Neviđena pravosudna blamaža: ovaj čovjek je sedam godina nevin trunuo u zatvoru, a slučaj bi uskoro mogao postati još skandalozniji

Hedl donosi detalje priče o Neđu Ajdariću, koji je bez dokaza osuđen za trostruko ubojstvo u Kutini 1998.

FOTO: Drago Hedl

Desetinu svoga života, Neđo Ajdarić koji će 7. veljače ove godine navršiti 70 godina života, proveo je u zatvoru. Nevin. Gotovo punih sedam godina, od 3. travnja 2006. do 6. veljače 2013. izdržavao je kaznu od 40 godina zatvora, što u Remetincu, što u istražnom zatvoru u Sisku, potom u Lepoglavi i na kraju u Foči, u Bosni i Hercegovini.

Kao što je Telegram već pisao, Ajdarić je postao slobodan čovjek 16. prosinca prošle godine kada je zamjenica županijske državne odvjetnice u Velikoj Gorici Ines Horvat Jelenić, odustala od njegova kaznenog progona zbog pomanjkanja dokaza. Sve do tada, u odsutnosti mu se sudilo za teško trostruko ubojstvo, koje je, kako su ga sumnjičili, počinio u Kutini 1998. godine s još jednom osobom.

Taj veliki, skandalozni pravosudni promašaj skupo će stajati Republiku Hrvatsku jer će Ajdarić, posve opravdano, tražiti odštetu za sedam upropaštenih godina života. U zatvor je otišao kad mu je bilo 45 godina, u dobi koja se smatra vrhuncem radnih sposobnosti.

Nevin u zatvoru proveo oko 2500 dana

Ondje je obolio, uvjeren kako zbog četrdesetogodišnje zatvorske kazne više nikada neće biti na slobodi. Osam godina nije imao prilike vidjeti svoju najmlađu, tada malodobnu kćer. Raspao mu se brak, poslovi kojima se bavio su propali i kad se nakon puštanja na slobodu iz zatvora u Foči vratio u Banja Luku shvatio je kako mu je bivša partnerica prodala stan i svu imovinu.

Da nije imao vikendicu u njegovoj rodnoj Radosavskoj, 25 kilometara daleko do Banja Luke, doslovce ne bi imao gdje živjeti. Našao se u situaciji bez sredstava za pokretanje novog posla, praznih džepova, pa je radio što je stigao da bi nekako preživio dok nije stekao uvjete za mirovinu.

Četiri su osnove temeljem kojih će Ajdarićev odvjetnik Željko Olujić za svog klijenta tražiti odštetu od Republike Hrvatske. Prva je, naravno, odšteta za lišavanje slobode i oko 2.500 dana provedenih u zatvorima. Hrvatska sada, kaže u razgovoru za Telegram poznati zagrebački odvjetnik koji je Ajdarića branio od prvog dana, za dan proveden u zatvoru plaća odštetu od oko 70 eura.

Tužba sudu u Strasbourgu

U konkretnom slučaju, s obzirom na broj dana koje je nevin proveo u zatvoru, Ajdarić može očekivati oko 175.000 eura, naravno uz kamatu do dana isplate. Dakako, ima pravo tražiti i odštetu za izgubljenu dobit koliko je mogao zaraditi tijekom sedam godina zatvora. Tu svotu izračunat će sudski vještak koji mora uzeti u obzir da je Ajdarić prije uhićenja i zatvaranja u Banja Luci imao uspješan caffe bar, kao i uhodanu agenciju za prodaju rabljenih automobila.

No, tu je i odšteta koju će tražiti za narušeno zdravstveno stanje izazvano stresom i dugotrajnim boravkom u zatvoru. Sudski vještak medicinske struke procijenit će koliko je ta bolest utjecala na kvalitetu Ajdarićeva života i izračunati kolika bi mu odšteta za to trebala pripasti. U zatvoru je, naime, kako smo rekli, obolio od teškog oblika psorijaze od čega se i danas liječi.

Troškovi njegove dugogodišnje obrane, u koju je, uz odvjetnika Željka Olujića bio uključen i odvjetnički ured Gabrijel Lansky i partneri iz Beča, koji je pisao tužbu Sudu za ljudska prava u Strasbourgu. Upravo taj sud zaslužan je za presudu kojom je Hrvatskoj naložena obnova postupka. U tom, ponovljenom postupku koji je započeo na sudu u Velikoj Gorici 16. svibnja 2018. Ajdarić se nije pojavljivao jer se bojao mogućeg novog pritvaranja, mada za to nije bilo zakonske osnove.

