Nestvarni problemi oko obnove Sveučilišta nakon potresa: FER morao poništiti nabavu, nitko im se nije javio

Dekan Gledec kaže kako očekuje probleme i u nabavi izvođača radova

9.4.2021., Zagreb - Fakultet elektrotehnike i racunarstva. Dekan, prof. Gordan Gledec.
Photo: Marin Tironi/Pixsell
FOTO: Marin Tironi/Pixsell

Više od 2 milijarde kuna bespovratnih EU sredstava dodijeljeno je proteklih mjeseci fakultetima i znanstvenim institutima na području Zagreba za obnovu infrastrukture stradale u prošlogodišnjim potresima. Nakon svečane dodjele ugovora o bespovratnim sredstvima, za visoka je učilišta i institute uslijedio teži dio posla; priprema obimne dokumentacije i provedba postupaka nabave za obnovu. O razmjerima problema s kojima se susreću fakulteti i samo Sveučilište u Zagrebu, pisali smo prije osam dana.

Rektorat Sveučilišta morao je poništiti odluku o odabiru stručnjaka za izradu dokumentacije za cjelovitu obnovu slavne zgrade na Trgu Republike Hrvatske. Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave utvrdila je, naime, da se Rektorat prilikom ocjene pristiglih ponuda nije držao vlastitih kriterija koje je propisao za odabir. Pa se zbog greške pod vlastitim krovom, sve dodatno oteže. O širokoj lepezi problema s obnovom, svjedoči i slučaj s Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER). Tamo su cijelu nabavu morali poništiti – jer im na nju baš nitko nije javio.

Dekan: ‘Moramo biti realni i očekivati probleme’

FER je još krajem srpnja pokrenuo postupak javne nabave kojim su tražili stručnjake za pripremu projektne i tehničke dokumentaciju za obnovu sklopa građevina FER-a. Mjesec dana kasnije, krajem kolovoza, FER-ovci (ni)su imali što vidjeti na javnom otvaranju pristiglih ponuda. Nije im pristigla niti jedna ponuda pa su poništili kompletan postupak javne nabave za posao procijenjene vrijednosti 6.096.000 kuna bez PDV-a.

Dekan Gordan Gledec kaže kako pretpostavljaju da je takvo stanje na tržištu i da iznos i stavljeni zahtjevi pred projektante ne korespondiraju. Postupak su, kaže, ponovili. S drugim se problemima, dodaje, trenutno ne susreću. Očekuju, kaže, da će u propisanim rokovima koje pretpostavlja Fond solidarnosti EU – iz kojega se obnova financira – uspjeti obaviti sve zacrtane poslove i povući sredstva.

“No moramo biti realni i očekivati probleme pri javnim nabavama pogotovo pri nabavi izvođača radova, jer smatramo da će se odjednom raspisati puno natječaja, a bojimo se da neće biti dovoljno kvalitetnih izvođača”, zaključuje dekan o bojaznima u daljnjim koracima oko obnove. I dok se postojano približava rok u kojem će – za šest mjeseci – biti nužno potrošiti dodijeljeni europski novac, postojani su i raznoliki problemi s kojima se na Sveučilištu susreću u pokušaju obnove.