Nepoznati hakeri upali su u njemački raketni sustav na granici sa Sirijom

Sustav koji se sastoji od šest bacača primio je 'neobjašnjive naredbe'

Njemački raketni sustav na turskoj granici
FOTO: YouTube

Njemački zračni i raketni obrambeni sustavi, stacionirani na turskoj granici sa Sirijom , proveli su “neobjašnjive” naredbe navodno izdane od strane nepoznatih hakera, navode njemački mediji dok vlada pobija te informacije, prenosi RT.

Raketni sustav proizveden u SAD-u, koji pripada njemačkim oružanim snagama i nalazi se na teritoriju NATO saveznika Turske od 2013. godine, bio je ugrožen, kaže izvješće objavljeno u njemačkom Behörden Spiegelu. Kao rezultat toga, sustav koji se sastoji od šest bacača i dva radara, navodno je primio “neobjašnjive naredbe”, stoji u izvješću koje ne pruža dodatne informacije o vrsti naredbe.

Njemačko ministarstvo kaže da je to nemoguće

Glasnogovornik federalnog Ministarstva obrane opovrgnuo je ovo izvješće u utorak rekavši kako “ne postoji baza podataka” za iznimno nevjerojatan napad. Prema magazinu Die Welt, postoje dvije slabe točke u sustavu, koji je prvi put upotrebljen od strane vojske SAD-a prije više od 30 godina. Prva slaba točka je sustav koji je odgovoran za izmjenu informacija između bacača raketa i njegova sustava nadzora. Druga slaba točka mogu biti računalni čipovi, koji su odgovorni za usmjeravanje oružja.

Ugrožavanje vojnih sustava nije nešto za što bi amaterske hakerske skupine imale sposobnost napraviti ili željele priznati da su napravile, smatra konzultant za računalnu sigurnost i bivši haker iz SAD-a Robert Jonathan Schifreen. Kaže da su “neobjašnjive”, naredbe navedene u izvješću, “svakako zabrinjavajuće”, ali nikako ne mogu biti od velike važnosti.

Možda se radi o napadu strane vlade

“Ovi sustavi nisu povezani s javnim mrežama, oni zahtijevaju posebne kodove za ispaljivanje raketa, koje ima samo određeni broj ljudi, a generalno trebate imati kod od dvoje ili troje ljudi da bi ispalili raketu, ili da bi učinili išta značajno”, objašnjava Schifreen. “Ne mislim da se to zapravo dogodilo, ali ne kažem da ovi ove sustave nije moguće hakirati na neke načine”, dodaje.

“Istina je da strane vlade, obavještajne agencije pokušavaju provaliti u ove sustave i može biti da je softver ugrađen u projektil bio ugrožen na neki način od strane neke inozemne vlade”, kaže Schifreen.