Otkrivamo skandal: Ministarstvo turizma dijeli 135 milijuna eura iz EU. Zbog bizarne greške softvera, brojne tvrtke ne mogu se prijaviti

Konzultanti koji su zbog nestale dokumentacije ispali iz natječaja pripremaju prigovore i tužbe, Ministarstvo tvrdi da je sve OK

Telegramu se javilo troje hrvatskih konzultanata za EU projekte, uvjerenih kako su otkrili ozbiljan propust na 135 milijuna eura teškom europskom natječaju Ministarstva turizma i sporta. Uočili su, naime, da je iz elektroničkog sustava za prijave nestala predana dokumentacija, zbog čega je 15-ak velikih hotelskih tvrtki eliminirano iz daljnjeg natječaja.

Kompletna dokumentacija preduvjet je za sudjelovanje u natječaju, a sada je vrlo izgledno da zbog rupe sustavu neki od onih koji su se prijavili neće konkurirati za europski novac.

Prigovori na EU natječaj

Zbog sumnje na propust u natječaju konzultanti su uložili prigovore, a pripremaju i tužbe jer Ministarstvo i Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG Bicro), koja je provjeravala dokumentaciju, tvrde da je s natječajem sve OK.

Kako je onda moguće, pitaju konzultanti, da u sustavu nisu vidljivi dokumenti koje su predali. Strahuju i što će biti na budućim natječajima, a zabrinuti su i za reputacijske te financijske posljedice ovakvog propusta. Troje predstavnika velikih konzultantskih kuća u Hrvatskoj pristalo je za Telegram objasniti što se dogodilo. Ispričali su nam kakve su sve nepravilnosti uočili.

Je li sustav radio ispravno?

Uobičajeno, objašnjavaju, sustav za predaju projektne dokumentacije za Nacionalni plan otpornosti i oporavka, eNPOO, funkcionira tako da ne dopušta predaju prijave na natječaj, ako nije učitana sva dokumentacija.

U slučaju nepotpuno prijave, na ekranu računala trebala bi se pojaviti crvena oznaka koja signalizira grešku. Kada je sve u redu, sustav prikazuje zelenu traku, koja znači da je prijava uredno predana, odnosno da je sva dokumentacija priložena uz projekt. Izgleda da u ovom slučaju, prema tvrdnjama naših sugovornika, nije bilo tako.

Gdje su nestali dokumenti?

“Ako neki dokument nedostaje, prijava se ne može ni podnijeti – sustav do sada to nije dopuštao. Pojavila bi se ‘crvena’ oznaka za grešku. Nama je pri podnošenju ove prijave sustav dao ‘zelenu traku’. Kako je moguće da sada neki dokumenti nedostaju? Zanimljivo je i da u svih 15-ak projekata koji su odbijeni u takozvanoj administrativnoj provjeri, nedostaju gotovo isti dokumenti – obrasci s brojevima 12 do 15”, opisuju konzultanti s kojima smo razgovarali.

Dodaju kako je sustav vjerojatno bio pogrešno konfiguriran pa nije spriječio podnošenje moguće manjkavih prijava ili su oni predali sve dokumente, a sustav ih je nakon toga progutao. “Sve smo prijavili svim nadležnim tijelima i prije nego je završena administrativna faza provjere projekata”, rekli su nam iznenađeni ovakvim razvojem.

Drugim riječima, konzultantima nije jasno gdje su nestali predani dokumenti, odnosno kako je moguće da ih oni vide na vlastitim dokumentima arhiviranima kod prijave ili pak u elektroničkom sustavu među predanim obrascima, dok ih druga strana, Ministarstvo turizma i sporta te HAMAG Bicro, ne vide ili ih ne mogu otvoriti zbog tehničke greške. Nešto je, sumnjaju, ozbiljno pošlo krivo sa sustavom kod ovog natječaja.

Vrijedan EU natječaj

Inače, riječ je o natječaju ‘Jačanje održivosti te poticanje zelene i digitalne tranzicije poduzetnika u sektoru turizma’ na kojem se bespovratno dijeli 135 milijuna eura. Prijaviti su se mogli mali poduzetnici, ali i veliki hotelski lanci koji su i angažirali kredibilne konzultante s dugogodišnjim iskustvom.

Oni tvrde kako je sve odrađeno tako da prijave na natječaj budu uredne, te da se mirno dočeka evaluacija projekata koju provodi agencija HAMAG Bicro. Ta agencija nedavno se našla u ozbiljnom skandalu kada je uhićena jedna od voditeljica koja je europski natječaj namještala svom rođaku. Nedavno se nagodila s europskim tužiteljstvom na kaznu od 11 mjeseci rada za opće dobro.

HAMAG Bicro evaluirao je i lani projekte za koje se sumnjalo da su na natječaj prijavljeni na prevaru, odnosno uz korištenje tzv. botova. Riječ je o računalnim skriptama koje imaju mogućnost u iznimno kratkom vremenu predati projektnu dokumentaciju, pa su zato uz pomoć njih određeni ponuditelji uspjeli dobiti bolje pozicije u borbi za projekte kojima su europska sredstva dodjeljivana po sistemu tzv. najbržeg prsta. Taj natječaj europsko tužiteljstvo također još uvijek provjerava.