Presuda na temelju klimavih dokaza

Presudom suda u Strasbourgu od 13. prosinca 2011., koja postaje pravomoćna u lipnju 2011., Republika Hrvatska Ajdariću je već isplatila 9.000 eura na ime nematerijalne štete te 8.674 eura na ime troškova i izdataka, plus kamatu do namirenja prema stopi koja je jednaka najnižoj kreditnoj stopi Europske središnje banke. Dakle, Hrvatska je Ajdariću već platila oko 18.000 eura, no te je sitnica u odnosu na ono što je čeka sada.

Prema grubom izračunu odvjetnika Željka Olujića ukupni troškovi koje bi Hrvatska trebala isplatiti za taj neviđeni sudski skandal, nadmašit će pola milijuna eura. Toliko će porezni obveznici platiti traljav rad – kako to Olujić kaže – pet ”filtera”: od Državnog odvjetništva u Sisku koje je pisalo optužnicu na temelju klimavih dokaza, do presude Melite Avedić sutkinje Županijskog suda u Sisku, potom dvije potvrde te presude (odnosno odbijanja dvije Ajdarićeve žalbe) na Vrhovnom sudu. S obzirom na to da se radilo o zatvorskoj kazni od 40 godina, branitelj Željko Olujić imao je pravo nakon prve, podnijeti i drugu žalbu, ali je i ta odbačena. Ni tužba Ustavnom sudu nije bila uspješna. Potvrdili su presudu.

Dakle, ukupno pet pravosudnih institucija u Republici Hrvatskoj načinilo je kardinalnu grešku i nedužnog čovjek strpalo u zatvor, da bi od progona odustalo tek prije nešto manje od mjesec dana, sredinom lanjskog prosinca, kada su uvidjeli da nemaju nikakvih dokaza da bi Ajdarić sudjelovao u trostrukom ubojstvu vlasnika mjenjačnice u Kutini od prije 25 godina.

Teški šamar hrvatskom pravosuđu

Nevjerojatno je i ponašanje sutkinje Avedić koja je nakon presude suda u Strasbourgu izjavila kako ta presuda nju ne obvezuje i kako je njoj važnije da su presudu potvrdili Vrhovni i Ustavni sud. Kao da nikada nije čula da je Europski sud za ljudska prava nadređen hrvatskom pravosuđu, na što se Hrvatska obvezala pristupanjem Europskoj uniji. Odvjetnik Željko Olujić uspio je da se obnova postupka ne vodi na istom, Županijskom sudu Sisku. Zatražio je izuzeće cijelog tog suda i uspio se izboriti da se ponovljeno suđenje održava u Velikoj Gorici.

Željko Olujić kaže da u svojoj 45-godišnjoj pravosudnoj praski, tijekom koje je bio i glavni državni odvjetnik (imenovan je 7. prosinca 1990. i na toj je funkciji bio do 15. travnja 1992.) još nikada, kaže, nije susreo takav slučaj kojeg smatra teškim šamarom hrvatskom pravosuđu. Kaže kako će se za odštetu prvo pokušati nagoditi s DORH-om, a ne uspije li podnijet će tužbu protiv Republike Hrvatske. Veli da će nekima odštetni zahtjev možda izgledati prevelik, ali kaže da se svatko tko tako misli proba staviti u položaj Neđe Ajdarića kojemu je presuda od 40 godina zatvora i odležanih sedam, doslovno upropastila život. Novac koji će dobiti ne može ni približno nadoknadite ono kroz što je sve ovo vrijeme prolazio.

Čeka li Hrvatsku novi debakl?

Krajem siječnja ove godine Županijski sud u Velikoj Gorici završit će suđenje koje traje već četvrt stoljeća, a sutkinja Nataša Brleković bit će u delikatnoj situaciji kada bude trebalo izreći presudu Marku Grgiću koji je, nakon odustajanja od kaznenog progona Ajdarića, sada sam na optuženičkoj klupi za trostruko ubojstvo u Kutini.

On je u tom postupku, na prvom suđenju u Sisku, oslobođen još u srpnju 2000. Ali, onda je tu presudu pet godina kasnije (!) poništio Vrhovni sud. Tada ŽDO u Sisku piše novu optužnicu u koju uključuje i Ajdarića, temeljem iskaza krajnje nepouzdanog svjedoka, u međuvremenu preminulog Steve Štule, pa na ponovljenom suđenju, završenom potkraj rujna 2006. obojica, Ajdarić i Grgić, dobivaju po 40 godina zatvora.

Bude li krajem siječnja oslobođen i Grgić ionako velika blamaža hrvatskog pravosuđa postat će još skandaloznija, a odšteta koju bi tada mogla platiti Republika Hrvatska, zajedno s onom Ajdariću, popela bi se na više od milijun kuna. Platit će je, naravno, hrvatski porezni obveznici, a ne svi oni iz pravosudnog lanca koji su taj skandal proizveli.