Ne zvuči dobro za Ruse. Vojni analitičar i bivši pilot: ‘Izgleda da se bliži ključan trenutak’

Goran Redžepović o ulasku u treći tjedan rata u Ukrajini

Počinje treći tjedan agresije Ruske Federacije na Ukrajinu. Vojska Ruske Federacije (VRF), koja se nadala brzoj pobjedi, suočila se s neočekivano odlučnim otporom Vojnih snaga Ukrajine (VSU) kao i slabostima u svojoj organizaciji. Od očekivanog munjevitog uspjeha, sve su veći izgledi da će se djelovanje Vojske Ruske Federacije pretvoriti u dugotrajne, iscrpljujuće i krvave opsade gradova ako i do toga dođe.

Osnovni cilj Vojske Ruske Federacije bio je Kijev i političko rukovodstvo Ukrajine. Kako nije ostvaren, ona mijenja pristup i počinje grupirati masovne oklopno-mehanizirane snage na pravcima za napredovanje. Zbog problema s organizacijom prometa i loše koordinacije između jedinica prvog ešalona i pozadine dolazi do kolapsa logistike. Borbene postrojbe ostaju bez hrane i goriva. Na prilazima Kijevu zaglavljene su danima. Napredak na svim dijelovima fronta, osim na jugu, odvija se s velikim teškoćama i gubitcima.

Prva dva dana su bila najuspješnija za Ruse

Da bi izbjegla čepove na pravcima nastupanja, Vojska Ruske Federacije mijenja taktiku. Snage dijeli na manje ešalone i marširaju na više paralelnih pravaca. Međutim, to ima svoju cijenu. Mobilne borbene skupine Vojnih snaga Ukrajine, naoružane prijenosnim protuoklopnim sredstvima, nanose smrtonosne udare manjim jedinicama Vojske Ruske Federacije u nastupanju.

Po pitanju djelovanja iz zraka, prva dva dana bila su najuspješnija za Vojsku Ruske Federacije. Balističkim projektilima velike preciznosti i krstarećim raketama ispaljenim iz zraka, s mora i s kopna uništen je veliki dio infrastrukture Vojnih snaga Ukrajine. Zrakoplovi na zemlji, skladišta streljiva i komandni centri bili su mete napada s distance.

Kad je počela djelovati avijacija Vojske Ruske Federacije, kao podrška trupama na zemlji, brzo se uvidjelo da protuzračna obrana (PZO) Ukrajine još dobro funkcionira. Da bi izbjegli PZO, ruski avioni stare generacije Suhoj S-24 i Su-25 djelovali su s malih visina. Međutim, takav način djelovanja nije se pokazao baš učinkovit.

Povratak skupim krstarećim projektilima

U cilju povećanja učinkovitosti djelovanja iz zraka, Vojska Ruske Federacije sve više u borbu uvodi perjanice taktičke avijacije Su-30 i Su-34, nosivosti do 8000 kilograma ubojitog tereta. Ovi ogromni i skupi strojevi djelovali su prvenstveno s „pametnim“ bombama i raketama s distance u odnosu na cilj.

Naoružane vrhunskim PZO sredstvima još iz vremena SSSR-a, Vojne snage Ukrajine počinju obarati ove moćne dvosjede, maksimalne poletne težine do 34 tone. Ruska avijacija se definitivno ne može obraniti ni od PZO sustava proizvedenog u bivšem SSSR-u.

Iz razloga gubitaka ekstremno skupih aviona, ruska vojska se vraća se na skuplju varijantu preciznog gađanja objekata na zemlji. Ponovo počinje upotrebljavati skupe krstareće projektile tipa Kalibar.

