Revizija otkrila: državna tvrtka davala bonuse i raskošne otpremnine bez razloga, za ministarstva kupovali parfeme i satove

Državni revizori objavili su zanimljiv nalaz revizije APIS-a, tvrtke u vlasništvu države i Grada Zagreba

FOTO: Pixsell/Telegram

Državni revizori nedavno su pročešljali poslovanje javne tvrtke u vlasništvu države i Grada Zagreba koja se bavi informatičkom djelatnošću. Puni naziv trgovačkog društva je Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama d.o.o. (skraćeno APIS IT), a revizori su toj tvrtki koja se naziva agencijom dodijelili – uvjetno mišljenje.

Glavni razlozi ove revizorske packe monetarne su prirode: isplaćivali su poprilične stimulacije na plaće bez “mjerljivih kriterija”, a u oko su upale i otpremnine za zaposlenike koji su – sami željeli otići. Ima toga još: revizorima nije bilo jasno zašto se službena vozila tvrtke mogu koristiti 24 sata, kao da prevoze ministre; a detektirali su i kupovanje parfema “zaposlenicima ministarstava i zavoda”.

Poticanje za doprinos u radu

Fokus revizora bio je na poslovanju tijekom 2019. godine, a tada je stimulacije na plaću primalo 166 zaposlenika. Problem je što, osim za projekte predsjedničkih, EU izbora i izbora predstavnika manjina u kojima sudjeluje APIS – nije bilo utvrđenih kriterija za druge stimulacije. Iznos i razloge predložila je nadređena osoba, a kako revizori navode, obrazloženje je bilo “poticanje pojedinih zaposlenika za njihov doprinos u radu”.

Ostaje misterij i zašto je Uprava odobrila tri “stimulativne otpremnine” u bruto iznosu od 856 tisuća kuna mimo odredbi Pravilnika o radu. Otpremnine se isplaćuju zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga, a prema nalazu revizije – zamjenik izvršnog direktora zahtijevao je sporazumni prekid ugovora zbog “osobnih razloga”, a još dvoje (bivših) zaposlenika je tvrdilo da “posao za njih nije dovoljno izazovan” i da ga može raditi netko drugi. Pa su dobili masne otpremnine.

Službena vozila cijeli dan

U nepravilnostima i propustima, Državni ured za reviziju istaknuo je i točku rashoda za službena vozila te (famoznu) reprezentaciju. Prema odluci Uprave, pravo korištenja službenih automobila imaju četiri izvršna direktora, koordinator Informatičko telekomunikacijskog sustava te još jedan direktor službe. Vozila mogu koristiti cijeli dan, uz ograničenje vrijednosti potrošenog goriva.

Revizori su preporučili da se preispita koliko je opravdano korištenje čak šest službenih vozila 24 sata dnevno, “uzimajući u obzir djelokrug rada i vrstu poslova”. Kako se i državne tvrtke moraju povinovati pravilima o korištenju službenih vozila, preporučili su Apisu da pismeno obrazlože razloge cjelodnevne dostupnosti automobila pojedincima. Drugi ih zaposlenici, naime, mogu koristiti prema dostupnosti, ali samo unutar radnog vremena.

Parfermi, pametni satovi, slušalice

Na “reprezentaciju”, odnosno domjenke, poklone i srodne reprezentacijske aktivnosti, prema službenim podacima, u Apisu je potrošeno 707 tisuća kuna. Revizori su izdvojili plaćanja poslovnim karticama kojima su kupljeni parfemi u vrijednosti 3682 kune, a koji su “prema bilješkama na računima poklanjani zaposlenicima ministarstava i zavoda”.

Uložilo se i u odnose s poslovnim partnerima, od kojih su najvrednija bila “tri pametna sata i slušalice vrijednosti 16.335 kuna”. Osim što im zamjeraju da nisu unutarnjim propisom “uredili način korištenja sredstava reprezentacije i razloge ugošćivanja”, revizori ukazuju da bi trebalo preispitati koliko je opravdano dijeliti poklone zaposlenicima ministarstava, ali i poslovnim partnerima koje Apis plaća desetke milijuna kuna za njihove usluge.

Apis kontra revizije

Na dnu dokumenta, nakon eksplikacije zamjerki u Apisovom poslovanju, nalaze se tri i pol stranice njihovog očitovanja. Kratko rečeno, odbili su sve preporuke revizora. Malo šire rečeno, iz Apisa su nadugačko i naširoko pojašnjavali kako su primanja informatičara kod njih manja od prosjeka u branši te da moraju nekako zadržati i motivirati zaposlenike. I da je revizija pogrešno tumačila odredbe Pravilnika o radu.

Dakle, Apis smatra da su oni u pravu, dok je Državna revizija u krivu. Parfeme i poklone u očitovanju, doduše, nisu spominjali. No revizija je, uz još dodatne argumentacije, na kraju ostala pri nalozima koje je dala u češljanju ove gradsko-državne tvrtke.