Ova država naprosto je senzacionalna. Ministarstva 15 mjeseci stopiraju dodjelu 180 milijuna kuna za inovatore

Hrvatskoj je na raspolaganju gomila novca iz EU fondova, a birokracija cijelu stvar koči u nultoj točki

Više od 180 milijuna kuna koje Hrvatskoj stoje na raspolaganju iz Europskog fonda za regionalni razvoj, i to za jačanje kapaciteta istraživanja, razvoja i inovacija, već godinu i tri mjeseca ne dodjeljuju se prijavljenima na natječaj. Još je 31. listopada 2018. godine (!) zaključen natječaj punoga naziva ‘Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije’ koji se financira u sklopu EU Operativnog programa ‘Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.’, no do danas se s njime nije dogodilo praktički ništa.

Radi se o natječaju za dodjelu bespovratnih sredstava u ukupnom iznosu od čak 180.894.788 kuna; pritom je najviši iznos koji se može dodijeliti pojedinom projektu 6.800.000 kuna. Svrha dodjele ovih sredstava, osim ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije, podrazumijeva poticanje suradnje istraživačkih organizacija s poduzećima.

Birokratizirana praksa koja guši inovacije

U praksi, na poziv su se zajedničkim projektom prijavljivale znanstvene organizacije (fakulteti, instituti) i njihovi partneri iz poslovnog sektora (mikro, malo, srednje ili veliko poduzeće); kao rezultat projekta, znanstvena organizacija trebala bi objaviti najmanje četiri ili pet znanstvenih radova indeksiranih na platformi Web of Science u kojima se opisuju rezultati istraživanja projekta, a partner iz poslovnog sektora trebao bi podnijeti minimalno jednu prijavu za patent.

Kako se mahom radi o inovacijskim projektima za koje je nerijetko presudan faktor vrijeme, potpuni zastoj dodjele bespovratnih sredstava inovatorima i istraživačima nikako ne ide na ruku. O krajnje birokratiziranoj praksi koja guši projekte i prije početka njihove provedbe, prije dva i pol tjedna žustro je govorio dekan FER-a Gordan Gledec i izazvao ovacije znanstvene zajednice. Podsjetio je, naime, da je u sklopu predsjedanja Hrvatske Vijećem EU jedan od prioriteta ‘Europa koja se razvija i ulaganje u znanost i inovacije kao jamstvo razvitka Unije’.

Pa se, prigodno, prisjetio FER-ove prijave na jedan projekt čija je recenzija na kraju trajala punih 17 mjeseci. “Možete misliti koliko je taj projekt aktualan nakon dvije godine kada se ide u potpisivanje. I FER je dao prigovor i onda saznam da je prigovor odbijen nakon tri mjeseca, iako je 30 dana zakonski rok”, istaknuo je tada Gledec, a primjer koji je naveo, sa svom svojom tromošću uvelike podsjeća na slučaj kojim se ovdje bavimo.

Nevjerojatnih 15 mjeseci za administrativnu provjeru

U primjeru na koji je ukazao dekan FER-a, recenzija pristiglih prijava (što je druga faza projekta) trajala je, dakle, 17 mjeseci; u slučaju natječaja ‘Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije’, kako smo neslužbeno doznali od jednog od prijavitelja, gotovo je 15 mjeseci u tijeku tek prva faza – faza administrativne provjere i provjere prihvatljivosti prijavitelja.

Nakon što je natječaj zaključen 31. listopada 2018., iz nadležnih su se ministarstava sporadično javljali prijaviteljima, najčešće sa zahtjevima za dopunom dokumentacije. Suštinski, s natječajem se nije događalo baš ništa, a prijavljeni inovacijski projekti i danas stoje i čekaju da birokracija Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije odradi svoje.

Beskonačno dopisivanje oko dokumentacije

Telegram je kontaktirao oba nadležna ministarstva. Iz Ministarstva obrazovanja, kojem je na čelu Blaženka Divjak, poručili su nam kako je u tijeku proces evaluacije, što nakon administrativne provjere prijavljenih projekata predstavlja drugu projektnu fazu. Ona je započela, iako je administrativni dio još u tijeku; takva je praksa dopuštena, dvije faze mogu paralelno biti u tijeku, no druga ne može završiti prije prve, administrativne faze.

Iz Ministarstva obrazovanja dodaju i kako oni, kao nadležno posredničko tijelo u natječaju, od prijavitelja mogu zahtijevati pojašnjenja vezana za dokumentaciju, a to, kažu, može utjecati na produljenje pojedine faze u postupku. Dopisivanje Ministarstva s prijaviteljima oko beskonačne dokumentacije traje, dakle, gotovo 15 mjeseci.

