Plenković je kadrovski napredovao. Sada Kuščević i njegovo bogaćenje 'branjem lavande' djeluje kao arhaična verzija Paladine

Paladina je ipak malo ozbiljniji igrač

FOTO: Pixsell

Paladina se oko projekta Kupari sudski goni sa singapurskim ulagačem koji ima 90 posto vlasništva. Da preda svojih deset posto, ministar traži 67,5 milijuna kuna, dok mu ovi nude znatno, znatno manju količinu novca, navodno tek desetinu od traženog iznosa. Projekt Kupari je u resoru ministra Paladine

Čini se da Andrej Plenković ipak bilježi stanoviti napredak – i to u stavci koja mu je često označavana kao slaba točka, kadroviranju. Recimo, Lovro Kuščević.

Čuveni bivši ministar uprave nije baš imao neke poduzetničke sreće prije ulaska u politiku. Tvrtka koju je imao otišla je u stečaj s preko milijun kuna duga državi i dobavljačima. No, malo po malo, rasla je politička karijera, od načelnika općine Nerežišća na Braču, preko ulaska u središnja tijela HDZ-a, pa do funkcije političkog tajnika cijele stranke i ministra u Vladi – prvo graditeljstva, a onda i uprave.

Spektakularni Kuščević

Dva tjedna prije nego što ga je lavina afera, koju je svojim tekstovima zakotrljao Telegram, odnijela iz Vlade, Kuščević je novinaru N1 televizije odgovarao na pitanje može li dati savjet nekom mladom Hrvatu kako do 44. godine doći to tolike imovine kakvu je on imao. Podsjetimo, samo se vrijednost ministrovih nekretnina procjenjivala na cca devet milijun kuna.

Odgovor je bio spektakularan. Branje lavande, otkup višanja, prodaja na štandovima, pristojna plaća zahvaljujući dobrim izbornim rezultatima… “I onda u 20-ak godina čovjek tako zaradi za život”, zaključio je lakonski tad najbogatiji ministar u Vladi, koji se danas pred sudom brani od USKOK-ove optužnice.

Pećina s blagom

Ivan Paladina je aktualni ministar graditeljstva i prostornog uređenja, kojeg je u Vladu Plenković doveo nakon što je policija doslovno odvela Paladininog prethodnika Darka Horvata. U odnosu na Lovru Kuščevića, Paladina se doima kao znatno unaprjeđenija verzija.

I on se obogatio kao praktički još mlad čovjek, čak i mlađi od bivšeg ministra uprave, a imovinska kartica mu, čak i u odnosu na Kuščevićevu, izgleda kao pećina s blagom. Dovoljno je kazati da je čovjeku rata kredita nešto iznad 51 tisuću kuna. Mjesečno.

Puno radio, puno riskirao

Paladina, čini se, nije zarađivao na neki od arhaičnih načina, poput branja lavande ili otkupa višanja. Friški ministar graditeljstva i prostornog uređenja je, naime, do imovine došao, kako kaže, menadžerskim radom, poduzetničkim pothvatima i ulaganjima u posljednjih petnaestak godina. “Cijeli sam život radio, zarađivao, vidite iz mojih zaduženja da sam i puno riskirao, i pokazalo se da sam dobro radio i ulagao”, recept je Ivana Paladine.

Dakle, Plenković je u odnosu na Kuščevića kadrovski ipak napredovao – u Vladu je doveo još mlađeg i još bogatijeg milijunaša, koji pritom nije ni član HDZ-a. Ipak, postoji možda stanoviti problemčić.

Singapurski problem na jugu

Za Kuščevićeve nevolje premijer je često govorio da se radi o događajima iz vremena dok Kuščević nije bio u Vladi. Pa, kao, nije toliki bed. Ovdje bi možda problem mogao nastati baš u vrijeme dok je Paladina – ministar.

Naime, Paladina se oko projekta Kupari sudski goni sa singapurskim ulagačem koji ima 90 posto vlasništva. Da preda svojih deset posto, ministar traži 67,5 milijuna kuna, dok mu ovi nude znatno, znatno manju količinu novca, navodno tek desetinu od traženog iznosa.

Jalni umovi hrvatski

Potencijalna nevoljica mogla bi biti u tome što je projekt Kupari upravo u resoru novog ministra Paladine. Može li se dogoditi da ministar sa svoje pozicije, barem teoretski, blagotvorno utječe okončanje prodaje svog udjela većinskom investitoru? Kojemu je svakako stalo da potencijalni mega turistički projekt glatko brodi kroz hridi i oluje domaće birokracije.

No, to su jamačno tek objede i insinuacije. Ministar je već najavio da će prenijeti svoja upravljačka prava u projektu Kupari i da je već prenio sve svoje ministarske ovlasti u tom projektu na državnu tajnicu. Sve je, dakle, dobro i uredno.

Bilo kakvu kontroverzu u svemu mogu vidjeti tek jalni umovi hrvatski. Oni koji, valjda, u životi nisu brali lavandu, otkupljivali višnje ili dobro riskirali s ulaganjima.