Otkrivamo detalje ugovora zbog kojih je pao bivši direktor Lutrije; natječaji su bili kao skrojeni za jednu IT firmu

Sporni su poslovi vrijedni oko 8,3 milijuna kuna koje je Hrvatska lutrija platila kompaniji Fleksbit

FOTO: Pixsell

Doznali smo detalje sumnjivih ugovora koje je u posljednje tri godine sklapala Hrvatska lutrija, a istražitelji vjeruju da su namješteni za tvrtku Fleksbit. Već smo javili da su danas u koordiniranoj akciji policije i USKOK-a uhićeni nekadašnji direktor logistike u Hrvatskoj lutriji Željko Fadljević, poduzetnici Tomislav Gligora i Goran Puklin, Puklinova supruga Mirela Alerić Puklin, bivša zamjenica u Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu, Piruška Canjuga, bivša članica uprave Agrokora, te još par osoba.

Istražitelji tvrde da su Fadljević, Puklin i Gligora zarađivali na unosnim poslovima s Hrvatskom lutrijom preko firme Fleksbit čiji su bili suvlasnici, dok se Mirelu Alerić Puklin sumnjiči da je Piruški Canjugi odavala povjerljive informacije iz istrage afere Agrokor.

Kako su narasli prihodi Fleksbita?

Telegram doznaje kako su sumnjivi ugovori između Hrvatske lutrije i Fleksbita sklapani od proljeća 2018. godine. Naime, već smo javili da su istražitelji otkrili da su Fadljević i Puklin bili tajni suvlasnici Fleksbita kojem je na čelu bio Tomislav Gligora.

Navodno su se njih trojica dogovorili da će natječaje namjestiti tako da ih samo Fleksbit može dobiti. Istovremeno, Fleksbitu su eksplodirali i prihodi – s nekih četiri milijuna kuna u 2018. slijedeće godine se penju na 15,7 milijuna, a u 2020. na 22 milijuna kuna.

Modus je već viđen, poput onog u, primjerice, aferi Janaf koja je u konačnici bila i impuls za ovaj najnoviji slučaj. Istražitelji su analizirali Puklinove kontakte zabilježene u aferi Janaf, što ih je dovelo do ovog najnovijeg slučaja.

Razvoj platforme za sportsko klađenje

Sada se sumnja da su Puklin i Fadljević dogovorili s Gligorom uvjete natječaja za nabavu “Usluga dodatnog razvoja platforme za sportsko klađenje” s početka 2018. godine. U natječaju je, tvrde istražitelji, bilo navedeno na ponuditelj mora imati na raspolaganju određene stručnjake. Radilo se, doznajemo, baš o stručnjacima kakve je imao Fleksbit, što bi im tijekom natječaja donijelo dodatne bodove. To istražitelji drže spornim.

Budući da su ionako bili jedini ponuditelj za ovaj posao, Hrvatska lutrija prihvaća njihovu ponudu i plaća im ovaj posao 1,8 milijuna kuna.

I u natječaju za “Uslugu dodatnog razvoja platforme za sportsko klađenje” iz 2019., prema policijskoj prijavi, trojica osumnjičenih na isti su način namjestila natječaj. Propisuju da ponuditelj mora imati stručnjake s određenim certifikatima i godinama iskustva, a upravo takve imao je Fleksbit. Ponovno se posao sklapa s tom firmom a sve ugovore s Gligorom potpisivao je predsjednik uprave Hrvatske lutrije Mario Musa.

Jesu li svi natječaju namješteni?

Tijekom 2019. raspisan je ponovno jedan natječaj za održavanje platforme za sportsko klađenje. Doznajemo da se sumnja da je Fadljević i tada, u dogovoru sa svojim poslovnim partnerima Puklinom i Gligorom, odredio uvjete koje može zadovoljiti jedino Fleksbit. Ugovor je bio vrijedan 1,8 milijuna kuna i Fleksbit ga je dobio.

Spornim istražitelji smatraju i ugovor za ‘Nabavu aplikativnog rješenja za HR procese’. Taj natječaj krenuo je u prosincu 2018. godine. Prema prijavi, Fadljević je uvjete dogovorio s Puklinom i Gligorom. Na natječaj se osim Fleksbita javlja i Proaxis. Za odbacivanje Proaxisove ponude argument je navodno bilo upravo to što ova tvrtka nije posjedovala određene potvrde i licence koje su bile jedan od uvjeta. Fleksbitova ponuda ponovno je ocijenjena potpunom te je Hrvatska lutrija taj posao platila gotovo dva milijuna kuna.

Firma Proaxis natjecala se i za posao “Razvoja programskog rješenja za Registar ugovora”. Natječaj je Hrvatska lutrija objavila u studenom 2018. godine. Osim Proaxisa javio se i Fleksbit, te tvrtka Beta tau beta d.o.o. I taj ugovor dobio je Fleksbit jer Proaxis i Beta tau beta nisu imali stručnjake koji su bili precizirani natječajem. Ovaj posao plaćen je nešto manje od 240 tisuća kuna.

Tko je potpisao sporne ugovore?

Kako smo već javljali, ukupno istražitelji spornim drže poslove vrijedne oko 8,3 milijuna kuna koje je Hrvatska lutrija platila Fleksbitu. Sve je ugovore s direktorom Fleksbita Tomislavom Gligorom potpisao direktor Hrvatske lutrije Mario Musa.

On danas nije bio među uhićenima, a za medije je potvrdio da “danas pritvorena osoba tamo ne radi barem dvije godine”. Pojasnio je da su se razišli “sporazumnim raskidom ugovora o radu”. Zanimljivo je da je Fleksbit i nakon kraja 2019. nastavio sklapati unosne poslove s Hrvatskom lutrijom, dakle nakon što je Fadljević, kojeg se tereti da je bio ključna figura za ove malverzacije, otišao iz te državne kompanije.