I jurišni helikopteri padaju

Vojska Ruske Federacije mnogo masovnije koristi transportne i jurišne helikoptere nego borbenu avijaciju. Oni igraju važnu ulogu u dosadašnjem tijeku operacija. Transportni helikopteri Mi-17 prevoze trupe i streljivo, kompenzirajući vrlo mali tempo napredovanja kopnenih snaga i katastrofalnu logistiku. Jurišna komponenta helikopterskih snaga ruske vojske vrlo je moćna mobilna vatrena platforma za protutenkovsku borbu i vatrenu podršku iz zraka. Međutim, iskoristivost je relativno mala. Nemaju dovoljno raspoloživih ciljeva jer je većina tenkovskih snaga ukrajinske vojske još prikrivena.

Na drugoj pak strani gubitci jurišnih helikoptera svakim danom postaju sve veći. Potvrđeno je obaranje Mi-24 i njegove novije inačice Mi-35. Također, neovisni izvori potvrđuju i obaranje najmanje četiri skupa jurišna helikoptera Kamov Ka-50 / 52. Jučerašnja snimka ostataka oborene letjelice dokazuje da je ruska vojska izgubila i prvi jurišni helikopter Mi-28.

Artiljerija je dosad najubojitiji dio ratnog stroja ruske vojske

Vojska Ruske Federacije je u nekoliko navrata helikopterima desantirala svoje trupe u pozadini ukrajinske vojske. Cilj svakog desanta je ovladavanje ključnim objektima u pozadini neprijatelja. Uloga desantnih snaga je držanje zauzetih objekata do dolaska oklopno-mehaniziranih jedinica. Kako je taj prodor izostao, učinak desanta bio je vrlo limitiran.

Većina trupne artiljerije ruske vojske još je u pokretu. Međutim i ono što djeluje ostvaruje zastrašujući učinak. Uglavnom su na meti civilna infrastruktura i naseljena mjesta. Ruska artiljerija ima uvijek isti problem. Ukrajinske snage djeluju u manjim skupinama i često mijenjaju lokaciju tako da je teško stvarati koncentraciju vatre.

Na žalost, učinak raketnih jedinica ruske vojske izgleda zastrašujuće. Djelovanjem rakete zemlja-zemlja Iskander i Tocka Rusi neutraliziraju ili oštećuju zrakoplovnu infrastrukturu, skladišta streljiva i goriva u dubini slobodnog teritorija. Paralelno, višecijevni bacači raketa velikog kalibra brišu s lica zemlje cijela naselja. Definitivno, do sada, najubojitiji dio ratnog stroja Vojske Ruske Federacije.

Odličan učinak ukrajinskih topnika

Na suprotnoj strani, taktika koju primjenjuju Vojne snage Ukrajine primjerena je snazi i mogućnostima koje je na raspolaganju imalo političko i vojno rukovodstvo Ukrajine. Pred početak agresije ukrajinska vojska je raspolagala s oko 210.000 pripadnika. Ako se oduzme administrativno i neborbeno osoblje, ukupna brojnost borbenog sastava ukrajinske vojske nije bila veća od 120.000 vojnika.

Na drugoj pak strani, samo ruske kopnene snage procjenjuju se na 180.000 vojnika. Pri takvom odnosu snaga i ogromnom teritoriju, obranu su bazirali na utvrđenim rajonima oko naseljenih mjesta. U međuprostorima su nastojali osigurati preklapanje artiljerijske vatre između utvrđenih rajona.

Raspored ukrajinske artiljerije iz uvedenih rajona pokriva pravce nastupanja Vojske Ruske Federacije. Njihove trupe u nastupanju često su izložene vatrenom djelovanju ukrajinske artiljerije. Malobrojniji topnici ukrajinske vojske ostvaruju odličan učinak jer dobivaju točne podatke o lokaciji ciljeva kao i podatke za korekciju vatre. Pored bespilotnih letjelica imaju svoje ljude na terenu koji im dostavljaju potrebne podatke za gađanje.

