Novo otkriće o moćnom HSP-ovcu koji gradi nebulozni most usred šume. Revizija: 'Ne znamo kome je platio večere za 100.000 kn'

Gradonačelnik je poznat po izgradnji javne infrastrukture u blizini nekretnina svojih poznanika i obitelji

Neopravdano čašćenje na račun grada, zaduživanje bez suglasnosti Vlade, problematična izgradnja milijunskog sportskog centra. Suština je to službenog posjeta državnih revizora gradu Popovači, kojim od 2009. u kontinuitetu upravlja HSP-ov gradonačelnik Josip Mišković, od prošle godine pod istragom Uskoka zbog posla izgradnje svlačionica.

U nedavno objavljenom izvješću za 2021., revizori su dali uvjetno mišljenje o financijskim izvještajima i usklađenosti poslovanja, a gradska vlast na čelu s Miškovićem sve je nabrojane propuste prihvatila u cijelosti, bez pokušaja opravdavanja i protuargumenata uobičajenih kada neka institucija kontrira nalazu revizora.

Gradonačelnik je, inače, posljednjih godina u fokusu medija zbog koincidencija izgradnje javne infrastrukture u blizini nekretnina njegovih poznanika i obitelji.

Most kod klijeti, asfalt do poznanika

Kako su u nekoliko navrata prošlih godina izvještavali iz 24sata, u Popovači se događaju naizgled neobični građevinski pothvati. Tako je asfaltirano 320 metara makadamskog puta kroz šumu, a cesta vodi tek do klijeti – kako mještani i katastar tvrde – gradonačelnikovog prijatelja te obližnjih zemljišta direktora komunalca.

U drugom slučaju, u suradnji s Hrvatskim vodama i susjednom općinom, grad je za pola milijuna kuna rekonstruirao i most usred šume, posve slučajno u blizini obiteljskih nekretnina gradonačelnika. I dok ga Uskok češlja zbog projekta gradnje svlačionica lokalnog kluba, još je jedan sportski objekt zapeo za oko državnim revizorima.

Nedovršeni sportsko-rekreacijski centar

Nakon što grad nije uspio povući sredstva iz EU fondova, odlučili su samostalno ući u realizaciju velike investicije, sportsko-rekreacijskog centra Moslavac. Prvo se službeno najavljivala cijena od tadašnjih 6 milijuna kuna, da bi na koncu, kako stoji u sklopljenom ugovoru, ona bila gotovo dvostruko veća, 11,4 milijuna kuna s PDV-om. Ali gradnja je zapela. Službeno, dogodilo se to zbog značajnog porasta cijena i materijala.

Grad je sporazumno raskinuo ugovor s izvođačem nakon što u dvije godine nije napravljena ni trećina predviđenih radova. No revizorima je upalo u oko da je gradnja ugovorena s fiksnim cijenama i da je za raskidanje ugovora bila predviđena ugovorna kazna, pa su ukazali na takvo benevolentno postupanje grada. “Grad je trebao kontinuirano pratiti dinamiku izvođenja radova i poduzimati aktivnosti kako bi se radovi završili u ugovorenom roku i u okviru ugovorene vrijednosti radova”, zaključili su revizori.

Milijun eura za prostor gradske uprave

Nije to bila jedina investicija u kojoj stvari nisu bile čiste. Iste godine, grad je odlučio kupiti poslovni prostor za potrebe gradske uprave i vijećnice. Cijena? Milijun eura, i to bez PDV-a. Ugovoreno je i obročno plaćanje na 48 rata, ali problem je nastao što grad nije pribavio suglasnost Vlade.

Takvo zaduživanje, uz Gradsko vijeće, treba amenovati i Vlada na prijedlog ministra financija. No u gradu to jednostavno nisu učinili, iako su po zakonu trebali. K tome, stoji u nalazu revizije, grad nije ispitao postoji li neka njegova nekretnina koja bi se mogla prilagoditi potrebama uprave i vijećnica. A nisu planirali ni što će biti sa starom zgradom uprave, jednom kad se isele.

Pojelo se i popilo više od 19 tisuća eura

Osim u milijunskim investicijama, gradska uprava ne štedi ni na reprezentaciji. Tako je tijekom 2021. na reprezentaciju potrošeno oko 149 tisuća kuna, odnosno, nešto više od 19 tisuća eura. Od tog iznosa, navode revizori, za trećinu se ne zna koga se ugostilo i povodom čega.

Za preostali iznos, oko 100 tisuća kuna, iako na računu stoji “opis poslovnog događaja”, nisu navedeni “poslovni partneri”, a ni predstavnici grada koji su sudjelovali u nastanku troška. “S obzirom na to da navedeni rashodi nisu evidentirani na temelju uredne dokumentacije, ne može se potvrditi opravdanost korištenja sredstava reprezentacije za potrebe obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga Grada”, zaključuju revizori.