Konačan kraj najbržeg prsta? Nakon varanja s botovima, Filipović naprasno poništio natječaj koji je sutra trebao biti otvoren

Vijest dolazi nakon što se proteklih dana opširno problematizirao još jedan 'najbrži prst' u kojemu su klikali botovi i gejmeri

07.05.2022., Split - Na svetkovinu nebeskog zastitnika Splitsko-makarske nadbiskupije i grada Splita sv. Dujma, odrzala se tradicionalna procesija od Katedrale do prigodnog oltara na splitskoj Rivi. Na proslavi su kao izaslanici predsjednika Vlade RH sudjelovali ministrica kulture i medija Nina Obuljen Korzinek, te ministar gospodarstva i odrzivog razvoja Davor Filipovic.
Davor Filipovic
   Photo: Milan Sabic/PIXSELL
FOTO: Milan Sabic/PIXSELL

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja upravo je poništilo EU natječaj težak 141 milijun kuna koji je sutra trebao biti otvoren za dodjelu bespovratnih potpora novoosnovanim poduzećima. Prijave na ovaj natječaj, u kojemu je propisano da prijavitelji mogu aplicirati za iznose od 200.000 do milijun kuna, trebale su se vršiti principom omraženog najbržeg prsta. U obavijesti o poništenju natječaja samo dan prije njegovog otvaranja, Ministarstvo Davora Filipovića navodi da sve poništava “zbog izmjene modaliteta Poziva”.

To, tragom zbivanja proteklih dana, sugerira odmak i odustajanje Ministarstva od najbržeg prsta. Naime, od subote se u javnosti opširno problematizira EU natječaj “Komercijalizacija inovacija” na koji se za 380 milijuna kuna apliciralo najbržim prstom. Pritom su zamijećene ozbiljne nepravilnosti i nedopuštene prakse, prvenstveno korištenje botova tj. automatiziranih skripti kako bi prijavitelji uz pomoć softvera ostvarili što bolju prijavnu poziciju i veće šanse na natječaju. Osim toga, Telegram je izvijestio i o prijaviteljima koji su angažirali gejmere da brzo klikaju na prijavu.

Naprasno poništen natječaj

Prijave na natječaj “Bespovratne potpore za novoosnovana poduzeća” trebale su krenuti sutra u 11 sati po principu najbržeg prsta. Cilj je natječaja bio potaknuti rast novoosnovanih malih i srednjih poduzeća koja razvijaju inovacije temeljene na znanju ili visokim tehnologijama. Ideja je bila podržati njihove projekte u pred-komercijalnoj fazi za budući razvoj i komercijalizaciju proizvoda, povećati njihove proizvodne kapacitete i povećati spremnost poduzeća na investicije.

Natječaj je naprasno poništen danas, nakon što se cijeloga vikenda problematizirao još jedan natječaj na najbrži prst za koje je bilo zaduženo Filipovićevo ministarstvo. Kako smo opširno izvještavali, prilikom prijava na natječaj “Komercijalizacija inovacija” zamijećena je široka upotreba botova, programiranih skripti, ne bi li prijavitelji zauzeli čim bolju poziciju. Takvi bi prijavitelji, kako je ustvrdilo Ministarstvo financija zaduženo za sustav prijava (eNPOO), sukladno pravilima trebali biti diskvalificirani iz daljnjeg postupka dodjele sredstava.

Suludosti najbržeg prsta

U razgovoru s konzultantima koji su godinama u ovom poslu i koji imaju cijeli niz uglednih klijenata, doznali smo i kako su neki od prijavitelja na “Komercijalizaciju inovacija” – zbog imperativa suludog najbržeg prsta – posezali i za gejmerima da im što brže kliknu na prijavu u trenutku kada je natječaj otvoren. Osim toga, jedan nam je konzultant ispričao kako zbog najbržeg prsta neki prijavitelji zakupljuju prostore s ultrabrzim internetom i suvremenom IKT infrastrukturom kako bi prilikom prijave bili što bolje pozicionirani.

“Zapravo je tragičan sustav koji tjera ljude da sve to rade. Govorimo o ozbiljnim poduzećima koja prijavljuju i globalno inovativne projekte. Svi oni su prvenstveno godinama ulagali u istraživanje i razvoj svoje inovacije te izradu prototipa svog proizvoda”, kazao nam je konzultant i dodao kako se inovacije njihovih klijenata i dodjela milijunskih iznosa svode na banalnosti poput brzog klikanja.

Poništenje natječaja za novoosnovana poduzeća, tj. izmjena modaliteta trebalo bi značiti odustajanje od najbržeg prsta kao metode prijave na natječaj. Ono što konzultanti i prijavitelji zagovaraju jest bodovanje svih prijavljenih projektnih prijedloga i, temeljem takvoga bodovanja, sastavljanje rang liste za financiranje. Kod najbržeg prsta, osim minimalnog bodovnog praga koji mora biti zadovoljen, sljedeća je ključna stvar brzina prijave, odnosno prijavna pozicija koju prijavitelj ostvaruje najbržim prstom. Na takav način, kvaliteta projekta tek je sekundarna stvar.