetu je bio zadužen profesor s Katedre za hidrografiju Boško Pribičević koji je, uz dekana Đapu, u fokusu istrage Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO). Krajem lipnja, EPPO je profesorskom dvojcu oduzeo mobitele, pretresao urede i domove te izdao pouke o pravima osumnjičenika. Tužitelji sumnjiče profesore za malverzacije teške 4 milijuna eura. Istraga Europskog javnog tužitelja pokrenuta je nakon cijelog niza Telegramovih otkrića o trošenju EU novca na Geodetskom fakultetu.