Njemačka Katolička crkva sve udaljenija od Vatikana. Upravo su usvojili dokument o blagoslovu gay parova

Navodi se da bi uskraćivanje blagoslova ljudima koji se vole bilo nemilosrdno i diskriminirajuće

The Limburg Bishop Georg Batzing signs the book of condolence for the retired Pope Benedict in the Limburg Cathedral. Pope Emeritus Benedict XVI. died in the Vatican on December 31, 2022 at the age of 95. (Photo by Hasan Bratic / Hasan Bratic / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Georg Batzing (dpa Picture-Alliance via AFP)

Sinodalna skupština je u subotu na raspravi o reformi Katoličke Crkve u Njemačkoj velikom većinom usvojila dokument o rodnoj raznolikosti u kojem piše da bi Crkva trebala prihvatiti i ljude koji nisu heteroseksualni. Od 197 prisutnih članova sinode, 170 je glasalo za dokument, osam je bilo protiv, a 19 suzdržanih.

Sinodalnu skupštinu čine nadbiskupi, biskupi, pomoćni biskupi te katolički laici, a Informativna katolička agencija (IKA) prenosi da je odobren i tekst na temu žena i propovijedanja čime je jasno dano do znanja da se želi vidjeti jačanje uloge žena u liturgijskim slavljima. Rasprava je bila žustra, ali dokument je u konačnici usvojen s većinom od oko 90 posto. U njemu se na razini Njemačke biskupske konferencije traži dopuštenje da kvalificirani i ovlašteni laici, žene i muškarci, također mogu propovijedati na misama. Do sada je to u pravilu bilo dopušteno samo zaređenim klericima.

Planirani tekst, kako prenosi IKA, izvorno je sadržavao još dalekosežnije zahtjeve. Tako je bilo govora o tome da bi u budućnosti nezaređene osobe mogle voditi krštenja i biti predvoditelji slavlja crkvenih vjenčanja, a bilo je planirano i ispitati „mogućnosti oživljavanja laičke ispovijedi u kontekstu duhovnog praćenja“ te sudjelovanje laika u blagoslovu bolesnika i bolesničkom pomazanju. Također bi, prema tom prvotnom tekstu, trebalo odrediti u kojoj se mjeri oni koji nisu svećenici mogu uključivati u vođenje župa i župnih zajednica. No, ta bi se pitanja sada trebala raspraviti u procesu konzultacija u koji će također biti uključeni katolički redovi i udruženja. Namjera procesa je dovesti do „konkretnih odluka koje su pripremljene za pravodobno odlučivanje“.

Blagoslov gayevima, ali i razvedenima u novom građanskom braku

Druga donesena odluka tiče se slavlja blagoslova, što uključuje i blagoslov homoseksualnih parova, čemu se Vatikan protivi. Osim toga, razvedene osobe koje su se ponovno građanski vjenčale također bi trebale imati mogućnost da Katolička Crkva blagoslovi njihovu vezu. “Nakon kontroverzne rasprave plenarna je sjednica s gotovo 93-postotnom većinom usvojila dokument koji preporuča pravodobno razvijanje i uvođenje primjerenih liturgijskih slavlja”, prenosi IKA navodeći da je gotovo 81 posto biskupa glasalo za.

Treba izraditi prigodne tekstove za liturgijska slavlja blagoslova za različite parove. Pastiri koji već provode takvo liturgijsko slavlje blagoslova ne bi se više trebali suočavati s disciplinskim posljedicama. Tekst se istodobno zalaže za daljnji teološki razvoj crkvenog pogleda na homoseksualnost, a ova njemačka inicijativa bi se stoga trebala pretočiti u globalni sinodalni proces.

Uskraćivanje blagoslova ljudima koji se vole je nemilosrdno

Za sve parove zainteresirane za liturgijski blagoslov potrebni su pripremni razgovori s dušobrižnicima, po potrebi i seminari, navodi se u tekstu pod naslovom „Slavlja blagoslova za parove koji se vole“. Ističe se da je odbijanje blagoslova zajedništva dvoje ljudi „koji žele živjeti svoje partnerstvo u ljubavi, predanosti i odgovornosti jedno prema drugom i prema Bogu“ nemilosrdno do točke diskriminacije, pogotovo zato što se to ne može opravdati „na teološki uvjerljiv način“.

Usvojeni dokument donekle je izmijenjeni oblik izvornog teksta, prenosi IKA, jer radna skupina koja uključuje Njemačku biskupsku konferenciju i Središnji odbor njemačkih katolika (ZdK) još treba razviti liturgijski priručnik.

Papa odobrio pismo kojim se Vatikan protivi blagoslivljanju gay veza

S druge strane, u pismu objavljenom 2021., rimska Kongregacija za nauk vjere potvrdila je da Crkva nema ovlasti blagosloviti istospolne veze. “Svećenici stoga ne bi smjeli udjeljivati blagoslov homoseksualnim parovima koji od svoje zajednice traže neku vrstu vjerskog priznanja”, pojasnio je Vatikan. Kongregacija za nauk vjere nadalje je naglasila da se njezina izjava ne odnosi samo na homoseksualne parove, već i na sve zajednice koje uključuju prakticiranje spolnosti izvan braka. Pojedinci, s druge strane, mogu primiti blagoslov. Papa je dao svoj pristanak na odredbu koju su potpisali prefekt i tajnik Kongregacije za nauk vjere kardinal Luis Ladaria i nadbiskup Giacomo Morandi.

Vatikan je otvoreniji kada je u pitanju pastoralna skrb za homoseksualce, a papa Franjo se u tom pogledu jako zauzima, piše IKA. U intervjuu objavljenom 10. ožujka, on pozdravlja otvoreni pristup Crkve homoseksualcima. „Onima koje je Crkva odbacila želim reći da su oni dio Crkve“, napisao je u nedavnom prilogu jednoj knjizi.

Nastavlja se rasprava o ulozi laika u upravljanju biskupijama i župama

Plenarna sinodalna skupština u Frankfurtu nije odlučila o kontroverznom tekstu glede jačanja uloge laika u biskupijama i župama, odnosno o tome da i oni imaju pravo glasa u donošenju odluka. Skupština je pak odlučila taj tekst prenijeti na sinodalni odbor koji tek treba biti uspostavljen. Tu bi trebalo dodatno razviti tekst kako bi bio prikladan za većinu.

Vatikan je nedavno kategorički odbacio osnivanje tzv. sinodalnih vijeća, odnosno zajedničkih upravnih tijela laika i klerika. Nekoliko biskupa, uključujući predsjednika Njemačke biskupske konferencije, biskupa Georga Bätzinga iz Limburga, izjavili su da i dalje žele razgovarati o tome.