Plenković: 'Očito je da se trebao bolje reagirati, u NATO-u, u EU i u drugim zemljama. Želim odgovore'

Premijer je danas obišao mjesto pada sovjetskog drona na Jarunu, kaže da još uvijek ne znaju čija je

Premijer je jutros stigao na Jarun, na mjesto pada sovjetskog drona, gdje još uvijek traje očevid. Nakon što je obišao mjesto pada, stao je pred medije. “Znamo da je letjelica stigla iz Ukrajine, ali još uvijek ne znamo čija je. I Rusi i Ukrajinci tvrde da nije njihova”, rekao je Plenković.

“U nesreći smo imali puno sreće da nitko nije stradao, pao je kod mjesta na kojem živi puno studenata. Ovo je mogla biti Budimpešta, Ljubljana… Moramo pojačati suradnju, da se na vrijeme obavijesti zemlju da se nešto događa. Je li to bilo slučajno ili namjerno? Još uvijek ne znamo. Pokušat će se iskopati letjelicu. Komunicirat ćemo s državama koje imaju informacije”, rekao je Plenković.

“Ovo pokazuje da je potrebna tješnja suradnje NATO-a. Ovakvu situaciju ne možemo tolerirati niti bi se ona smjela dogoditi. Ovo je bila čista i jasna prijetnja i tu se moralo reagirati i u NATO-u i u EU. Radit ćemo na tome da podignemo spremnost ne samo nas nego i drugih”, rekao je.

Mađari nisu dobro reagirali

Premijer je vrlo jasno još jednom prozvao Mađare zbog loše reakcije. “Premijer Orban je o ovome saznao tek nakon mene. Napisao sam pismo i želim odgovore kako se ovako nešto moglo dogoditi”, rekao je.

“Ovo je moglo pasti na nuklearnu elektranu u Mađarskoj. Očito je da nije došlo do dobre reakcije i da druge zemlje nisu dobro reagirale. Sad imamo test iz kojeg moramo naučiti i puno bolje reagirati”, rekao je.

Na pitanje je li NATO situaciju shvatio ozbiljno, odgovorio je kako bi vjerojatno svemu pristupili drugačije da je bilo žrtava. No, kaže da je pisao glavnom tajniku Stoltenbergu. “Ovakav incident se više ne smije ponoviti”, rekao je. “Dignut ćemo ovu temu u svim tijelima NATO-a i EU-a i raditi na tome da podignemo spremnost kako bi se ovakve letjelice neutralizirale na nekom sigurnom mjestu, a ne da padnu na glavni grad, na gusto naseljen dio grada”, rekao je premijer.

Nakon vađenja vještačenje

Prije premijera stigli su načelnik Glavnog stožera OS RH Robert Hranj, te ministri Tomo Medved i Mario Banožić. Kako je sinoć najavio načelnik Samostalnog sektora za vojnopolicijske poslove Ministarstva obrane brigadir Vlado Kovačević, danas će se vaditi glavno tijelo letjelice, koje se zabilo u zemlju, nakon čega slijedi vještačenje.

Dosad još uvijek nije službeno objavljeno otkud je letjelica lansirana, no bivši pilot i vojni analitičar na Telegramu je ekskluzivno ustvrdio kako je Tu-141 najvjerojatnije doletio iz okoline grada Vinica, u središnjoj Ukrajini, gdje se nalazi i istoimeni vojni aerodrom.

Dron je krenuo s aerodroma Vinica

“Udarna točka drona, vrijeme zadržavanja u zračnom prostoru Hrvatske, Mađarske i Rumunjske, brzina krstarenja i maksimalni dolet navode na taj zaključak”, zaključio je Goran Redžepović.

Također je napomenuo kako cilj nije bio Zagreb. “Iako je letjelica potencijalno opasna zbog težine od nekoliko tona, nema nikakvih naznaka da je namjerno poslana na Jarun. Naime, letjelica je pala kad je ostala bez goriva. Na to ukazuje izostanak plamena. Gotovo je nemoguće isplanirati rutu od 1000 kilometara tako da ostane bez goriva baš iznad Zagreba”, objasnio je.

Banožić: ‘Reakcija susjeda najveći problem’

Ministar Banožić je jučer rekao da kako znaju odakle je letjelica stigla, ali da će “taj podatak ostaviti za subotu”. Ponovio je poznato, kako je došla s rumunjskog teritorija na kojem se zadržala tri minute, potom prešla na mađarski gdje je bila 40 minuta da bi na kraju u našem zračnom prostoru provela sedam minuta, prije nego što se srušila na Jarunu u petak, u 23 sata.

Na pitanje nije li neozbiljno da Mađarska nije dojavila da se letjelica kreće u našem smjeru, Banožić je odgovorio: “Tu je nastao najveći problem, Rumunji su morali obavijestiti Mađare, Mađari su morali obavijestiti nas, no to ćemo pitanje ostaviti za naše NATO koordinacije”. Također je kazao kako bi “naša reakcija bila drugačija da nam je javljeno” o kretanju bespilotne letjelice.