Običan tjedan u Hrvatskoj: trijumf u nogometu, nova afera Gabrijele Žalac i progon novinara

Dragan Markovina donosi još jedan pregled tjedna

FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Prvi tjedan Mundijala, deeskalacija na Kosovu, rasprava oko vojne pomoći Ukrajini, dogovor o vlasti u BiH, skandal na Hrvatskim studijima, anegdotalna Gabrijela Žalac i tužbe protiv novinara

Bio je ovo prvi tjedan Mundijala, s prosvjednim gestama njemačke i iranske reprezentacije, puno iznenađenja i velikom pobjedom Hrvatske. Deeskalirala je situacija na Kosovu, dogovorena je uspostava vlasti u Bosni i Hercegovini, raspravljalo se čitav tjedan oko obuke ukrajinskih vojnika, donesena je tužna presuda protiv novinarke Davorke Blažević i ohrabrujuće odbacivanje tužbe protiv Borisa Dežulovića. Otkrili smo i da je Gabrijela Žalac potrošila dva milijuna kuna europskog novca za reprezentaciju, a tu je i veliki skandal na Hrvatskim studijima.

Prvi tjedan Mundijala

Konačno je počeo na svaki način i s razlogom osporavani Mundijal u Kataru, a prvi tjedan je u sportskom smislu obilježen velikim iznenađenjima, ozbiljnom neizvjesnošću u svim skupinama, sporim zagrijavanjem Hrvatske i onda velikom pobjedom protiv Kanade. U društveno-političkom smislu ostat će upamćeni prosvjedi njemačkog tima sa zatvorenim ustima i iranskog koji je šutnjom za vrijeme intoniranja vlastite himne pružio podršku masovnim slobodarskim prosvjedima u zemlji, a u tabloidnom evidentno je da se zagrijala Kolinda Grabar Kitarović. Bitno je znati, ako nas ponekad i uhvati neki optimizam, da smo na prošlim predsjedničkim izborima imali izbor između nje i aktualnog predsjednika, da nas isti odmah napusti.

Deeskalacija na Kosovu

Na Kosovu i u Srbiji je izgleda prevladao razum, sasvim sigurno potaknut snažnim angažmanom SAD-a i Europske unije. Srbija neće izdavati nove tablice pa će ove aktualne s vremenom po inerciji biti zamijenjene, a formirat će se vjerovatno i Zajednica srpskih opština. Preduvjet za definitivno rješavanje ovog pitanja je stvarna europska perspektiva za obje zemlje pa i za čitavu regiju, koja još uvijek posve sigurna, ali je izglednija nego prije godinu dana.

Obuka ukrajinskih vojnika

Čitav tjedan traje i rasprava primarno između premijera i predsjednika oko eventualne obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj. A problem je na dvije razine. Jedna jeste u vezi pitanja apsolutne uzurpacije vlasti od strane premijera i vladajuće stranke, koja je bila primjetna i za vrijeme pandemije, ali druga se odnosi i na opći politički smjer zemlje, odnosno na svima očito činjenicu desnog populizma Zorana Milanovića. Koji jeste legitiman, ali je problem što na toj platformi nije dobio izbore.

Gabrijela Žalac

Priča pak o Gabrijeli Žalac koja je proteklog tjedna dobila novu epizodu s informacijom o potrošenih dva milijuna kuna europskog novca za prezentaciju se savršeno uklapa u temu uzurpacije države od strane HDZ-a. Ako nekome do sada nije bilo očito, sada više nema nikakvih dilema da je otuđenost vladajućih od društva i potpuna neosjetljivost na učinak vlastitih poteza dosegnula nezamislive razmjere. Samo, to je tako isključivo iz razloga što ih građani ne smjenjuju na izborima.

Uspostava vlasti u BiH

U Bosni i Hercegovini je u tjednu obilježavanje Dana državnosti kojeg se u Republici Srpskoj ne priznaje, dogovorena uspostava vlasti u kojoj će biti Dodikov SNSD, Čovićev HDZ i opozicija SDA-u, što je naišlo na velika negodovanja medija i pojedinaca koji podržavaju Izetbegovićevu stranku. Hoće li pak ovaj novi dogovor, koji ima ozbiljno sastavljeni dokument u pozadini, konačno otključati neke procese u zemlji, nezahvalno je prognozirati.

Davorka Blažević i Boris Dežulović na udaru

A u zemlji je sve po starom, novinari su i dalje na udaru svih mogućih strana. Pri čemu s jedne strane ohrabruje odbacivanje tužbe protiv Borisa Dežulovića zbog teksta o Vukovaru, ali s druge onespokojava presuda od 40 tisuća kuna kazne Davorki Blažević koja mora platiti sutkinji za duševne boli Klarić Baranović. Ono što čini zajedničku nit ovih procesa jeste činjenica da su novinari i dalje na udaru pravosuđa i desnih udruga i pojedinaca kojem se ne nazire kraj.

Hrvatski studiji

Otkriće pak o organiziranom nezakonitom funkcioniranju na Hrvatskim studijima bolje od ičega govori o karakteru Borasovog doba na sveučilištu, još jednog od onih likova koji je serijski tužio novinare. Jer ako igdje, upravo je na Hrvatskim studijima, promjenama pravnog statusa i raspuštanjem nepodobnih odsjeka te uklanjanjem pobunjenih profesora i imenovanjem sebi bliskih ljudi na čelo te institucije, Boras pokazao na koji način je razumio sveučilište. Što se pak HS-a tiče, ono što je u startu pokrenuto s krivim motivima, teško da je moglo drugačije i završiti.