Tone napuštene opreme

Sustavi PZO srednjeg i velikog dometa, razmješteni su unutar utvrđenih rajona. Time su riješili pitanje borbenog osiguranja PZO sustava, a manevrom vatre sprječavaju postizanje ruske dominacije u zračnom prostoru. Kako bi osigurali inicijativu, u provođenju obrambenim operacijama, ukrajinske snage organiziraju povremene ofenzivne akcije taktičkih razmjera. Napadaju tamo gdje je ruska vojska najslabija, tijekom marširanja.

Tone napuštene opreme i transportnih sredstava omogućavaju obrambenim rajonima kakvu-takvu popunu utrošenog streljiva. Snimci napuštene ruske kolone na komunikaciji Stari Saliti- Harkov to zorno pokazuju. Iako se Stari Saliti nalaze na rusko-ukrajinskoj granici, ruska vojska nije u stanju pružiti borbeno osiguranje svojih postrojbi niti uz granicu. Sav zaplijenjeni materijal ide braniteljima Harkova.

Milijun dolara po prebjeglom pilotu

I prije izbijanja sukoba, ukrajinsko zrakoplovstvo bilo je nekoliko puta slabije od moćnih ruskih zračnih snaga. I pored iznenadnog udara i znatnih gubitaka na zemlji prvog dana agresije, ukrajinski piloti se ne predaju. Kad je moguće i gdje je moguće upuštaju se u zračnu borbu. Inferiornijim lovcima MiG-29 izlaze na megdan s daleko suvremenijim i moćnijim Su-27 i Su-35. Građani ukrajinskih gradova svjedoče zračnim bitkama svojih pilota.

Zadatke podrške kopnenim snagama uglavnom izvode pojedinačnim zrakoplovima. Napadaju dugačke ruske kolone, vrlo unosne ciljeve za djelovanje, te Suhoj Su-24 i Su-25 iz brišućeg leta. Ukrajina je ponudila milijun dolara za pilote aviona, a pola milijuna dolara za pilote helikoptera ako prebjegnu na njihovu stranu.

Kolone bez jakog osiguranja su laka meta

Dosadašnji način upotrebe ukrajinske vojske pokazao se primjeren situaciji i odnosu snaga. Spriječili su pad Kijeva i rušenje demokratske izabrane vlasti. Zadržali su neprekidnost zapovijedanja vojskom i omogućili funkcioniranje civilne vlasti. Očuvali su sposobnost oružanih snaga za borbu i narastanje vlastitih snaga masovnom mobilizacijom građana. Zračni prostor Ukrajine i dalje je opasan za rusko zrakoplovstvo. Uspostavljeni su kanali snabdijevanja sa zapada.

Ruska vojska i daje napreduje ali vrlo sporo i uz velike gubitke. Osvojeni prostor ograničen je na glavne pravce nastupanja. Između njih nalaze se ogromni prostori na kojima slobodno manevrira i djeluje ukrajinska vojska. Svaka ruska kolona, koja nema jako neposredno borbeno osiguranje, laka je meta za Ukrajince.

Bliži se trenutak preokreta strategijske inicijative

Mobilizacija civilnih kamiona, autobusa, kombija i ostalih civilnih transportnih sredstava pokazuje da je ruska vojska izgubila veliki broj formacijskih sredstava logistike pa mobilizira civilnu tehniku. Zbog velikih udaljenosti i ogromnih prostora, u odnosu na broj angažiranih vojnika, borbeno osiguranje puteva snabdijevanja zasad je nerješiv problem za Ruse. Ukrajinska vojska nanosi agresoru najveće gubitke i prije nego što je uspio razviti svoj borbeni raspored.

Ukrajina se nalazi u fazi strategijske defenzive. Aktivnom obranom i djelovanjem manjih snaga povremeno preuzima inicijativu na taktičkoj razini. Izgleda da se bliži trenutak kad će ukupan učinak pojedinačnih taktičkih bojeva i borbi preokrenuti strategijsku inicijativu u korist Ukrajinaca. Vrijeme radi za Ukrajinu.