Stostruko probijen rok dodjele sredstava

Podatak o 15 utrošenih mjeseci na administrativnu provjeru prijavitelja još je nevjerojatniji kada se uzme u obzir da, prema pravilima natječaja, cjelokupni postupak dodjele bespovratnih sredstava – administrativna provjera, evaluacija projekata, provjera prihvatljivosti izdataka, donošenje odluke o financiranju – mora biti gotov s istekom najviše 120 kalendarskih dana od zaključenja natječaja. Egzaktno, najkasnije 1. ožujka 2019. dodjela sredstava trebala je biti okončana. Postoji, dakako, i prostor za iznimku.

U opravdanim slučajevima, Upravljačko tijelo natječaja (u ovome slučaju Ministarstvo regionalnog razvoja – MRRFEU, op.a.) može produljiti trajanje postupka dodjele za pojedine ili sve projektne prijedloge, o čemu mora izdati obavijest, stoji u pravilima natječaja. S obzirom da postupak nije dovršen u propisanom roku, Telegram se dao u potragu za obaviješću MRRFEU-a o produljenju trajanja postupka dodjele.

Prvo smo neslužbeno, također od jednog od prijavitelja na natječaj, doznali kako im Ministarstvo regionalnog razvoja nikada nije poslalo obavijest o produljenju postupka dodjele bespovratnih sredstava. Niti na službenoj web stranici natječaja ‘Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije’ nismo mogli pronaći obavijest iako bi ona, po svemu sudeći, upravo na toj stranici trebala biti objavljena.

Ministrica Divjak prebacuje lopticu ministru Paviću

S druge strane, iz Ministarstva znanosti i obrazovanja decidirano su nam poručili da je trajanje postupka dodjele produženo za sve projektne prijedloge za ovaj inovacijski poziv. No, kada smo ih zamolili da nam pošalju poveznicu na kojoj se nalazi obavijest MRRFEU-a o produženju, iz koje je vidljivo za koliko je točno produljeno trajanje postupka dodjele, iz ministarstva Blaženke Divjak prebacili su lopticu na ministarstvo Marka Pavića:

“Navedeno je u nadležnosti Upravljačkog tijela (Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU) pa Vas u vezi Vašeg upita upućujemo na spomenuto Ministarstvo”. Dakako, javili smo se i tom ministarstvu s cijelim nizom pitanja oko ovog posve umrtvljenog natječaja.

Posebno smo zatražili da nam dostave poveznicu s obaviješću o produljenju trajanja postupka, na što nas je uputilo Ministarstvo obrazovanja koje tvrdi da je do produljenja definitivno došlo. Uz jedan podsjetnik na naš inicijalni upit otprije puna dva tjedna, do zaključenja ovoga teksta nismo dobili odgovore iz Pavićevog ministarstva.

Evaluacije kasne zbog drugih obveza evaluatora

Kako bismo priču zaokružili, konzultirali smo bazu zastupničkih pitanja u Hrvatskom saboru na temu inovacija, istraživanja i razvoja te njihovog financiranja putem EU fondova. U odgovoru na jedno od njih, ministrica Divjak pojašnjava kako faza evaluacije nerijetko kasni zbog redovnih obveza vanjskih stručnjaka, eminentnih hrvatskih znanstvenica i znanstvenika, “koji su bez naknade pristali surađivati s MZO u postupku evaluacije projektnih prijedloga”.

Osim rada bez naknade, jedan od prijavitelja na projekt o kojemu pišemo, Telegramu je kazao kako je, kada ona i postoji, naknada za evaluatore smiješno mala. “Najčešće se radi o par-sto kuna po projektu”, govori nam i ističe kako se eminentnim znanstvenicima zapravo ne da baviti takvim poslom za smiješne naknade.

Plenković se poziva na sustav financiranja inovacija koji suštinski ne funkcionira

U bazi zastupničkih pitanja pronašli smo još jedno relevantno, na koje je odgovarao sam premijer Andrej Plenković. Objašnjavajući kako Vlada aktivno provodi mjere poticanja istraživanja, razvoja i inovacija, Plenković apostrofira upravo bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj kao glavni instrument za financiranje inovacijskih projekata.

U trenutku premijerova odgovora u lipnju 2019., prošlo je punih sedam mjeseci od zaključenja natječaja ‘Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije’, teškog više od 180 milijuna kuna europskog novca, upravo onog o kojem je Plenković govorio. Ta se računica do danas popela na 15 mjeseci tijekom kojih projekt za poticanje inovacija te suradnje znanosti i gospodarstva, zapravo uporno stoji u nultoj točki.

“Možete misliti koliko je taj projekt aktualan nakon dvije godine kada se ide u potpisivanje”, između ostalog je, podsjećamo, u svome govoru koji je odjeknuo prije dva i pol tjedna kazao dekan FER-a Gledec.