Obitelji male Madine odbijen zahtjev za azilom u Hrvatskoj

Centar za mirovne studije objavio je danas da ih Ministarstvo želi vratiti u Srbiju

Obitelji male Madine, šestogodišnje djevojčice iz Afganistana koja je u studenom prošle godine poginula u naletu vlaka u Hrvatskoj, odbijen je zahtjev za azilom. To je danas objavio Centar za mirovne studije koji tvrdi da je Ministarstvo unutarnjih poslova, ne ulazeći previše u njihov zahtjev za zaštitom, odlučilo da se po kratkom postupku moraju vratiti u Srbiju.

No, Europski sud za ljudska prava, koji je već neko vrijeme uključen u slučaj, zabranio je vraćanje obitelji u Srbiju dok hrvatska Vlada ne odgovori na pitanja koja joj je uputio. Rok za odgovore je do 16. srpnja.

“Čini se kako se nove, sve restriktivnije politike azila i migracija testiraju na izbjegličkoj obitelji koja je izgubila malu djevojčicu Madinu na hrvatsko-srpskoj granici. Ta obitelj, sa sada jedanastero djece, bila je žrtva push-backova, žrtva nezakonite dugotrajne detencije, žrtva sustavne manipulacije, žrtva izolacije od odvjetnika i predstavnika udruga kao osoba od povjerenja. Kao da to nije dovoljno, na njima se prelama i potpuno nova praksa postupanja u postupcima odobrenja međunarodne zaštite”, objavili su danas na Facebooku.

Upravni sud odobrio vraćanje u Srbiju

Iz Centra za mirovne studije tvrde da obitelji uopće nije ni omogućen pristup azilu. “Ministarstvo unutarnjih poslova odlučilo je ne ući u meritum njihovih zahtjeva, odnosno nije suštinski razmatralo njihove zahtjeve za zaštitom. Umjesto toga, po kratkom postupku odlučili su vratititi obitelj u Srbiju, odnosno zemlju iz koje je obitelj neposredno došla u RH, proglasivši je za obitelj tzv. ‘sigurnom trećom zemljom’ usprkos izvještajima relevantnih izvora poput UNHCR-a, usporkos praksi Europskog suda za ljudska prava, koji govore upravo suprotno.

U nadi da će Upravni sud, kao kontrolni mehanizam zakonitosti postupanja Ministarstva unutarnjih poslova, uvidjeti kako je takva praksa diskriminatorna i, uopće, nezakonita, podnesene su upravne tužbe. Upravni sud je propustio to učiniti i odobrio vraćanje u Srbiju”, napisali su iz CMS-a.

[MADININOJ OBITELJI ODBIJEN AZIL U HRVATSKOJ – ESLJP ZABRANIO VRAĆANJE OBITELJI U SRBIJU] Čini se kako se nove, sve…

Gepostet von Centar za mirovne studije am Mittwoch, 4. Juli 2018