Plenković najavljuje žestoku borbu protiv korupcije, a na listu stavio aferičnog gradonačelnika kojeg istražuje Uskok

Marinu Mandariću, unatoč skandalima, smiješi se novi četverogodišnji mandat

16.12.2017., Djakovo - Bozicni bal lipicanaca u zatvorenoj jahaonici Drzavne ergele Djakovo. 
Na ovogodisnjem bozicnom balu izvedena nova bozicna prica "Kraljevski konj" - glazbeno-scenska predstava s konjima prigodne bozicne tematike s jahacima, vozacima i statistima u raskosnoj baroknoj odjeci. Ravnatelj ergele Mirko Damjanovic, ministar Tomislav Tolusic, gradonacelnik Marin Mandaric. 
Photo: Dubravka Petric/PIXSELL
FOTO: Dubravka Petric/PIXSELL

Iako je sedam godina mandata gradonačelnika Đakova Marina Mandarića (39) bilo ispunjeno nizom skandala i prouzročenom štetom koju su na kraju platiti građani, premijeru Andreju Plenkoviću nije bila zapreka staviti Mandarića na HDZ-ovu listu za Hrvatski sabor.

Šef HDZ-a u IV. izbornoj jedinici Mandariću je dao 8. mjesto, odmah iza Josipa Đakića, s prilično realnim izgledima za dobivanje mandata. Iz te izborne jedinice, naime, na prošlim parlamentarnim izborima HDZ je dobio čak osam mandata.

Prvi ozbiljniji Mandarićev skandal, koji je prije stupanja na funkciju radio kao bankarski stručnjak, a u Saboru bio član Odbora za financije, dogodio se na početku njegovog gradonačelničkog mandata: 9. srpnja 2018. s računa Grada Đakova prebačeno je 50.000 eura na račun izvjesnog Jade Lauren Yatesa, računalnog prevaranta, koji je gradu Đakovu poslao e-poruku s ispostavljenim računom na tadašnjih 375.000 kuna.

Plaćanje 50.000 eura tipu s lažnim mailom

Tadašnji pročelnik Upravnog odjela za financije Grada Đakova, Slavko Troha, dobio je, naime, e-poruku s e-adrese gradonačelnika da plati spomenuti iznos, a ovaj je to navodno odobrio, no policijska istraga nikada nije otkrila što se stvarno dogodilo i kako je bilo moguće da tako velik iznos novca bez detaljne provjere bude uplaćen na inozemni račun.

Nitko zbog toga nije odgovarao, Troha i dalje radio svoj posao, a sve je završilo tako da je u siječnju 2019. taj iznos otpisan pod nevjerojatnim obrazloženjem: Novčana sredstva plaćena na ime Jade Lauren Yatesa nisu knjižena niti na jednoj rashodovnoj strani, niti jednoj poziciji proračuna, već su knjižena kao ostala potraživanja – računalna prijevara”. Naravno, ta potraživanja nikada nisu naplaćena; sve su platiti građani Đakova.

U rujnu 2018. pisali smo kako novoizabrani gradonačelnik Đakova u gradska poduzeća bez natječaja zapošljava stranačke kadrove. Tako je na čelo tvrtke Vodovod došao Ivan Kočiš, a u Univerzal Stjepan Ripić. Čim je Ripić zasjeo u direktorsku fotelju, također bez natječaja na mjestu šefa nabave zapošljava Gorana Tremboša, vjenčanog kuma gradonačelnika Mandarića.

Kako se zapošljavalo u Đakovu i okolici

Kao predsjednik Turističke zajednice Grada Đakova, Mandarić se potrudio da u studenom 2022. na radno mjesto stručne suradnice u tu gradsku ustanovu bude primljena Filipa Francem, supruga bivšeg dogradonačelnika Đakova, Roberta Francema (HDZ).

S obzirom da gradovi veličine Đakova više nisu mogli imati dva zamjenika gradonačelnika, u drugom Mandarićevom mandatu Francem je ostao bez funkcije, ali je ubrzo izabran za ravnatelja Osnovne škole u Općini Strizivojna, desetak kilometara od Đakova.

I ondje, 17. travnja prošle godine, na temelju raspisanog natječaja, a na prijedlog ravnatelja Francema, za knjižničarku na neodređeno radno vrijeme, primljena je Jelena Mandarić, magistra informatologije, supruga gradonačelnika Mandarića.

Izgradio cestu do imanja svog donatora

Iz proračuna Grada Đakova u proljeće 2019. asfaltiran je poljski put u dužini od oko 520 metara u mjestu Široko Polje, koji vodi do imanja gradskog vijećnika HDZ-a, Josipa Tomičića, jednog od donatora Mandarićeve kampanje za lokalne izbore. Cesta, čija je gradnja koštala oko 600.000 tadašnjih kuna, izgrađena je bez građevinske dozvole, a jednim svojim dijelom prolazila je i kroz Općinu Gorjani, izvan administrativnih granica Grada Đakova.