Tri izmjene natječaja

Ovaj konkretni poziv Ministarstva turizma zadnji je na kojem će se dodjeljivati bespovratna europska sredstva za projekte u turizmu. Dogodine slijede zajmovi. Razumljivo je zato da je interes velik, ali i da su prijavitelji izabrali provjerene konzultante. Doznajemo da su se veliki hotelski lanci prijavili, iako su mogućnost prijave imali i mali iznajmljivači.

Konzultanti podsjećaju i da su tijekom natječaja napravljene tri izmjene. Točnije, svakom novom izmjenom traženi su dodatni dokumenti. Među njima su bili upravo ovi koji su kasnije nestali iz sustava. Zato smatraju kako je pritom došlo do greške koja bi sada mogla kompromitirati cijeli natječaj.

“Zanimljivo je i da nam svima nedostaju obrasci gotovo istih brojeva. U prijavama 15-ak projekata ne vide se obrasci s brojevima od 12 do 15. To je doista čudno, no unatoč tome iz Ministarstva turizma i sporta te HAMAG-a odgovaraju kako smo zasigurno pogriješili prilikom prijave. Ovdje bismo ponovili da smo svi dugogodišnji konzultanti s puno iskustva te da uvijek provodimo i dodatne interne kontrole u radu, upravo radi učestalih grešaka sustava za prijavu projekata”, govore za Telegram.

Sustav se činio OK

Dodaju još jedan problematičan detalj. Natječaj je bio podijeljen u tri grupe, a problem s dokumentacijom pojavio se samo u Grupi 1. U toj grupi predavani su projekti velikih klijenata. U Grupama 2 i 3, koje su bile otvorene za sve, sve je bilo kako treba.

Konzultanti su primijetili i da je za jedan od obrazaca, koji je bio naveden u Obaveznoj dokumentaciji, mjesto za učitavanje bilo u Dodatnoj dokumentaciji. Ipak, opisuju, nakon svih tih peripetija sustav je signalizirao da je projekt uspješno predan. “Time smo dobili i potvrdu da je sve u redu s dokumentacijom”, objašnjavaju.

Arbitrarno odlučivanje

Pokušali su, nastavljaju, uvjeriti Ministarstvo i HAMAG da zatraže pojašnjenja dokumentacije ili dostavu dokumentacije koja nije vidljiva u sustavu. Tako bi, uvjereni su, pravedno evaluirali projekte. No, taj prijedlog im je odbijen.

Doduše, naknadno su doznali da su za neke projekte ipak tražene dopune. To je arbitrarno odlučivanje koje nije dopušteno, smatraju konzultanti.

“Ako se traži dopuna dokumentacije onda se mora tražiti od svih, a ne samo od nekih. Uostalom, to nije neuobičajeno ni za velike projekte koje financira direktno EU. Sada ulažemo prigovore i pripremamo tužbe”, poručuju konzultanti.

Postavili smo puno pitanja

Telegram je sve te nedoumice i sumnje pokušao razriješiti u kontaktu s nadležnima za europske projekte u Hrvatskoj. Iz HAMAG-a nam nisu pojasnili zašto nisu tražili dopunu dokumentacije, već su nas uputili na Ministarstvo turizma i sporta. Ni iz Fine, u čijem je vlasništvu sustav za prijave, nisu imali komentara.

Zanimljivo, i Ministarstvo financija, koje je zaduženo za kontrolu raspodjele europskog novca, također je samo proslijedilo naš upit prema Ministarstvu turizma. Tvrtka Gauss, koja prema našim izvorima ovaj sustav održava, također nije imala potrebe odgovoriti na novinarski upit. Neslužbeno doznajemo kako su oni uvjereni da je sa sustavom sve OK i da je grešku napravio netko u Ministarstvu turizma. Iz Ministarstva turizma i sporta tvrde pak da je natječaj proveden bez nepravilnosti.

Je li to diskriminacija?

Potvrđeno nam je da je Ministarstvo turizma i sporta nadležno tijelo za poziv ‘Jačanje održivosti te poticanje zelene i digitalne tranzicije poduzetnika u sektoru turizma’, dok je HAMAG Bicro imenovana kao tzv. provedbeno tijelo koje je odgovorno za postupak dodjele bespovratnih sredstava.

“Greške u sustavu za ovaj natječaj nisu utvrđene”, poručuju kratko iz Ministarstva. Na brojna ostala pitanja među kojima su ona o konfiguriranju poziva, dopuni dokumentacije, pravilima natječaja nisu odgovorili. Kažu, natječaj je u tijeku pa je sve tajno.

Konzultanti su takvim službenim odgovorima ogorčeni jer, tvrde, svi znaju da je propusta u natječaju bilo. “Sada peru ruke. U prigovorima smo upozorili na tehničke greške sustava, diskriminaciju, odnosno nejednako postupanje, te netransparentnost”, zaključuju.