S obzirom da je nelegalno izgrađena, u svibnju prošle godine nalogom Državnog inspektorata morala je biti uklonjena, a gradonačelnik Mandarić samo je slegnuo ramenima i rekao kako su tumačenja gradskih tijela bila da za asfaltiranje ceste nije potrebna građevinska dozvola jer se takvi ”zahvati smatraju pojačanim održavanjem”.

Kolika je bila cijena uklanjanja i odvoz asfaltnog sloja, iz gradske uprave Đakova Telegramu nikada nisu odgovorili, no prema gruboj računici u vjetar je bačeno oko 100.000 eura, koliko je koštala gradnja ceste i njeno uklanjanje. I ponovno, nikom ništa.

Javni WC koji će pomoći u brojanju turista

U proljeće 2020. u Đakovu je otvoren vjerojatno jedinstveni javni WC u Hrvatskoj, čija je funkcija, osim one glavne, bila – kako su službeno rekli – i brojanje turista.

Mandarićeva pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Sanja Rogoz-Šola tada je ponosno izjavila kako javni WC ima naplatne automate uz pomoć kojih će ”na neki način moći izmjeriti koliko turista, hajdemo tako reći, prođe kroz središte grada. Kada se prijavljujemo na nekakav projekt obično napišemo da ćemo povećati broj turista. Onda uvijek slijedi upit: a od kojeg ćete broja povećati na koliko”.

Izgradnja spomenutog WC-a Grad Đakovo i Ministarstvo turizma stajala je 405.788 tadašnjih kuna ili gotovo 55.000 eura, odnosno nevjerojatnih 4500 eura po kvadratnom metru i umalo je nadmašila cijenu gradnje ”zlatnih” zagrebačkih WC-a iz vremena Milana Bandića.

Upravna zgrada propalog PIK-a na poklon

U siječnju 2019. ministar državne imovine Goran Marić svečano je, u ime Vlade, s gradonačelnikom Mandarićem potpisao ugovor kojim je država Gradu Đakovu poklonila nekadašnju upravnu zgradu propalog PIK-a.

Marić se tada hvalio kako je taj poklon vrijedan 3.229.606 eura, a Mandarić da će najduže za pet godina zgradu dovesti u funkciju za javne i društvene potrebe.

Ukoliko se to ne dogodi država će raskinuti ugovor, uzeti darovanu nekretninu ili od Grada Đakova tražiti da plati 3,2 milijuna eura. Pet godina je prošlo, zgrada je u još ruševnijem stanju nego što je bila, ali Vlada nije tražila povrat novca, a Grad Đakovo najavio je da će tražiti produženje roka.

Oranica kupljena po višestruko većoj cijeni od okolnih zemljišta

Samo tri tjedna prije nego što će Andrej Plenković na listu HDZ-a u četvrtoj izbornoj jedinici staviti Mandarića, koji je i do sada u Saboru poslušno podizao ruku za sve što su tražili vladajući, Telegram je otkrio skandalozan ugovor o kupnji poljoprivrednog zemljišta koje je kupio Grad Đakovu u travnju 2021. za iznos od tadašnjih 96.897,58 kuna.

Oranica veličine 1931 metar kvadratni kupljena je po višestruko većoj cijeni od sličnih okolnih zemljišta, a posebno je zanimljivo da su ugovor o kupoprodaji potpisali gradonačelnik Mandarić i njegov rođak, vlasnik te nekretnine, Ante Župan, HDZ-ov gradonačelnik Obrovca. Župan je kratkotrajno bio HDZ-ov zastupnik u Hrvatskom saboru kada je mijenjao Tomislava Karamarka.

Plenkoviću to očito nije bila zapreka

Tek tjedan dana prije nego što je taj kupoprodajni ugovor sklopljen, Gradsko vijeće Đakova donosi odluku o Trećoj izmjeni i dopuni Generalnog urbanističkog plana, kako bi Mandarić imao opravdanje za kupnju sporne oranice, navodno za infrastrukturne projekte, no nakon tri godine ondje se ne radi ništa, oranica je poorana i zasijana. Cijeli slučaj 11. ožujka neanonimno je prijavljen Uskoku.

No, premijeru Plenkoviću, koji najavljuje pojačanu borbu protiv korupcije ako osvoji novi mandat, to očito nije bila zapreka da osobu s toliko skandala, koju istražuje Uskok, postavi na listu za Sabor, gdje se Mandariću smiješi novi četverogodišnji mandat.